EuroAstra

Gigantikus, összművészeti installáció

Extrém kiállítás élmény és különc tömeg Menyhárt ‘Menyus' Tamás és Mészáros László közös tárlatán. A Bring the Art Home program újabb művészeti határsértéssel debütált a Pátria Nyomdában. A Pátria Nyomda szolgált helyszínéül a LOFFICE által szervezett rendhagyó kiállításnak.

 

Extrém kiállítás élmény és különc tömeg Menyhárt ‘Menyus' Tamás és Mészáros László közös tárlatán. A Bring the Art Home program újabb művészeti határsértéssel debütált a Pátria Nyomdában. A Pátria Nyomda szolgált helyszínéül a LOFFICE által szervezett rendhagyó kiállításnak.

 

Az előre regisztrált – a helyszínen szigorú face kontrollban részesített, a személyi igazolványok felmutatását követően biztonsági őrök gyűrűjében mozgó – mintegy 170 fős közönség komplex kortárs művészeti élményért jött, és valami olyat kapott, ami kicsit idevarázsolta a hetvenes évek keresetlen TriBeCa hangulatát. Indusztriális közeg, zakatoló gépsorok, festmények és hatalmas fotók a legváratlanabb felületeken és módokon rögzítve, ameddig a szem ellát. Szabad csarnok-élmény, valódi tér a munkák számára, de szó szerinti munka-tér is egyben. A nyomdatér új perspektívát kölcsönzött a kihelyezett műalkotásoknak, miközben a két művész eltérő stílusa különös egységet alkotott. Pálfi György, a MOME tanára tartott tárlatvezetést.

 

A LOFFICE művészei csütörtök este öt órán át tartották megszállva a Pátria Nyomdát, ahol több ezer négyzetméteren az éjjel-nappali biztonsági nyomda dolgozói között mozgott a tömeg, miközben zajlott a munka. Két olyan művészt láthattunk, akik munkája nem is különbözhetne jobban egymástól. Menyhárt Menyus Tamás őszinte, szuggesztív vonalai, és applikációkkal súlyosbított grafikái kerültek egy térbe a kilúgozottan precíz, borotvaéles kontúrokkal dolgozó fotós, Mészáros László végletekbe fordított életképeivel.

Hogy kerül a csizma az asztalra? A kérdés inkább az, hogy kerül a művészet a nyomdába? Zakatoló nyomdagépek, ipari papírtekercsek oszlopcsarnoka, tinta, festék, zörejek, munkatér, ahol minden mozdulat irányított, a folyamat végén pedig ott a könyv, a magazin.

 

A Pátria Nyomda munkatere egyetlen gigantikus, összművészeti installációs térré vált, amilyenre a budapesti kortárs tárlatok történetében nemigen volt még példa. 

A munka jelenvalósága és kontinuitása volt érezhető Menyhárt 'Menyus' Tamás heves, folyamatszerű alkotásain is, amelyek az utolsó pillanatig zajlottak. Mészáros László eleven fotói szinte életre keltek a helyszín vibrálásában. A gyilkosság, a részegség, a bujálkodás, az őrült nő és a szívszorító magány a látogatók lelkéig hatolt a festmények és a különleges technikával vászonra nyomtatott fotók láttán.

 

A nyomdában zavartalanul folytak a napi tevékenységek, így az az érzés kerítette hatalmába a nézelődőket, mintha éppen újabb műalkotás készülne, amelyet hamarosan megcsodálhatnak. Az este minden tekintetben extrém módon zajlott, hiszen a hőség már a megnyitó előtt kimozdította az embereket kényelmi szférájukból, majd a nyomdatérben újra önmagukra találtak, ám ez alkalommal egy teljesen ismeretlen nyugalom telepedett a lelkükre. Az időjárás is a tárlat vibrálását látszott visszaadni, hiszen az esemény vége felé tájfunszerű szél támadt, majd viharos eső tombolt közeli villámlásokkal és falakat rengető mennydörgésekkel.

 

„Nagy örömömre szolgál e két, látszólag különböző alkotó műveinek egymáshoz közel függesztése, hisz ugyanarról szólnak ezek a munkák: energiák célzatos és ösztönös üzenetbe forgatásáról. Menyhárt és Mészáros, két erősen és pozitív értelemben munkamániás művész, Menyhárthoz védősisakba, Mészároshoz vasalt ingbe legyenek szívesek lelket öltöztetni." – foglalta össze benyomásait Pálfi György, a MOME tanára, aki egyedi tárlatvezetéssel nyitotta meg és vezényelte le a dinamikus művészeti eseményt.

 

Annak ellenére, hogy a nyomdatér mindössze 5 órára fogadta magába a két művész munkáját, a LOFFICE Bring the Art Home elnevezésű irodai vándorkiállításának színhelyeként, a Pátria Nyomda irodáiban tovább folytatódik a tárlat, melyet augusztus 10-ig lehet előzetes bejelentkezést követően megtekinteni.

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151019873478433.449411.89642183432&type=1

http://vimeo.com/45385250

 

Lantai József

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük