Nem sikerült a felvételi? Indul a Virtuális Oktatás Börze!
A 2012-es felvételi időszakot meghatározta a felsőoktatási kvóták változása, amely a megszokottakon felül további izgalmakat csempészett a felvételizők számára egyébként is mozgalmas időszakba.
A 2012-es felvételi időszakot meghatározta a felsőoktatási kvóták változása, amely a megszokottakon felül további izgalmakat csempészett a felvételizők számára egyébként is mozgalmas időszakba.
A Sanoma Media Budapest által 2012-ben első alkalommal szervezett Virtuális Oktatás Börze* csapata felsőoktatási felmérést készített**, amelyből kiderül: a felvételizők alapvetően optimisták. A továbbtanulni vágyók átlagosan 3 helyre adták be pályázatukat, népszerűségben vezetnek a reál, műszaki, természettudományos és bölcsészettudományi képzések. Mindez megegyező irányt mutat azzal, amely szerint a cégek elsősorban a mérnök és informatikus szakembereket keresik. Ezt erősítette meg a Profession.hu 2012 júniusában közzétett kutatási eredménye is.
(ld: Mindenki őket keresi – magyarországi hiányszakmák)
A felvételizők fele kizárólag államilag finanszírozott képzésre jelentkezett, a többiek azonban költségtérítéses képzésre is beadták pályázatukat. A tanulmányokkal kapcsolatosan felmerülő költségeket a diákok elsősorban munkából származó kiegészítő jövedelemmel, másodsorban munkával és szülői támogatással, harmadsorban pedig diákhitel felvételével igyekeznek majd finanszírozni. Minden negyedik válaszolta azt, hogy szülei egyáltalán nem tudják támogatni anyagilag. A Virtuális Oktatás Börze előkészítő szakemberei azt látják, a tanulók havi szinten legalább 100.000 forintot tartanak szükségesnek a tandíjon felül a megélhetéshez.
A rövid kutatás eredményei szerint azok közül, akik nem nyernek felvételt felsőoktatási intézménybe, a legtöbben dolgoznának. A válaszadók ugyanolyan arányban vállalnának külföldön munkát, mint ahányan a hazai munkaerőpiacon keresnének munkalehetőséget. Érdekesség, hogy a harmadik számú alternatíva a sikertelen felvételi esetén a nyelvtanulás, valamint valamiféle szakma elsajátítása.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy a ponthatárhúzás sokak számára az ünneplés és gondtalan nyári időszak kezdete, azonban akik nem nyertek felvételt, igazán most kezdhetnek el gondolkodni, mit is kezdjenek magukkal szeptembertől. A szülőknek és diákoknak szeretnénk segíteni azzal, hogy létrehoztunk egy virtuális felületet, ahol a ponthatár-húzást követő 3 napban fel lehet térképezni a lehetőségeket" – mondta el Martis István a Sanoma Media Igazgatója. Az egyszerűen kezelhető felületen egyaránt megtalálhatóak a fizetős és ingyenes képzések, szakmai és nyelvi tanfolyamok. Lehetőség van beszélgetni az intézményekkel, akik készséggel válaszolnak minden kérdésre. Sok szeretettel és még több hasznos információval várják a szervezők a diákokat és szülőket a www.virtualisoktatasborze.hu oldalon."
*A Virtuális Oktatás Börze a www.virtualisoktatásborze.hu címen érhető majd el, a ponthatárok kihirdetésének másnapjától, 3 napon keresztül.
** A felsőoktatási felmérés 2012 júniusában készült, az online kérdőíveket a HotDog, a Profession.hu, a Startlap, az Állásstart.hu és a Perfekt Kft. Facebook oldalán tölthették ki a válaszadók. A felmérés nem reprezentatív, a továbbtanulásra jelentkezők körében zajlott. A kérdőívet 272 továbbtanulását/képzését tervező ember töltötte ki.