A Jász-Nagykun-Szolnok megyei turizmus ma
7 perc olvasásA megye területéhez tartozik a Jászság, a Nagykunság, a Tiszazug, a Közép-Tisza mente, a Tisza-tó délkeleti vízterei és partvidéke, továbbá a világörökség c
A megye területéhez tartozik a Jászság, a Nagykunság, a Tiszazug, a Közép-Tisza mente, a Tisza-tó délkeleti vízterei és partvidéke, továbbá a világörökség címet viselő Hortobágy nyugati harmada, így érthető, hogy a megye turizmusa elsősorban a természeti és kulturális adottságokon alapul.
- A térség jelentős termálvízkészlettel, gyógyvízkinccsel rendelkezik, melyet az egészség megőrzésére, az életminőség javítására használhatnak. 18 településen összesen 20 termálvizes fürdő, 1 melegített vizű strand, továbbá 4 tanuszoda működik. A megyei termál és gyógyfürdők családias légkörű környezetben biztosítják a pihenés, gyógyulás, egészségmegőrzés szolgáltatásait. 14 fürdő vize minősített gyógyvíz. Megkezdték, és folyamatosan végzik a termál és gyógyfürdők felújítását, korszerűsítését. Közöttük több már korszerű látványelemekkel és a turizmus igényeinek megfelelő széles skálájú szolgáltatásokkal rendelkeznek (Berekfürdő, Cserkeszőlő, Jászapáti, Szolnok-Tiszaliget, Túrkeve). Cserkeszőlőn található az ország legmelegebb gyógyforrása (82Co). Az egész évben üzemelő fürdő szabadtéri gyógymedencékkel, pezsgőfürdővel, hullámfürdővel, úszómedencével és szakorvosi ellátással rendelkezik. Túrkevén, a korszerűen felújított fürdőbe, igényes körülmények között, gyógykezelésekkel várják a látogatókat. A 72Co gyógyvize műtét után rehabitálódó betegeknek kiváló, de ezek mellett a vidám hangulatú élménymedence a családos vendégeknek nyújt felhőtlen kikapcsolódást. A berekfürdői strand 6 szabadtéri és 2 fedett medencével rendelkezik. A fürdőzés mellett vízibicklizni, minigolfozni, csónakázni és horgászni is lehet.
- A megyébe érkező folyók vízfelülete, a vízparti pihenők a vízitúrázók célterületei. A természetes állapotú folyóvölgyek európai viszonylatban fontos „zöldfolyosót" képeznek. A víziturizmus fejlesztése érdekében kulcstényező az élővizek idegenforgalmi hasznosításának feltárása és fejlesztése.
- Ø A Tisza-tó és környéke változatos igényeket képesek kiszolgálni: a korlátozottan látogatható vízterek, az ökoturizmus övezete, a tömeges turizmus területei vonzó turisztikai termékeket kínálnak. A Tisza-tó a nyári szezonban népszerű a belföldi vendégek körében, és egyre vonzóbbá válik a külföldiek számára is. Abádszalókra a vízisportokat, a szabad vizű strandot, a rendezvényeket és a koncerteket kedvelő turistákat várják. Strandja csúszdával felszerelt, de lassan mélyülő vize miatt a kisgyermekes családoknak is kiváló. A vízisportolásra vágyók kipróbálhatják a jetski-t, motorcsónakot, „óriásbanánt", vízisít, mivel itt engedélyezett a benzinüzemű motoros csónakok használata. Rendezvényei közül kiemelkedő az „Abádszalóki Nyár" programsorozat, amely keretén belül minden évben színvonalas programokkal, koncertekkel szórakoztatják a településen tartózkodó turistákat. A Tiszafüred melletti híres madárrezervátum a Hortobágyi Nemzeti Park és egyben a Világörökség része. Itt csaknem 200 fajta madárfaj fészkel. A Tisza-tó, a gazdag halállománya miatt a horgászok kedvelt helye.
- Az alföldi táj, a vidéki élet, a falusias településkép, a gasztronómia hozzájárul a hangulatos időtöltéshez. Szinte minden településünk kedvező adottságokkal rendelkezik az ökológiai adottságokhoz illeszkedő turisztikai formák elterjesztése szempontjából. A falusi turizmus újrahonosodott, a spontán kezdeményezéseket felváltotta az aktív szervezett együttműködés. A továbbiakban is kiemelten fontos egyedüli jövedelemszerzési lehetőség lesz egyes kistelepüléseken az agrárgazdaság terményeinek helybeli hasznosítása a vendégek ellátásában.
- A kulturális értékek, a hagyományőrző rendezvények, a sokszínű és egyedi turisztikai kínálatra irányítják a figyelmet. A tudományos és kereskedelmi témájú konferenciák és kiállítások hasznos programot nyújtanak a helyi érdeklődők és a látogatók számára.
„Jászkun kapitányok nyomában"- tervezett tematikus túraútvonal
Induljunk el a Jászkun kapitányok nyomában! Hol máshol tehetnénk ezt, mint Jász-Nagykun-Szolnok megyében? A jász és kun emlékanyag ugyanis kiváló alapja lehet, hogy egy egyedi, országos vonzerővel bíró „termék" jöjjön létre megyénk kulturális turizmusának palettáján. Éppen ezt tűzte ki célul a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat, amikor „Jászkun kapitányok nyomában" elnevezéssel kezdeményezte a tematikus túraútvonal kialakítását. A Jászkun örökség, a Jászkun kapitányhoz fűződő hagyomány olyan történeti hátteret biztosít, mely által szinte minden megyei település, kistérség megtalálja a saját kapcsolódási pontját. Ennek eredményeképpen 13 településen (Szolnok, Jászberény, Karcag, Abádszalók, Kunhegyes, Tiszaföldvár, Kunszentmárton, Törökszentmiklós, Jászkisér, Mezőtúr, Túrkeve, Tiszafüred, Rákóczifalva) valósul meg a tervek szerint turisztikai célú fejlesztés.
A fejlesztés két alappilléren nyugszik. Az egyik a megye 8 tagmúzeumának és a kapcsolódó öt település múzeumának, tájházának rekonstrukciója és látogatóbarát fejlesztése, a másik a Jász és a Nagykun látogatóközpontok, illetve a szolnoki látványterem, mint harmadik látogatóközpont kialakítása.
Az épületrekonstrukciós munkákon túl olyan látogatóbarát fejlesztéseket – többnyelvű digitális tárlatvezetés, akadálymentes érintőképernyős információs terminálok, kedvezményeket biztosító mágneskártyás beléptető rendszer, interaktív kiállítások – terveznek a megye múzeumaiban, tájházaiban, amelyek a kor kihívásainak megfelelve teszik lehetővé megyénk kulturális örökségének bemutatását.
A szolnoki Damjanich János Múzeumban kialakítandó látványterem a tematikus út ideális kiinduló állomása. Itt, valamint a Jász és Nagykun látogatóközpontokban létrehozandó nagyszabású kiállítások, az egyedülálló jász és kun emlékanyagot mutatják be különböző megközelítésben (pl. jászok és kunok bejövetele; második honalapítás; temetkezési szokások; redempció kora), számos interaktív elemmel (pl. sámánszövés, szégyenkő, kaloda, hang- és fényhatások, filmrészletek, fejtörő játékok, vérvonal-kereső program, jász ruha bemutató, stb.) gazdagítva.
Fontos eleme a pályázatnak az a hetven nyilatkozat, amely a TOURINFORM irodák közreműködésének köszönhetően komoly vállalkozói és civil támogatást jelent a projekt megvalósításához.
A projekt megvalósítása a tervek szerint 2010. december 31-ig várható.
Szíveslátás – vendéglátás Karcagon!
Karcag, a „Nagykunság fővárosa", a Hortobágy déli fogadókapuja. Látogassanak el hozzánk, tekintsék meg épített és természeti értékeinket! Túrázhatnak gyalog, kerékpárral, lóháton vagy lovas kocsival! Ismerkedjenek a város múltjával, jelenével!
Karcag a kézművesek városa. Csipkeverők, hímzők, fazekasok, fafaragók éltetik tovább a kézműves hagyományokat.
Karcag, a gyógyvíz városa. Pihenjenek és gyógyuljanak a Városi Gyógyvizű Strandfürdőben és a mellette működő gyógyászati központban, ami OEP támogatással is igénybe vehető!
Karcag, a rendezvények városa. A Karcagi Birkafőző Fesztivál, a Nagykunsági Kulturális Napok és a Karcagi Lovas Napok, már országos hírűek.