Jakatics-Szabó Veronika a Molnár Ani Galériában
3 perc olvasás2015. október 14-én, szerdán 18 órakor Jakatics-Szabó Veronika kiállítását Takács Gábor művészettörténész nyitja meg a Molnár Ani Galériában. A kiállítás november 27-ig tekinthető meg.
2015. október 14-én, szerdán 18 órakor Jakatics-Szabó Veronika kiállítását Takács Gábor művészettörténész nyitja meg a Molnár Ani Galériában. A kiállítás november 27-ig tekinthető meg.
„Jakatics-Szabó Veronika ezen a kiállításon is 'urbanus pictus'-ként, azaz városi festőként jelenik meg, magánmitológiát teremtve a nyilvános kiállítótérben. A városban élő ember mindennapjaiból kiindulva jut el alapvető egzisztenciális kérdésekhez, melyek már tágabb léptékű vonatkozásokkal is bírnak, s így az egyén érzékelésén és érzelmeinek megjelenítésén túl a művész figyelme a szociális és a politikai jelenségekre is kiterjed.
A művek sajátos hangulatot árasztanak: egyrészt a letisztult formáknak és visszafogott színeknek köszönhetően régmúlt korokat idéző, antikizáló szimbolika jut eszünkbe róluk, ugyanakkor a szokatlan képkivágás és a többször is szemünkbe ötlő angol szavak a mai világra reflektálnak. Jakatics-Szabó műveiben nem újdonság a kép és szó összekapcsolása, azonban ezeknek az óriásbetűs szavaknak – a versképregényeivel ellentétben – nincs narratív vagy a megértést segítő szerepük; inkább egyfajta fenyegető, kiáltásnak is tekinthető jelekként szerepelnek. Jakatics-Szabó képeit az a paradox stílus uralja, melyet mágikus realizmusnak neveznek, és amelybe Magritte-ot vagy Chirico-t szokás sorolni. Láthatunk itt egyszerű egyéni sorsokat (Change), ugyanakkor egy országot, akár világot hatalmában tartó embereket is (Politikusok). 'Városember (Transzláció)' képei egyrészt Radnóti sorait juttatja eszünkbe; „…térkép e táj…", másrészt a transzláció szó középkori eredetű: a szentek ereklye-holttestének elmozdítását, elszállítását jelenti.
Jakatics-Szabó Veronika képeiből bár lehangoló valóság árad, művei mégis magukban rejtik a változást hozó remény lehetőségét: alakjai – a mitologikus kifeszítettség ellenére – élőnek, közelinek tűnnek. Művei nem konkretizálnak, csak általánosítanak. Nem tolakodva, de kritizálnak." (Molnár Ani Galéria)
Jakatics-Szabó Veronika (1983) Székesfehérváron született, Budapesten él és dolgozik.
2007-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán, 2011 óta pedig ugyanott DLA mesterképzésre jár. 2015-ben elnyerte a Derkovits-ösztöndíjat. Jelentős képzőművészeti helyszíneken szerepelt egyéni és csoportos kiállításokon, például egyéni kiállítása volt a Mélycsarnokban. Több külföldi tanulmányúton vett részt, többek között Rómában. Nemzetközi referenciával is rendelkezik, művei szerepeltek többek között az ARCOmadrid és a Viennafair művészeti vásárokon. 2014-ben Moszkvában a Nemzetközi Fiatal Művészek Biennáléján vett részt, ahova a biennálé kurátorától, David Elliottól kapott meghívást.
Molnár Ani Galéria
Budapest, Bródy Sándor u. 22.
http://www.molnaranigaleria.hu
Lantai József