A döntés a kezedben van
A döntés a kezedben van: egészség- és környezettudatos szemléletformálás a Magyar Táncművészeti Főiskola Nádasi Ferenc Gimnáziumában. A Magyar Táncművészeti Főiskola könyvtárfejlesztési (2011) és energetikai (2012) projektjét (lásd: http://euroastra.hu/node/58208) most egy újabb követi.
A döntés a kezedben van: egészség- és környezettudatos szemléletformálás a Magyar Táncművészeti Főiskola Nádasi Ferenc Gimnáziumában. A Magyar Táncművészeti Főiskola könyvtárfejlesztési (2011) és energetikai (2012) projektjét (lásd: http://euroastra.hu/node/58208) most egy újabb követi.
„A tudás megszerzéséhez nagyon sok feladatot kell elvégezni a Főiskola vezetésének és munkatársainak – mondta a sajtótájékoztató bevezetőjében Szakály György rektor, Kossuth-díjas Kiváló Művész. – Igyekszünk megtenni mindent, hogy minél színesebb képzést kapjanak a növendékek, hallgatók és minél jobb körülmények között készüljenek föl a sajnos igen rövid pályafutásukra, amit egy hosszú képzés előz meg. A 9 év folyamán a legtöbb hallgató sokkal többet tartózkodik az intézmény területén, mint saját otthonában. Bízom benne, hogy ez a pályázat is meg fogja könnyíteni a minden-napjainkat és elviselhetőbbé fogja tenni a nehézségeket."
A projekt ismertetése előtt Szakály György rektortól megtudtuk a legutóbbi nagy sikert,
(amiről sajnos kevés hír látott napvilágot) hogy a nemzetközi Rudolf Nureyev versenyen a Táncművészeti Főiskola végzős növendéke Rónai András lett az első díjas, 19 ország közel 60 versenyzőjéből.
Április 29-én a Művészetek Palotája Fesztiválszínházban közreműködnek a balettművész hallgatók a Gálaest a Tánc Világnapján produkcióban, majd májusban ugyanitt rendezik meg a moderntánc vizsgakoncertet (főpróba + vizsga). Szolnokon lesz a végzős balettművész és moderntáncművész hallgatók A diploma küszöbén estje, majd Szegeden a végzős balettművész évfolyam közreműködik a Royal Balettiskola gálaestjén.
Június 1-én Veszprémben a Táncfesztivál gálaestjén a végzős balettművész évfolyam közreműködik, június 5-én a Művészetek Palotája Fesztiválszínházban a vizsgaműsor bemutatójára kerül sor és június 27-28-án az Operaházban Balett vizsgakoncert
(főpróba + vizsga).
E főbb előadások mellett a hallgatók
– közreműködnek az Operaház számos előadásában (Aida, János vitéz stb.),
– közreműködnek számos kisebb előadásban, pl. volt iskoláik műsoraiban,
– a végzős balettművész hallgatók kisebb csoportjai Ausztriában, Hollandiában és
Szlovéniában vendégszerepelnek,
– a Főiskola 20 fős csoportja vesz részt az Aberdeeni Nemzetközi Ifjúsági Fesztiválon;
a csoportban mindhárom szakirány (klasszikus balett, néptánc, moderntánc) képviselteti magát.
A pályázati adatokat Gáspár Emese a Magyar Táncművészeti Főiskola projektmenedzsere ismertette. A Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott, „A döntés a kezedben van: egészség- és környezettudatos szemléletformálás a Magyar Táncművészeti Főiskola Nádasi Ferenc Gimnáziumában" című pályázat keretében megvalósul a Gimnázium tanulóinak egészség- és környezeti nevelése, valamint a pedagógusok továbbképzése. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A Magyar Táncművészeti Főiskola művészképzésében résztvevők a szakmai oktatás követelményeiből adódóan jól behatárolható korosztályt képviselnek. A Főiskola a szakmai képzés mellett az előkészítő jogviszonyban lévő tanulók közismereti oktatását is biztosítja Magyarország egyetlen országos beiskolázású intézményében, a nyolcosztályos Nádasi Ferenc Gimnáziumban.
Az egészséges életvitel a táncosok számára alapfeltétel, hiszen testük a munkaeszközük. A Főiskola mindent megtesz annak érdekében, hogy a hallgatók tisztában legyenek az egészséges életmód fontosságával. A Főiskola speciális képzési szisztémájából adódóan a Gimnázium vállal kiemelt szerepet a tanulók/hallgatók egészségnevelésében.
A projekt keretében az oktatási program részeként, heti két délutáni alkalommal sportfoglalkozásra kerül sor. Az óra első fele közepes terhelést jelentő zenés, aerobic foglalkozás, mely a mozgásélmény és mozgástapasztalat megszerzésére helyezi a hangsúlyt.
Ezt komplex, eszközzel és saját testsúllyal végzett, a táncművész pályára készülők igényeihez és terheléséhez igazodó erősítő és nyújtó gyakorlatok követik. A komplementer tréningprogram és a képességfejlesztés tantárgy teszi lehetővé a prevenciós és egészségnevelési szempontok érvényesítését.
A tanulók komplex közlekedési, baleset-megelőzési és egészségfejlesztési ismereteket is elsajátítanak, továbbá a pedagógiai kultúra folyamatos fejlesztését elősegítő tanártovábbképzésre is nyílik lehetőség. Ennek megvalósítása előtérbe helyezi a pedagógiai-módszertani megújulást, az önfejlesztést, a korszerű oktatási módszerek, jó gyakorlatok, új tartalmak bevezetését a tanmenetbe, valamint az infokommunikációs technológiák oktatásban történő alkalmazását.
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege: 58 709 072 Ft.
A megvalósítás ideje: 2013. március 21. – 2015. március 21.
A Magyar Táncművészeti Főiskola a pályázati dokumentációt 2012.09.24-én nyújtotta be:
Új Széchenyi Terv, Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP), Innovatív iskolák fejlesztése (TÁMOP-3.1.4-12/1). A pályázat értékelését követően a Humán Erőforrás Programok Irányító Hatóságának vezetője 2013.02.07-én támogatásra érdemesnek ítélte.
A Támogatói Okiratot a Támogató képviseletében eljáró Közreműködő Szervezet (ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft.) 2013.03.21-én írta alá.
Projektmenedzsment tagjai:
– Szakmai vezető: Koósné Csüllög Katalin
– Gazdasági vezető: Horváth Márta
– Projekt asszisztens: Rideg Annamária
– Projektmenedzser: Gáspár Emese
A projekt főbb céljai.
A pedagógusok részére szaktárgyi-, és pedagógiai-módszertani megújulást elősegítő továbbképzések megvalósítása, valamint korszerű oktatási módszerek, jó gyakorlatok, új tartalmak bevezetése a tanmenetbe. 63 különböző 30 órás továbbképzés
Egészségfejlesztő – szemléletformáló iskolai programok a tanulók egészségének védelme, valamint az egészséges életmód viselkedésbe épülése érdekében:
– Tánc világnapja alkalmából hagyományteremtő iskolai program
– Egészségnap szervezése félévente
– Konfliktus- és iskolai agressziókezelési program
– Családi életre nevelést célzó program
– Szerfogyasztási problémák korai intervencióját kezelő program
– Elsősegély-nyújtási tanfolyam
Nevelési-oktatási tevékenységek támogatása:
– Környezeti nevelést, fenntarthatóságot szolgáló, környezettudatos tevékenységek
ösztönzése: ökotábor szervezése
– Idegen nyelve tanításának fejlesztése: nyelvi vetélkedők, nyelvi témahetek szervezése
– Informatika tantárgy tanításának fejlesztése: vendégelőadó meghívása, digitális tartalmak
használata
– Komplex közlekedési ismeretek oktatása: baleset-megelőzés
Mindennapos testnevelés részét képező mozgásprogramok:
Az oktatási program részeként heti két alkalommal délutáni időpontban sportfoglalkozás, amelynek a fele közepes megterhelést jelentő zenés, aerob foglalkozás, amely a mozgásélmény és mozgástapasztalat megszerzésére helyezi a hangsúlyt. Az óra második fele pedig komplex, eszközökkel és saját testsúllyal végzett erősítő és nyújtó gyakorlatok sorozata, amely illeszkedik a táncművészeti képzésben részvevők igényeihez és leterheltségéhez.
A komplementer tréningprogram és a képességfejlesztés tantárgy teszi lehetővé a prevenciós és egészségnevelési szempontok érvényesítését.
Végezetül megtekinthettünk egy részletet Seregi László: Sylvia c. balettjéből az Ifj. Nagy Zoltán Színházteremben a Főiskola növendékei előadásában.
A Tánc Világnapja alkalmából Kanyó Béla fotóművész kiállítása és a gimnázium tanulóinak szervezett rajzverseny legszebb alkotásai díszítették a Magyar Táncművészeti Főiskola falait.
Lantai József