A Fed szerdai ülése megváltoztathatja a kamatemelésre vonatkozó várakozásokat
A dollár néhány devizával szemben kismértékben erősödött az elmúlt éjszaka, miután a kockázatviselési hajlandóság kismértékben javult a new york-i zárásra. A kínai részvények is túlélték (egyelőre) a kétszáz napos mozgóátlag ismételt kóstolgatását, és enyhén erősödtek a tegnapi zárásban.
A dollár néhány devizával szemben kismértékben erősödött az elmúlt éjszaka, miután a kockázatviselési hajlandóság kismértékben javult a new york-i zárásra. A kínai részvények is túlélték (egyelőre) a kétszáz napos mozgóátlag ismételt kóstolgatását, és enyhén erősödtek a tegnapi zárásban.
A nyersanyag-kitettségű devizákban tapasztalható gyengülő trend éppen megtörni látszik, az USDJPY és az EURCHF esetében tapasztalható erősödés pedig a fokozódó kockázatviselési hajlandóság irányába mutat.
A Fed Nyíltpiaci Bizottságának holnapi ülése, ha okoz is elmozdulást, az inkább az erősödés irányában lesz, tehát a monetáris politikával kapcsolatos új állásfoglalásnak valószínűleg inkább héja jellegű olvasata lesz.
Yellen és csapata egyértelmű jelzést kíván küldeni arra vonatkozóan, hogy a szeptemberi kamatemelésnek is lehet realitása, amennyiben a publikálásra kerülő makrogazdasági adatok ezt alátámasztják (ugyanakkor bármilyen kijelentésnek kellően kétértelműnek kell lennie ahhoz, hogy a piac nehogy készpénznek vegye a szeptemberi kamatdöntést, amennyiben a publikálásra kerülő adatok hirtelen jóval rosszabb képet mutatnának).
A piac jelenleg alacsony valószínűséget rendel egy szeptemberi kamatemeléshez, és sokkal inkább valószínűnek tartja a decemberi kamatdöntést. A nagy kérdés az, hogy milyen módon reagálna a piac egy héjább beállítottságú Fed-re – vajon ismét mérséklődne a kockázatviselési hajlandóság? Ha ez megtörténik, akkor is nehéz elképzelni, hogy ez további nyomás alá helyezné az eurót.
A legutóbbi időszak nyomott eurójának legjobb barométere az EURUSD volt, a csökkenés mögött pedig főleg a kockázatviselési hajlandóság alakulása állt – most vissza kellene dolgozni magunkat 1,1000 alá, vagy legalábbis annak közelébe, hogy a csökkenő irány újra erőt kapjon.
John J. Hardy
John Hardy az austini University of Texas-on végzett kitűnő eredménnyel, 2002 óta lát el a Saxo Banknál különböző feladatokat. Jelenleg devizapiaci stratégiai igazgatóként dolgozik a Saxo Bank koppenhágai központjában. John naponta publikál elemzéseket, amelyeket a Saxo Bank ügyfelei, továbbá újságírók és kereskedők kapnak meg. Gyakori vendége és szakértője többek között a CNBC, a CNBC Arabia és a Bloomberg üzleti TV-programjainak. Az állandó rovatai és média-megjelenései mellett John rendszeres és ad-hoc kommentárokat ír a fő devizákkal, a központi bankok politikájával, makrogazdasági folyamatokkal és más fejleményekkel kapcsolatban. John Hardy szívesen ad szakértői véleményt a devizapiac és más fő eszközosztályok piacainak alakulásával kapcsolatban, makrogazdasági perspektívából megközelítve.