Színvonalas és változatos programmal várja közönségét a MÁV Szimfonikus Zenekar az új évadban
A szeptemberi nyitóhangversenyen Csaba Péter művészeti vezető vezényletével hallhatják Beethoven Eroica szimfóniáját a Zeneakadémián, a későbbiekben pedig olyan neves művészek lépnek színpadra, mint Baráti Kristóf, Kocsis Zoltán, Kobayashi Ken-Ichiro vagy Takács-Nagy Gábor. Folytatódnak a gyermek- és ifjúsági programok, valamint a legjobb koncerteket szombat délelőttönként ismétlő Varga László-bérlet is.
A szeptemberi nyitóhangversenyen Csaba Péter művészeti vezető vezényletével hallhatják Beethoven Eroica szimfóniáját a Zeneakadémián, a későbbiekben pedig olyan neves művészek lépnek színpadra, mint Baráti Kristóf, Kocsis Zoltán, Kobayashi Ken-Ichiro vagy Takács-Nagy Gábor. Folytatódnak a gyermek- és ifjúsági programok, valamint a legjobb koncerteket szombat délelőttönként ismétlő Varga László-bérlet is.
2015. szeptember 25.
Zeneakadémia, 19.00
(Erdélyi Miklós-bérlet)
A műsor:
H. Berlioz: Római karnevál – nyitány, op. 9
C. Saint-SaËns: III. (h-moll) hegedűverseny, op. 60
L. van Beethoven: III., Esz-dúr (Eroica) szimfónia, op. 55
Közreműködik: Sooji Kim (hegedű)
Vezényel: Csaba Péter
A hangversenyműsorok összeállításának fontos szerepe van abban, miként jut el a zene a közönséghez. A hagyományos nyitány-versenymű-szimfónia felépítés unalmassá válhat, ha ismétlődik – egy egész bérleti évad nyitóhangversenyén azonban kifejezetten szerencsés: zenekar és karmester egyaránt leteszi névjegyét az asztalra, jelezve közönségének: lásd, mennyi mindent tudunk. Berlioz egyik legismertebb nyitánya a római farsang szédítő forgatagát festi le, felvillanyoz és kíváncsivá tesz, tudva hogy Berlioz a romantika francia zenéjének első úttörője. Hová vezet az általa megkezdett út? Erre a kérdésre ad szép választ Saint-Saëns III. hegedűversenye, a megkapó dallamok egész tárháza. Ismét rádöbbenhetünk arra, mennyire összeköti a világot a zene egyetemes nyelve, hisz egy fiatal koreai művész, Sooji Kim hegedűjén szárnyal fel mindez. A koncert második felében aztán megtapasztalhatjuk, hogy zenekar és karmestere, Csaba Péter egyaránt anyanyelvi szinten tudja tolmácsolni Beethoven üzenetét hősiességről, állhatatosságról, a gyász méltóságáról és a győzelem mámorító öröméről az Eroica szimfónián keresztül.
Az új évadban nyolc bérletsorozat 54 koncertje közül választhat a közönség.
Emellett természetesen számos bérleten kívüli előadást szerveznek, illetve folytatódnak a családi koncertek is. Csaba Péter vezető karmester, művészeti vezető negyedik szezonját kezdi a MÁV Szimfonikusokkal. Az ő irányítása alatt zajlik a programok többsége – tíz bérletes koncert, valamint három, a Francia Intézetben rendezett kamarazenei hangverseny. Az egykori művészeti vezető, Takács-Nagy Gábor négy alkalommal dirigálja az együttest, csakúgy, mint Kesselyák Gergely, aki immár nyolcadik évada a zenekar karmestere. Tiszteletbeli vendégkarmesterük, Kobayashi Ken-Ichiro összesen négy alkalommal lép színpadra.
A héten induló Erdélyi Miklós-bérlet első hangversenyén Csaba Péter vezető karmester Beethoven Eroica szimfóniáját, Berlioz népszerű Római karnevál c. művének nyitányát, valamint Saint-Saëns hegedűversenyét szólaltatja meg egy fiatal koreai művész, Sooji Kim közreműködésével.
Ezt követően Magyar estet rendez a zenekar; egyebek mellett két népszerű Goldmark mű hangzik el (a Sakuntala – nyitány, valamint a Hegedűverseny Banda Ádám tolmácsolásában), Medveczky Ádám vezényletével.
November elején Haydn egész életművének foglalata, A teremtés kerül műsorra Fodor Beatrix, Varga Donát, Rácz István, valamint a Debreceni Kodály Kórus közreműködésével. Vezényel: Csaba Péter.
Február elején az orosz zene avatott szakértője, Kesselyák Gergely rendez Orosz estet, aki minden évben hoz valami különlegességet; Glinka és Sosztakovics egy-egy remekműve mellett ezúttal Glière Hárfaversenyét hallhatjuk a Virtuózok tehetségkutató versenyen feltűnt bájos ifjú szólista, Tóth Bettina előadásában.
Márciusban a zenekar régi barátja, a kilencvenen túl is energiával teli Irwin Hoffman dirigálja az együttest; Beethoven két klasszikusa, a III. Leonóra – nyitány, illetve a VII. szimfónia mellett egy igazi ritkaság: a Mathis, a festő is elhangzik Hindemith-től.
A sorozat záró hangversenyén a finnek legnagyobb zeneszerzőjétől, az idén 150 éve született Sibeliustól hangzik el a Finlandia, illetve a d-moll hegedűverseny (utóbbi a belga Mark Bucskov tolmácsolásában), majd Rimszkij-Korszakov Seherezádé c. műve festi le nekünk az Ezeregyéjszaka világát. Vezényel: Csaba Péter.
Lantai József