Kiállítás megnyitó és Galamb József Emlékülés a Népszínház utcában
3 perc olvasásAz Óbudai Egyetem Népszínház utcai épületében 2011. február 28-án rangos eseményekre került sor: a történelmi épület gyönyörűen felújított I. emeleti aulájában végleges otthonra lelt az első budapesti tudomány-művészet galéria, a „BÁNKI DONÁT GALÉRIA-UNIVERSITAS ART-INDUSTRIEL", és megnyílt a rangos hazai, valamint külföldi művészek alkotásait bemutató „A modern magyar művészet és ipari kultúra tegnap és ma nemzetközi kontextusban" című kiállítás.
Az Óbudai Egyetem Népszínház utcai épületében 2011. február 28-án rangos eseményekre került sor: a történelmi épület gyönyörűen felújított I. emeleti aulájában végleges otthonra lelt az első budapesti tudomány-művészet galéria, a „BÁNKI DONÁT GALÉRIA-UNIVERSITAS ART-INDUSTRIEL", és megnyílt a rangos hazai, valamint külföldi művészek alkotásait bemutató „A modern magyar művészet és ipari kultúra tegnap és ma nemzetközi kontextusban" című kiállítás.
A megjelenteket a házigazdaként Dr. Horváth Sándor, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar dékánja köszöntötte. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy egy mérnökképző intézményben a szűken vett szakmai ismeretek közvetítésén túl a hallgatóságot komplex hatások érjék, és ebben a művészetek fontos szerepet tölthetnek be.
A galériát az esemény fővédnöke, dr. Jávor András, a Nemzeti Erőforrás minisztérium közigazgatási államtitkára nyitotta meg. Réthelyi Miklós miniszter úr üdvözletének tolmácsolását követően kifejtette, hogy az a látásmód, amely a művészetekből kisugárzik, a műszaki értelmiség gondolkodására is hatással lehet. Elmondta, hogy számtalan külföldi, főként skandináv országokbeli példát lehetne említeni, ahol nagyon szorosan ötvöződik a mérnöki képzés és a formatervezés gyakorlata. Egy igényesen megtervezett mérnöki alkotás, mint például a T-modell emocionális töltetet is hordoz.
Az, hogy az Óbudai Egyetem egy ilyen törekvés élére áll, lehetővé teszi, hogy a hallgatók jöttükben-mentükben óhatatlanul is pillantást vessenek a falon lévő tárgyakra, elmélyedjenek és befogadóvá váljanak a kultúra irányába, igényesebb műszaki értelmiség kinevelését segíti.
A tárlat anyagát Ézsiás István, nemzetközi díjakkal is kitüntetett szobrászművész, a tudomány-művészet galériák kezdeményezője ismertette, a kiállítást pedig Hernádi Miklós, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa nyitotta meg.
A kiállításon jelentős, világhírű művészek mellett az európai és latin-amerikai művészekkel egyenrangú magyar kortársművészek szerepelnek: többek között Ézsiás István, a Kossuth-díjas Bak Imre, Fajó János, Hencze Tamás. Kiemelésre méltó a már nem élő művészek közül A. Tóth Sándor, akinek művei 2010-ben Malagában a Picasso Múzeumban rendezett, nemzetközi világnagyságokat felvonultató kiállításon szerepeltek.
A galéria átadását és a kiállítás megnyitóját követően kezdődött a nagy kreatív alkotó előd, a XX. század autójának tervezője, Galamb József születésének 130. évfordulója alkalmából rendezett emlékülés.