’56-os megemlékezések Párizsban
5 perc olvasás
Magyarország Párizsi Nagykövetsége és a Párizsi Magyar Intézet 2015. október 19-én, hétfőn 19 órakor '56-os megemlékezést tart a Diadalívnél. (Commémoration de la révolution de '56 à l'Arc de Triomphe) Beszédet mond Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke. Az eseményt Pregitzer Fruzsina színésznő, a Magyar Művészeti Akadémia tagja ünnepi irodalmi estje követi.
Magyarország Párizsi Nagykövetsége és a Párizsi Magyar Intézet 2015. október 19-én, hétfőn 19 órakor '56-os megemlékezést tart a Diadalívnél. (Commémoration de la révolution de '56 à l'Arc de Triomphe) Beszédet mond Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke. Az eseményt Pregitzer Fruzsina színésznő, a Magyar Művészeti Akadémia tagja ünnepi irodalmi estje követi.
A Párizsban rendezendő 1956-os megemlékezések ünnepi sorozata 2015. október 18-án, vasárnap délelőtt ünnepi szentmisével, és ünnepi műsorral kezdődött Mindszenty József bíboros emléktáblájánál. Az ünnepi szentmise alkalmával dr. Léh Tibor, a Misszió tiszteletbeli elnöke ünnepélyesen köszöntötte Sujánszky Jenőt és ismertette hősi múltját, majd az '56-os Emlékbizottság tagjai Prohászka Péter, Szinyei János és Brundik Lóránd emlékeztek. Ezt követően megkoszorúzták Mindszenty bíboros emléktábláját. A szertartáson egy magyarországi Máltai Lovagrend küldöttsége is részt vett.
A menekültekre és az 1956-os szabadságharcos Sujánszky Jenőre Dr. Léh Tibor az alábbiakkal emlékezett:
„Tisztelt Nagykövet, Tisztelt Főkonzul Asszony, Tisztelt Katona Attaché, Tisztelt Igazgató Úr Kedves Rendtársaim, és Kedves Magyar Testvéreim!
Az 1956-os magyar forradalomnak a szovjet hadsereg által történt leverése után, a szabad világ országaiban élő magyar politikai menekültek, 1957 óta minden évben megemlékeznek a hősi és nemes szellemű magyar szabadságharcról.
Nekünk, Franciaországban élő magyaroknak erre van egy külön történelmünk, a Diadalívnél lévő szertartás, amikor a magyarok megkoszorúzzák az ismeretlen katona sírját és hivatalosan meggyújtják a francia ismeretlen katona síron lévő öröklángot.
Hogy ez a nagyszabású örökláng meggyújtása létrejött Péntek Róbertnek, volt magyar származású francia idegenlégiós katonának és Sujánszky Jenőnek, a Franciaországi Magyar Szabadságharcos Szövetség alapítójának köszönhető.
A forradalom leverése után a Kádár-rendszer továbbra is, sorozatosan halálra ítélte az '56-os szabadságharcosokat, akik Budapesten, a rákoskeresztúri temetőben lettek eltemetve. Amikor családtagjaik a sír előtt emlékeztek, akkor a Kádár-rezsim lovasrendőrei erőszakkal elzavarták őket.
Ez a felháborodás volt a fő oka, hogy Péntek Róbert és Sujánszky Jenő közösen elhatározták, hogy megpróbálják majd minden évben megszerezni a hivatalos francia hatósági engedélyeket, ahhoz, hogy októberben az 1956-os magyar forradalom évfordulóján megszervezhessék a híres párizsi Diadalívnél, a koszorúzási és az örökláng-meggyújtási szertartást.
Ennek a ma már hagyományos ünnepségnek hosszú története van és sikerült elérni, hogy az Emlékbizottság továbbra is koszorúzhat minden évben a Charles De Gaulle Nemzetközi Konföderáció Egyesülettel együtt.
Köszönhetjük Sujánszki Jenőnek, hogy jóformán örökre biztosította az 1956-os magyar forradalom öröklángját összefolyva a francia öröklánggal, Párizs legszebb terén: a Csillag téren.
Jenő most nincs közöttünk, mert a kommunista rezsim börtöne egészségi állapotán is nyomot hagyott. Azonban este 18:30-kor Ő fogja, a magyar Országgyűlés elnökével, Kövér Lászlóval együtt az ismeretlen francia katona sírjánál letenni az 56-os forradalom emlékére a koszorút és tovább táplálni az örökláng tüzét.
Az idősebb korosztály, aki a Párizsi Magyar Misszió egy részét képezi a forradalom leverése után menekült Franciaországba. De ez nem történhetett volna meg, ha nem lettek volna munkások, egyetemisták, akik Budapest utcáin harcoltak a szovjet megszállás ellen.
Hálás vagyok és hálásak lehetünk a Sujánszki Jenőknek és Prohászka Pétereknek, a Szinyei Jánosoknak és még sorolhatnám, akik részt vettek a forradalomban és sokszor életüket kockáztatták a magyar nemzet szabadságáért.
A fiatal nemzedék számára az '56-os forradalom példaként kell, hogy szolgáljon; a hazaszeretet, a szabadság, az összefogás egy nemes célért többet ér, mint a fogyasztó társadalom kényelmes, önző csapdája.
A szabadság önmagában nem elegendő, ha nem párosul felebaráti, emberi szeretetettel, hittel és reménnyel egy jobb jövőben, amely nem biztos, hogy ezen a földön fog bekövetkezni.
Legyünk mindannyian büszkék kis nemzetünkre, aki szembe mert szállni az akkori második legnagyobb világhatalommal és ápoljuk továbbra is a forradalom tiszta szellemét.
Nem azért születtünk, hogy a közömbösségben éljünk, hivatásunk a nemes célok elérése. Soha ne felejtsük el, hogy a zsarnokság ellen az ellenállás kötelesség; és a szabadságot nem kérni kell, hanem kivívni!
Legyen ez '56 példája!"
(T. L. Léh Párizsi Magyar Katolikus Misszió tiszteletbeli elnöke)
Vasárnap a koraesti órákban az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága szervezésében ünnepi megemlékezést tartottak és megkoszorúzták az ismeretlen katona sírját.
Az 1956-os megemlékezések sorozata 2015. november 4-én 11 órakor fejeződik be, ünnepi megemlékezés és koszorúzás a Père Lachaise temetőben Nagy Imre jelképes sírjánál az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága szervezésében.
https://parizsimagyarmisszio.wordpress.com
Lantai József