Megújult látványosság: a Szemlő-hegyi-barlang
Van új a föld alatt! Ritkaság, hogy városi közlekedéssel jól megközelíthető helyen, akadálymentesített terepen van egy világváro határán belül akár barlang, akár kilátó. Budapesten három ilyen különlegesség létezik: a Szemlő-hegyi-barlang, a Pálvölgyi Cseppkőbarlang és a Sas-hegyi Kilátó.
Van új a föld alatt! Ritkaság, hogy városi közlekedéssel jól megközelíthető helyen, akadálymentesített terepen van egy világváro határán belül akár barlang, akár kilátó. Budapesten három ilyen különlegesség létezik: a Szemlő-hegyi-barlang, a Pálvölgyi Cseppkőbarlang és a Sas-hegyi Kilátó.
Közülük azonban csak egyet minősítettek gyógyhellyé: a Szemlő-hegyi-barlangot. Gyakran látogatják iskolások, óvodai csoportok, turisták és – lévén a levegője tökéletesen csíramentes, 100%-os páratartalmú – gyógyulni vágyó asztmások. 1992 óta a Szent János Kórház kihelyezett járóbeteg szakrendelőjeként dr. Lackovits Gabriella főorvos látja el és gyógyítja a barlangterápiára beutaltakat. Vigyázat, hónapokra előre be kell jelentkezni a barlangkúrára! (Telefon: 36-1-325-5993) A gyógyhatáshoz hozzájárul az a körülmény, hogy a barlang alatti hévíz a mészkövek hézagai között kipárolog, majd lecsapódik a hűvös kőfalakon, és állandóan csöpög, csurog. A főorvosnő ajánlata szerint azok, akik hosszabb időt kénytelenek eltölteni odalenn, feltétlenül hozzanak maguknak meleg ruhát (11-12 fokos a hőmérséklet) és vízhatlan cipőt, gumicsizmát, esetleg elemlámpát! Bár a világítás a járkáláshoz elégséges, de a több órás tartózkodáshoz kevés.
E területek gazdája a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI). Együttműködve a Szlovák Köztársaság Természetvédelmi Hivatalával (Statna Ochrana Prirody Slovenskej Republiky) szeretné a határ menti területek védett barlangjainak értékeit minél magasabb színvonalon bemutatni a látogatóknak. Az Európai Unió határon átnyúló együttműködéseket támogató programja 500 ezer eurós támogatást nyújtott a turisztikai marketingfejlesztésre. Mostantól naponta, meghatározott órákban a barlangász szakemberek turistacsoportokat is vezethetnek a megújult fogadóépületben, az interaktív kiállításon, a vetítőteremben és végigvisznek a földalatti folyosók kiépített járdáin. Az idegenforgalmi szolgáltatásokhoz tartozik még a megújult büfé és a marketingtevékenység. Az interaktív kiállításon meseszolgálat működik. Ehhez Döbrentei Ildikóval írattak mesét, amit Levente Péter és Gryllus Vilmos ad elő – hangfelvételről. Az emeleten a barlangi mentést mutatják be.
Az épület fölötti parkban pedig a nemzeti parkosok által berendezett geológiai tanösvényt és gyerek-játszóretet találjuk új kerti fabútorokkal, csúszdával, hintával, mászókkal stb. A barlang belsejében szintén sok földtani csoda várja a látogatót. A bejárathoz vezető lépcsőkön kis lifttel tudják szállítani a mozgássérülteket, hogy azután kerekes székkel vagy babakocsival be lehessen járni a különleges természeti alakzatokat. Újak a vakok és a gyengénlátók számára elhelyezett Braille-írásos feliratok és vezetések. Kihelyezett földrajzórákat is tartanak közép- és általános iskolásoknak. Ötven főnél népesebb csapatot nem fogadnak a levegő védettsége miatt. Ezért csak az ösvényeken lehet közlekedni. A turistáktól elzárt részekben kutatómunka folyik. Található még a barlangban egy komoly, 45 m mély, 4,5 m átmérőjű liftakna, ám ez nagyüzemmé tenné a látogatást, ezért valószínűleg nem lesz használható.
A barlang ékességei: a „borsókövek" és a „karfiolok". Tudnivaló, hogy ezek a képződmények nem cseppkövek, a még mindig lefelé szivárgó víz kövei csupán, amelyekből néhány ezer év múlva valóban lehetnek cseppkövek. Továbbá egyáltalán nincsenek itt élő állatok, növények, penészgombák. Az egyetlen „állat" a „jegesmedve" alakú szikla. Másutt, például a Pálvölgyi Cseppkőbarlangban élnek kis patkósorrú denevérek, a Sas-hegyen pedig a világon egyedül található a pannon gyík és a tavasszal virágzó leánykökörcsin.
A Szemlő-hegyi-barlang (a szakvezetést is beleértve) felnőttnek 950.- forint, gyerekeknek 750.- forint, a beutalt gyógyulóknak OEP támogatással ingyenes. A későbbiekben gondolnak arra, hogy ünnepségeket, születésnapokat, esküvőket is rendezzenek a barlang mélyén, de a higiénia miatt a vendéglátás csak a felszín feletti büfében lehetséges.
A tárlatvezetést Balázs Andreának, a nemzeti parki ismertetőt Tomcsányi Zsófia tartotta. A program még hangulatosabbá tételéről az alkalomra a Bodor Borház gondoskodott.
Tulajdonosa, Bodor János a Monori Strázsaborrend Nagymestere elmondta, hogy Monoron a 15. századtól kezdve folyik bortermelés. Mária Terézia császárnő készíttetett először felmérést a helyi pincékről. Remek rajnai rizlinget, cserszegi fűszerest és kékfrankos cuvée-t hozott kóstolásra a felesége sütötte tepertős pogácsához. Köszönet a program szervezőjének, Polgár Zoltánnak is!
DOBI ILDIKÓ