Nemzetközi Duna menti összefogásban vesz részt a ZsÖK
4 perc olvasásA kevésbé ismert kulturális örökségek bemutatására hívja fel a figyelmet az EU Duna Stratégia InterReg Duna Transznacionális Program keretében finanszírozott projekt, amelyet hat Duna menti ország, köztük Magyarország hivatalosan is megindított „CULT-PLATFORM_21 – Kreatív látogatóhelyek a XXI. században" címmel múlt héten, Bécsben. A nemzetközi együttműködés fő hazai partnere a pécsi Zsolnay Örökségkezelő NKft., amely a következő években két kiemelt projektet bonyolít le az együttműködés égiszén belül.
A kevésbé ismert kulturális örökségek bemutatására hívja fel a figyelmet az EU Duna Stratégia InterReg Duna Transznacionális Program keretében finanszírozott projekt, amelyet hat Duna menti ország, köztük Magyarország hivatalosan is megindított „CULT-PLATFORM_21 – Kreatív látogatóhelyek a XXI. században" címmel múlt héten, Bécsben. A nemzetközi együttműködés fő hazai partnere a pécsi Zsolnay Örökségkezelő NKft., amely a következő években két kiemelt projektet bonyolít le az együttműködés égiszén belül.
Az összefogás célja, hogy a Duna menti országok összehangolják a kulturális politikájukat a közös témákra vonatkozólag. Ennek keretein belül rejtett kulturális örökségi helyszíneket kutatnak fel, új kulturális útvonalak létrehozásán dolgoznak és a fellelhető történelmi értékek bemutatásának különféle módjait keresik. Mindezeket igyekeznek modern eszközökkel megjeleníteni, vizualizálni, akár digitális technológiák vagy kortárs művészek bevonásával. Ezáltal a résztvevő országok – Magyarország, Szerbia, Ausztria, Románia, Németország és Bulgária – a Duna menti rejtett örökségeket, történelmi emlékeket egy innovatív, kortárs megközelítésben, nemzetközi együttműködéssel újra láthatóvá, illetve nemzetközi szinten is vonzóvá teszik. Mindehhez Európa történelme adja a gazdag alapot a már meglévő és még felfedezésre váró kulturális és történelmi nyomok új kulturális utakká való alakításában.
Magyar szempontból kiemelt fontosságú a projekt, hiszen a ZsÖK NKft., – mint jelentős hazai kulturális intézmény – egy igen nagy volumenű, Dunához kapcsolódó, uniós projektnek lett a része. A 2,5 éves, összesen 1,7 millió euró összköltségvetésű program lebonyolításához az Európai Unió a költségek 85%-val járul hozzá. A hazai programmodul teljes költségvetése 104.000 euró, amelyet így 85%-ban az EU finanszíroz, a 15% hazai önrészt pedig a Széchenyi Programirodán keresztül a magyar kormány biztosítja, így Pécs összesen mintegy 31 millió forint pályázati támogatást használhat fel.
A Zsolnay Örökségkezelő NKft. két projektet valósít meg: Duna Kulturális Konferencia címmel nemzetközi fórumot szervez 2017. október 11-13. között a pécsi Kodály Központban, ahol elsősorban a Duna menti kulturális szakemberek gyűlnek össze, hogy megvitassák, elősegítsék a fent említett stratégiai célok megvalósítását, valamint, hogy új nemzetközi kulturális együttműködéseket valósítsanak meg. Pécs esetében különleges szerepet töltenek be a város kultúrpolitikai célországai – Szerbia, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország is – függetlenül a Dunához való közelségüktől.
Minden fő partner rendelkezik egy úgynevezett „pilot" projekttel, amely a "Heritage Reloaded" vagyis "Örökség Újratöltve" nevet viseli. Ennek elsődleges célja, hogy a láthatatlant láthatóvá tegyék a modern technológiai és esetleg a kortárs művészetek segítségével. A ZsÖK projektjében a pécsi világörökségi helyszíneken digitális múzeumpedagógiai tartalomfejlesztés valósul meg. Az applikáció játékos módon vezeti körbe a látogatókat, feltárva a technológia segítségével olyan attrakciókat is, amelyek már nem láthatóak ennyi év elteltével, ugyanakkor digitálisan rekonstruálhatóak. A projekt várhatóan 2018-ban kerül megvalósításra.
A projekt hazai együttműködő partnere a Magyar Limes Szövetség, amely a teljes Duna-menti római örökség-rendszer 2018-ban kormányhatározat alapján benyújtandó UNESCO világörökségi pályázatának szakmai háttérszervezete, és amelynek Pécset képviselve aktív tagja a Zsolnay Örökségkezelő NKft. is.
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/cultplatform-21
Lantai József