Borsos Miklós-kiállítás a veszprémi Szent Imre-templomban
Borsos Miklós Kossuth-díjas szobrászművész és grafikus halála után előkerült értékes rajzgyűjteményéből nyílt tárlat a várban, a piarista templomban.
Borsos Miklós Kossuth-díjas szobrászművész és grafikus halála után előkerült értékes rajzgyűjteményéből nyílt tárlat a várban, a piarista templomban.
A 77 darabból álló rajzsorozat, amelyből most 23 alkotást láthatnak a látogatók, a győri Városi Művészeti Múzeumból érkezett az alkalmi kiállításra. Grászli Bernadett művészettörténész, a győri múzeum igazgatója megnyitó beszédében elmondta: a gyűjtemény története egészen rendkívüli. A művész halála után pár évvel bukkant rá az alkotó özvegye, Kéry Ilona, közismert nevén Buba asszony ezekre a kiemelkedően értékes, elrejtett rajzokra, férje hagyatékénak rendezése során. A sajátos örökség a művész megrázó testamentuma. A sorszámozott alkotások igen értékes japán merített papírra készültek tussal, mindegyiken szerepel az alkotó névjegye is, valamint keletkezésük helyszíne: Tihany.
A tárlathoz a templomi miliőhöz illő, ó- és újszövetségi témájú alkotásokat válogattak – mondta K. Palágyi Sylvia, a tárlatot szervező veszprémi Gizella Királyné Múzeum igazgatója a bevezetőben.
A rajzok a teremtés történetétől a Paradicsomból való kiűzetésen át követik nyomon az ószövetségi történeteket és az Újszövetség evangéliumi eseményeit, egészen Júdás árulásáig. A bibliai jelenetek ábrázolásán túl az emberi lét általános problémáit, erkölcsi konfliktusait idézik meg, s üzennek Isten igéjével a XXI. századi embereknek is.
Mivel a templom tavaly ősz óta a Veszprémi Helyőrség istentiszteleti alkalmainak is helyet biztosít, stílszerűen a Légierő Zenekara is közreműködött a kiállítás megnyitóján egyházi dallamokkal.
Toldi Éva/Magyar Kurír