Révay András: Ismét Neszmély
Másodszor került Neszmély vidékére „Az év pincészete" díj. Ismét csak jó helyre jutott. A Magyar Bor Akadémia tagjai ezúttal Szöllősi Mihály munkáját tartották méltónak a rangos elismerésre.
Másodszor került Neszmély vidékére „Az év pincészete" díj. Ismét csak jó helyre jutott. A Magyar Bor Akadémia tagjai ezúttal Szöllősi Mihály munkáját tartották méltónak a rangos elismerésre.
A Vajdahunyad várban megrendezett díjkiosztó ünnepség a borrendek tagjainak felvonulásával kezdődött. A széleskörű érdeklődés teljesen helyénvaló is, hiszen a hét évvel ezelőtt alapított díjjal nem egyetlen bort, hanem egy egész csapat hosszú éveken át tartó munkáját jutalmazzák. A díjat a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Magyar Bor Akadémia és a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége együtt hozta létre. Ezzel kívánták elismerni az olyan bortermelő társaság teljesítményét, amely Magyarországon és külföldön a magyar bor, a borkultúra és a kulturált borfogyasztás széles körű népszerűsítéséért a legtöbbet tette.
A meghívott vendégeket a BorCanto együttes köszöntötte. Üdvözlésükben volt némi stílustörés; először ugyanis a Traviata Pezsgőáriája hangzott fel – igaz, operához méltó énekhangon. Persze ebben nincs semmi meglepő. Vezetőjük, dr. Lakner Tamás a Pécsi Tudományegyetem tanára, a két tehetséges, fiatal tenorista, Csajághy Szabolcs és Horváth István pedig az egyetem művészeti karán, magánének szakon végzett. Ők hárman a zenetörténet legnépszerűbb bordalait szólaltatják meg, ráadásul a hangszeres kíséretet is maguk adják hozzá. A „vándorpohár" „éljen a barátság" kijelentésével mindenki egyetértett, ezt pedig Petur bordala követte a Bánk Bánból, ahol pedig az „igyál" felszólításnak nem mondott ellent senki. Végül a bordal a Hegedűs a háztetőn-ből méltón zárta a zenés bemutatót.
A nyertes tevékenységét a díj átadása előtt Nyikos István méltatta. Ezt a díjat először 2002-ben adták ki, akkor a Szőlőskert Rt. kapta. Azóta olyan kiváló borászok tartoznak a nyertesek csapatába, mint például a Tokaj Oremus, a Hilltop – Neszmély, a Garamvári Szőlőbirtok vagy a Bock Pincészet. Tavaly az elismerést a Vylyan Szőlőbirtok vehette át, de Szőllősi Mihály már ekkor is a második helyen végzett. Az idén sem volt kevésbé éles a verseny. A harmadik helyért járó oklevelet az Ikon Pincészet kapta, az „ezüstérmes" padig a Pannonhalmi Apátság pincészete lett.
A díjnyertes, Szöllősi Mihály pincészete Neszmély Községben a Melegeshegy lábánál található. Történelmi hangulatú pincéjét még gróf Zichy Miklós építtette, helyreállításával az egyik legszebb földalatti bortároló jött létre. A régi hagyományok találkoznak itt a legkorszerűbb technológiával. A hatvanöt méter hosszú, boltíves pince, a kupolájában kialakított bormúzeummal és a régi hordókból készített „kóstolószentéllyel" igazi látványosság. A pincészetet a Szöllősi házaspár még 1998-ban alapította és mára a borvidék egyik legjelentősebb borászati vállalkozása lett.
Szöllősi Mihály, amibe belefog, azt végigcsinálja. Síel, teniszezik és bort is tökéleteset készít. Pincészetének életében az utóbbi időben komoly változások történtek. A borkészítéshez jó csapat kell, nem csak kapitányra van szükség. Annak ellenére, hogy a „hivatalnak packázásai" gyakran kifejezetten akadályozták a munkáját, mégis példát tudott mutatni. Tevékenységének ideje alatt számos fényes csillag emelkedett fel a hazai borászat egén, akik mellé méltó társként tudott felzárkózni. Hitvallása: minden borász mellé kell egy főborász, aki féken tartja – szóval a sikerhez kell egy jó feleség!