A Herczog gyűjtemény pere folytatódik – valószínű felülvizsgálattal
3 perc olvasásAz Egyesült Államok Columbia Szövetségi Kerületi Körzeti Bírósága legújabb döntésében helyt adott Magyarország közbenső fellebbezési indítványának. A bíróság döntése helyt ad a joghatósági végzés közvetlen felülvizsgálatára irányuló magyar kérelemnek, és igazolja, hogy a Herzog-ügy amerikai bíróság előtti tárgyalhatóságával kapcsolatos véleménykülönbség valós indokokon alapul.
Az Egyesült Államok Columbia Szövetségi Kerületi Körzeti Bírósága legújabb döntésében helyt adott Magyarország közbenső fellebbezési indítványának. A bíróság döntése helyt ad a joghatósági végzés közvetlen felülvizsgálatára irányuló magyar kérelemnek, és igazolja, hogy a Herzog-ügy amerikai bíróság előtti tárgyalhatóságával kapcsolatos véleménykülönbség valós indokokon alapul.
„Örülünk annak, hogy a Körzeti Bíróság felismerte: a Herzog-ügy amerikai tárgyalását lehetővé tevő kezdeti döntése érdemes a felülvizsgálatra," jelentette ki Thaddeus J. Stauber ügyvéd, a Nixon Peabody LLP vezető partnere. Az ügyvéd hozzátette: „A bíró tehát egyetértett a Körzeti Bíróság eljárásának függőben hagyásával, hogy a fellebbviteli bíróság azonnal megvizsgálhassa, lefolytatható-e a per."
A legtöbb perben a fellebbviteli bíróság csak azután vizsgálja felül a körzeti bíróság döntését, miután első fokon érdemi ítélet született. Vannak azonban esetek, amikor a bíróság joghatósági döntése olyan fontosságú, hogy a körzeti bíróság támogatja a döntés azonnali vagy közbenső felülvizsgálatra történő felterjesztését. Magyarország szeptember végén indítványozta, hogy a körzeti bíróság támogassa azoknak a perdöntőnek ígérkező joghatósági kifogásoknak az fellebbviteli vizsgálatát, melyeket a bíróság a per korai szakaszában elutasított (ilyen például az a kérdés, hogy a forum non conveniens, vagyis az alkalmatlan fórum doktrínája nem szól-e a per megszüntetése mellett, vagy hogy az ügy nem érint-e bírói úton nem megítélhető politikai kérdéseket, vagy hogy az állami cselekmény doktrínája nem zárja-e ki a felperesek igényérvényesítését).
Mostani döntésében a Bíróság elismerte, hogy (1) ezek a kérdések döntő fontosságú jogkérdések; (2) a bíróság végzésével kapcsolatos véleménykülönbség valós indokokon alapul és (3) egy közvetlen fellebbezés elősegítené az ügy minél gyorsabb elintézését. A Bíróság ezen megfontolások alapján hozta meg azt a ritka döntést, hogy támogatja a 2011. szeptember 1-jei végzés közbenső fellebbezéssel történő felülvizsgálatát.
A Magyar Köztársaságot, a Magyar Nemzeti Galériát, a Szépművészeti Múzeumot, az Iparművészeti Múzeumot és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet Thaddeus J. Stauber és Sarah E. André, a Nixon Peabody LLP nemzetközi peres jogászai és Dr. Bánki Orsolya, az e|n|w|c Ügyvédi Iroda budapesti ügyvédje képviseli.