Kevesebb, mint két hónap, és megérkezik
3 perc olvasás
Egészen pontosan elkezdődik. Méghozzá 18.-án, és egészen 21.-ig tart. Hogy pontosan miről van szó? Az immáron negyedszázados Mesterségek Ünnepéről.
Egészen pontosan elkezdődik. Méghozzá 18.-án, és egészen 21.-ig tart. Hogy pontosan miről van szó? Az immáron negyedszázados Mesterségek Ünnepéről.
A Budavári Palota minden évben 4 napon keresztül, biztosan az egész ország figyelmének középpontjában áll. Közel 800 mester és több, mint 100 000 látogató tölti a hagyományok jegyében ezt a pár napot a Mesterségek Ünnepének köszönhetően. Az idei, jubileumi rendezvényre 2011. augusztus 18. és 21. között kerül sor, de egy különleges pályázatnak köszönhetően már most érdemes figyelni a rendezvény honlapját.
A Mesterségek Ünnepe, a népművészek hagyományos találkozója immáron huszonötödik alkalommal kerül megrendezésre. A Budai Vár történelmi környezetében négy napon keresztül kézműves mesterek működő műhelyekben mutatják be a tradicionális népi mesterségek fortélyait, a közönséget is bevonva az alkotás folyamatába. A mesterség-bemutatók mellett a kézművesek népművészeti kirakodóvásáron kínálják eladásra portékáikat. A színpadokon hagyományőrző magyar és külföldi táncosok és zenekarok lépnek fel, valamint lesz viselet-bemutató is, „Korok és korosztályok, hétköznapi és ünnepi alkalmak divatja" címmel – Galgamentei, Sárközi, Kalocsai, Rábaközi ünnepi és hétköznapi viseletekből. Egész nap vásári komédia, utcaszínház, bábszínház, gyermekprogramok, esténként pedig táncház szórakoztatja a közönséget. Idén a Mesterségek Ünnepe a 20 éves Borfesztivállal ünnepli együtt születésnapját és ennek apropójából számos program fog kapcsolódni a borkultúra népszerűsítéséhez is. Lopózás, színező sarok, „palackozd magad" programok és gyerekborász képzés is várja a legfiatalabbakat.
A 2011-es program díszvendégei a Balti Államok lesznek, Észtország, Litvánia, és Lettország kézművesei mutatják meg mesterségeik titkait.
Fő témák 2011-ben: viselet és kiegészítők, mellyel kapcsolatban egy közös pályázatot is kiír a Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a Hagyományok Háza „Tetőtől talpig" címmel. A pályázat célja a Kárpát-medence hagyományos öltözet-kultúrájának, valamint népi kézműves értékeinek megőrzése, népszerűsítése, a mai öltözködéskultúrába történő alkalmazása, hogy azok ünnepeink és hétköznapjaink részévé váljanak.
Németh Krisztina