A „LÁTHATATLAN” LEONARDO RESTAURÁLÁSA
2 perc olvasásLeonardo da Vinci (1452-1519) az olasz quattrocento legjelentősebb művésze, aki nemcsak festőként, hanem szobrászként, építészként, feltalálóként is beírta a nevét a szellemtörténet óriásai közé. Dolgozott Firenzében, Rómában, Milánóban, majd élete végén Franciaországban. Főbb művei a múzeumok legdrágább kincsei közül valók. Leghíresebb alkotásai: Mona Lisa (Páris, Louvre), Hermelines nő (Krakkó), Utolsó vacsora (Milánó), Benois Madonna (Szentpétervár), Sziklás Madonna (London), Háromkirályok imádása (Firenze, Uffizi).
Leonardo da Vinci (1452-1519) az olasz quattrocento legjelentősebb művésze, aki nemcsak festőként, hanem szobrászként, építészként, feltalálóként is beírta a nevét a szellemtörténet óriásai közé. Dolgozott Firenzében, Rómában, Milánóban, majd élete végén Franciaországban. Főbb művei a múzeumok legdrágább kincsei közül valók. Leghíresebb alkotásai: Mona Lisa (Páris, Louvre), Hermelines nő (Krakkó), Utolsó vacsora (Milánó), Benois Madonna (Szentpétervár), Sziklás Madonna (London), Háromkirályok imádása (Firenze, Uffizi).
Utóbbi festménye, a Háromkirályok imádása az Uffizi Képtár büszkesége volt 2011-ig, amikorra teljesen megbarnult, „láthatatlanná" vált. Ezért elszállították egy firenzei restaurátor műhelybe, ahol egy évig csak az állapotfelmérése folyt 140 millió eurós költséggel, utána kezdtek a restaurálásához. A 246×243 cm nagyságú képet Leonardo 1482-ben készítette az egyik firenzei kolostor megrendelésére. A festmény a kor legdivatosabb témáját dolgozta fel: Szűz Máriát a gyermek Jézussal és az őket körülvevő alakokat ábrázolja.
2015. végén válik ismét „láthatóvá" a híres alkotás az Uffizi Képtár 15. számú, erre az alkalomra felújított termében. A restaurálást az Uffizi Képtár Baráti Köre finanszírozza.
DOBI ILDIKÓ