A Cirkusz több mint szórakozatás, az maga a Művészet
A közelmúltban több alkalommal is írtam a Fővárosi Nagycirkuszról és műsorairól de nem véletlenül. Három mozgalmas hét alatt bizonyították a nagybetűs Művészet jogosságát.
A közelmúltban több alkalommal is írtam a Fővárosi Nagycirkuszról és műsorairól de nem véletlenül. Három mozgalmas hét alatt bizonyították a nagybetűs Művészet jogosságát.
Kezdődött a Múzeumok Éjszájával (lásd: http://euroastra.hu/node/72090), ahol Somló (de nemcsak ő) parádézott, majd június végén a Baross Imre Artistaképző vizsgaelőadásán (lásd: http://euroastra.hu/node/72297) a Jövő Cirkusza, „Ugye Szeretsz?" címmel a növendékek nagyreményű szárnybontogatásának lehettünk tanúi. A közönséget elkápráztatták a Baross Imre Artistaképző végzősei. Az artistatehetségek hajmeresztő, varázslatos, olykor meghökkentő produkciói látványos hétvégi kikapcsolódást nyújtottak. Az esemény komoly nemzetközi rangot kapott, mivel a magyarokon kívül felléptek a torinói FLICK, és a madridi Carampa cirkusziskolák kiválóságai is.
A július 13-i hétvégén pedig beköszönt a Cirkuszok Éjszakája. (lásd: http://euroastra.hu/node/72435)
Emlékeztetőül: a Cirkuszok Éjszakáján további vidéki helyszíneken is a cirkuszé lesz a főszerep, a Fővárosi Nagycirkusz porondján kívül Balatonfüreden, Balatonlellén és Zamárdiban csodálhatjuk meg a cirkuszművészeket.
És ezzel még nincs vége. Egy színvonalas cirkuszalbum is bemutatásra került.
A szórakoztatás művészete – The art of entertainment című kiadvány tematikusan áttekinti a cirkuszművészet történetét, bemutatja Magyarország helyét a műfajban.
2012 júliusának első napjaiban dr. Kriza Zsigmond a MACIVA Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója örömmel közölte, hogy a cirkusztörténeti elismerés eredményeképpen intézményüket a következő évtől – a Magyar Állami Operaházhoz és a Nemzeti Színházhoz hasonlóan – az ország kulturális csúcsintézményei között fogják számon tartani. Balog Zoltán miniszter a Fővárosi Nagycirkuszt fenntartó MACIVA Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft-t nemzeti előadó-művészeti szervezetté minősítette.
„Ez azt jelenti, hogy a Magyarországon közel 200 éves hagyományokra visszatekintő cirkuszi műfaj elfoglalta méltó helyét a művészeti szférában. A cirkuszművészet elismertetésében a MACIVA ezzel nemzetközileg is figyelemre méltó eredményt ért el."
Az örömteli esemény jó alkalom volt arra, visszatekintsenek a Társaság történetére, eredményeire, bemutatva az elmúlt évtizedek történetét.
És megszületett a Könyv, a Szórakoztatás művészete.
Dr. Kriza Zsigmond és Richter József a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója az alábbiakkal ajánlja az olvasó figyelmébe a magyar-angol nyelvű 100 oldalas reprezentatív kivitelű könyvet.
„Abban a reményben osztjuk meg Önökkel a MACIVA és a Fővárosi Nagycirkusz történetének részleteit és az azokhoz kapcsolódó, felejthetetlen pillanatokat megörökítő képeket, hogy Önöket is elvarázsolja a cirkusz minden nehézségen felülkerekedő, jókedvet, derűt árasztó világa."
És elindul a könyv az őskortól, hiszen a cirkuszművészet eredete oda nyúlik vissza. Dél- afrikai sziklarajzon, görög akrobata szobrán, mongol sámán és a knósszoszi palota freskóján keresztül jutunk el a magyar cirkusz kezdetéig. London volt az úttörő 1779 – 1784 tájékán, nálunk csaknem évszázaddal később épült cirkusz, de a cirkuszba járás nálunk is hamar divatba jött. A következő fejezetekben megismerhetjük a Városligetet, a mutatványosok birodalmát, és elérkezünk a Fővárosi Nagycirkusz történetéhez. 1876-hoz köthető az első állandó cirkuszépület megnyitása és sorban megismerhetjük az akkori bérlőket Baroccalditól Beketovon át a Göndör-fivérekig. Mindezek ritkaságszámba menő plakátokkal, archív fotókkal illusztrálva. Göröngyös út vezetett a 18. század végén a Szent István-bazilika helyén álló hecc-színháztól a 19. század második felében az Állatkert területére tervezett épületig.
1900 tájékára alakult ki a mai Cirkusszal megegyező épületméret.
Az artisták új „nemzeti színházának" ünnepélyes átadása 1971. január 14-én történt meg.
A könyvben megismerhetjük a Magyar Cirkusz és Varieté történetét is, betekinthetünk a revü, a varieté, mozivarieté és artisták világába. Elkezdődnek az utazások, külföldi turnék, emelkednek a produkciók színvonalai. Nem maradhat ki az artistaképzés és a művésztelep ismertetése sem, majd eljutunk a Cirkuszmisszió és Nemzetközi Cirkuszfesztivál fejezetig.
A könyvet a 2012-es Múzeumok Éjszakája és Képzőművészet a cirkuszban fejezetek zárják.
Nagy erénye a leírásoknak, hogy tömören, sallangmentesen fogalmazva, de ugyanakkor olvasmányosan ismertetik, és talán sokaknál felelevenítik a régi vagy újabb emlékeket.
A könyv belső borítóin stílszerűen Karinthy Frigyes A Cirkusz című novellája olvasható a kisfiúról, aki a cirkuszba vágyik: „Nyilván úgy volt, hogy szívszakadva vágytam a cirkuszba, de talán éppen úgy vágytam a hegedűre is …"
„A régmúltba visszanyúló első cirkuszélményeink soha nem felejthetően maradnak velünk, időtlenné válnak, felidézésük pedig gyakran egész gyermekkorunk hangulatát visszavarázsolja." (Halász János)
Lantai József
|
A Szórakoztatás művészete – MACIVA – The art of entertainment
Kiadó: MACIVA Bp. 2013 Felelős kiadó: dr. Kriza Zsigmond Könyvterv és tördelés: Arcus Stúdió Nyomda és kötészet: Multiszolg Bt. Keménykötés, 100 oldal, A4 méret ISBN 978-963-89759-0-4
|