Az olaj piacát befolyásoló tényezők a kuvaiti sztrájktól az amerikai termelőkig
Az eredménytelen dohai találkozót követően a Brent hordónkénti ára 40 dollárra esett le, de az árak a hét közepére már visszakapaszkodtak, így a Brent ismét a hordónkénti 45 dollár körüli áron forog. A kuvaiti olajipari sztrájk, amely azóta véget ért, némileg ellensúlyozta az olajminiszterek vasárnapi teljesítményét.
Az eredménytelen dohai találkozót követően a Brent hordónkénti ára 40 dollárra esett le, de az árak a hét közepére már visszakapaszkodtak, így a Brent ismét a hordónkénti 45 dollár körüli áron forog. A kuvaiti olajipari sztrájk, amely azóta véget ért, némileg ellensúlyozta az olajminiszterek vasárnapi teljesítményét.
Az olaj árát befolyásoló többi tényezők között több olyan is akad, amely az árakat mindkét irányba elmozdíthatja – bemutatásuk magyarázatot adhat a jelenlegi volatilitásra.
Árfelhajtó tényezők
- Az Egyesült Államokban és Kanadában a magas költségszint mellett kitermelő vállalkozások a kitermelés visszafogására kényszerülnek;
- A nemzetközi kereslet folyamatosan növekszik, miközben az OPEC-en kívüli országok kitermelése csökken – ezek a folyamatok az elkövetkező hónapokban valószínűleg fennmaradnak;
- Az elmaradt több milliárd dollár értékű tőkebefektetés olyan helyzetet teremt, amelyben a piac figyelme a túlkínálati piaci helyzetről átbillenhet a kínálati oldal szűkösségére.
- Nagyon rövid távon a kuvaiti olajmunkások sztrájkja is, mely mostanra véget ért, jelentős árfelhajtó hatással bírt, mivel napi 1,5 millió hordót is meghaladó olajmennyiséget vont el a piactól.
Árcsökkenés irányába mutató tényezők
- Irán kitermelése a vártnál gyorsabb ütemben növekszik, továbbá Líbia helyzete is stabilizálódhat – ennek eredményeképpen egy olyan ország térhet vissza a piacra, amely korábban napi 1,6 millió hordó nyersolajat termelt ki – jelenleg pedig csak napi 300,000 hordó a termelése;
- A kudarcba fulladt dohai megbeszélést követően átrendeződhetnek az erőviszonyok Szaúd-Arábiában, így megnőhet annak a kockázata, hogy inkább politikai tényezők alakítják majd az olaj árát. Amennyiben Szaúd-Arábia Irán ellen fordítja az olajfegyvert, és a fenyegetéseinek megfelelően elkezdi növelni a termelését, úgy nem lehet kizárni, hogy az olaj ára ismét a 30 dollár körüli szintre csúszik vissza;
- Rövid távon a Brent-re vonatkozó rekordméretű long pozíciós állománynak komoly negatív hatása lehet az árakra, amennyiben a piaci események hatására a befektetők csökkenteni kívánják a kitettségüket;
- A Brent határidős piacán a contango összezuhanása (amit egyébként üdvözöltek a befektetők, mivel így csökkent a long pozíciók tartásának költsége) rövidtávon a kínálat növekedéséhez vezethet, mivel nem lesz már akkora üzlet a tárolás. A hathónapos contango januárban elérte a 4,5 dollárt, azóta viszont folyamatosan csökkent, jelenleg 1,5 dolláron áll. Ezen a szinten egyre több tárolói kapacitást szüntetnek meg.
Várakozásaink szerint a Brent ára a hordónkénti 35-45 dollár körüli sávban fog mozogni ebben a negyedévben, de a második félévben az év végéig az 50 dolláros szint közelébe emelkedhet. Figyelembe kell venni a befektetői oldal által támasztott keresletet is – hacsak a rövid távú kilátások nagyon drasztikusan nem változnak, a befektetői oldal pozíciói várhatóan megmaradnak. Mindezek eredményeképpen a kockázatok továbbra is az emelkedés irányába mutatnak – ez azonban önmagát elemésztő folyamat is lehet, amennyiben az észak-amerikai kitermelés jövedelmezősége javul.
Ole Sloth Hansen
Ole 2008-ban csatlakozott a Saxo Bankhoz; jelenleg árupiaci stratégiai igazgatóként a stratégiai és kutatási csoport tagja. A Saxo Bankhoz való csatlakozása előtt Ole Hansen 15 évig dolgozott Londonban, legutóbb egy határidős és devizapiaci ügyletekkel foglalkozó befektetési alapnál irányította a kereskedési tevékenységet. Hansen a határidős ügyletek szakértője; több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik ezen a területen, jelenleg elsősorban az árupiaccal foglalkozik. Heti összefoglalóit rendszeresen közli az online és a nyomtatott sajtó világszerte. Ole Sloth Hansen szívesen ad szakértői véleményt árupiaci (kiemelten az olajpiaccal és a nemesfémek piacával kapcsolatos) kérdésekben.