2024.március.29. péntek.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

A BDO fordulatra számít idén az M&A piacon — Kedvező gazdasági környezet, csökkenő politikai bizonytalanság élénkítheti a felvásárlásokat 2018-ban

3 perc olvasás

image003.jpg2017-ben világszerte 7963 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 682 milliárd dollár értékben. Ez volumenben 5,4 százalékos, míg összértékben 5 százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A kilátásba helyezett tranzakciók száma ugyanakkor folyamatosan növekszik, ami arra utal, hogy az előző évet terhelő politikai bizonytalanságok elmúltával az idei évben ismét növekedő pályára állhat az M&A piac.

 „A kedvező gazdasági környezet: a folytatódó konjunktúra, illetve a továbbra is alacsony szinten mozgó kamatszintek várhatóan visszahozzák a befektetők étvágyát, akik közül eddig sokakat elbizonytalanítottak az elmúlt időszak kiszámíthatatlan politikai fejleményei: a Trump-kabinet első lépései, illetve Európában a holland, a francia és a német választások – magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. – Amennyiben nem következik be jelentősebb piaci fordulat és az Egyesült Államok vámháborús lépései sem eszkalálódnak, tavalyhoz képest akár 8-10 százalékkal több felvásárlási tranzakció is megvalósulhat 2018 folyamán.”

A Mergermarket által összegzett, az előző fél év során kilátásba helyezett, de még le nem zárt tranzakciók száma jelenleg 8300 felett áll, ami több mint másfélszerese az egy évvel korábban regisztrált kevesebb mint 5400 értéknek. A kilátásba helyezett tranzakciók 44 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Továbbra is tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió 8 százalékkal (700 várható tranzakció).

Tavaly globálisan a felvásárlási tranzakciók 23 százalékára az ipar és vegyipar szektorban került sor, 19 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 13 százalékkal az üzleti szolgáltatások, 11 százalékkal pedig az energetika és bányászat szektora vette ki részét a piaci folyamatokból. Ugyanebben az időszakban a magántőke alapú kivásárlások aránya 14 százalék körül alakult, több mint 2 százalékkal meghaladva a 2016-ban mért hányadot.

2017-ben is az Észak-Amerikai régió volt a legaktívabb, az itt lezajlott 2076 tranzakció 26 százalékát tette ki a globális mennyiségnek. A második legjelentősebb régió Kína volt, az itt lezajlott 1676 ügylet tette ki az összes tranzakció 21 százalékát.

A FÁK országait is magában foglaló kelet-közép-európai régióban 2017 során 282 összeolvadás/felvásárlás történt, ez tíz százalékkal maradt el a 2016-os mértéktől. Összértékben azonban jelentős fejlődésnek lehettünk tanúi ebben az időszakban: a csaknem 23 milliárd dolláros szint 18 százalékkal magasabb, mint a 2016-ban regisztrált 19,4 milliárd dolláros összeg. Az ügyletek átlagos mérete 62-ről 77 millió dollárra növekedett, vagyis a piac itt egyértelműen a nagyobb dealek felé mozdult el.

„A magyarországi tranzakciós piacon 2017-ben is jelentős volt az aktivitás. Az ágazatokat tekintve az ingatlanszektor, a pénzintézeti szektor és a TMT szektor teljesített a legjobban” – tette hozzá a BDO Magyarország szakembere.

A vállalati felvásárlási folyamatok jelentős része az 500 millió dollár alatti, úgynevezett közepes méretű tranzakciók területén zajlik, ezért a teljes piac mozgását is alapvetően ez a szegmens határozza meg. Miközben a több milliárd dolláros nagyságrendű tranzakciókra alapvetően befektetési bankok specializálódtak, a nagy könyvvizsgáló/tanácsadó cégek klasszikus területe a mid-market M&A piac.

A további, régiókra, illetve iparági területekre bontott részletes piaci elemzések a BDO cégcsoport immár tizennegyedik alkalommal közzétett negyedéves Horizons című kiadványában találhatók meg.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.