Révay András: Cselekvő jóakarat
Megalakult a genfi székhelyű World Servers Foundation (WSF), Világszolgálók Alapítványa. Kuratóriuma a Sopronbánfalvi Pálos-Karmelita Kolostorban tartott szűk körű sajtóbeszélgetés keretében ismertette tevékenységét.
Megalakult a genfi székhelyű World Servers Foundation (WSF), Világszolgálók Alapítványa. Kuratóriuma a Sopronbánfalvi Pálos-Karmelita Kolostorban tartott szűk körű sajtóbeszélgetés keretében ismertette tevékenységét.
A 13. században élt Boldog Özséb, a Pálos rend alapítója egy látomásában élte át, hogy apró szikrák egységes fénynyalábbá állnak össze. Úgy értelmezte, hogy össze kell gyűjtenie a Pilisben élő remetéket. Szinte hasonló történt 2010. február 19-én hajnalban, mert Karsai Gábor, a WSF jelenlegi társigazgatója sok apró csíranövénykéről álmodott. Egyenként gyengék és védtelenek, de ha nagyobb csoporttá állnának össze, biztosabban maradnak életben, még át is formálhatják környezetüket. Megfogalmazódott benne az elképzelés: léteznek a világban olyan szervezetek, melyek felkarolnak egy – egy jó ügyet, de olyan nincs, ami egységes keretbe foglalná mindazokat a kezdeményezéseket, csoportokat, akik önkéntesen tevékenykednek a közös jó érdekében. Ezek helyi szinten, csekély forrásra támaszkodva működnek, mégis fantasztikus munkát végeznek, de alig vagy egyáltalán nem tudunk róluk. Magukra vannak hagyva. Ebből jött az ötlet: létre kell hozni egy olyan világszervezetet, ami nem egyetlen, meghatározott dologgal – például környezetvédelemmel – foglalkozik, hanem az egyéni érdeken túlmutató közös jó szolgálatában cselekszik és nagyobb közösséget hoz létre.
Megosztotta ezt az elképzelést Kovács Gáborral, akiről tudjuk, hogy ő is ilyen gondolatok mentén éli az életét és aki vállalta a támogatást. Ekkoriban ismét Magyarországon tartózkodott Gil Wright, nemzetközi mediátor – szintén hasonló nézeteket vall – ő is azonnal és szívesen csatlakozott. Neki viszont a baráti köréhez tartozik a karitatív szervezetekben tevékenykedő Lady Montagu Angliában. Gyorsan kiderült: örömmel áll ezen ügy mellé, segítené a kezdeményezést. Már csak a bejegyzés kérdése maradt hátra. Tekintettel arra, hogy a nagy világszervezetek egyik központja Genf, célszerűnek látszott a nemzetközi munkához, a diplomáciai kapcsolatok kiaknázásához ezt a várost választani. Ezért lett az alapítvány kuratóriumának tagja, a bejegyzés elősegítője Shahram Dini genfi jogász, aki viszont az alapítók figyelmébe ajánlotta a város volt polgármesterét, Pierre Mullert. Így jött létre 2010. november 8-án, Genfben az alapítvány.
Egy ilyen ügyben a pénz inkább másodrendű dolog, de az induláskor mindenképpen szükség van rá – folytatta a történetet Kovács Gábor. Az alapítványt egymillió svájci frank adományozásával hozta létre. A keretek tehát léteznek, hogy megvalósíthassák, amit fölvállaltak. Küldetésük lényege, hogy megjelenítsék az emberi jóakarat erejét, amely meghaladva az egyén érdekeit, gondolatok és cselekedetek útján áll a közösség szolgálatába. Úgy gondolják, az együttes cselekvés feltétlenül szükséges lesz az emberiség történetének következő szakaszában. Az alapítvány feladata, hogy felkutassa és összekösse azokat a közösségeket és egyéneket – az oktatás, tudományok, művészetek, az üzleti élet, és a politika területén – akik szélesebb körben is megismerhető szolgálatukkal támogatják egy együttműködőbb világ létrejöttét.
Önmagáról és céljairól szólva, Kovács Gábor még hozzátette: 15 évvel ezelőtt még mást gondoltam az üzletről és a világról. Akkor profitorientált üzletember voltam. Azóta lett a KOGART és eljutottam eddig az alapítványig. Mindannyian megteszünk egy utat, nem mindegy hogyan, hová indulunk el. Egyre több olyan ember van a világban, aki látja; a profithajhászás hosszú távon már nem folytatható, ez vezetett ugyanis a mostani világválsághoz is. Dönteni kell. Vállalatvezetőként akkor járok el helyesen, ha növelem a hasznot és ezzel másokat munkanélkülivé teszek? Az élet kikényszeríti a gondolkodás megváltozását!
Gill Wright, az alapítvány másik társigazgatója, 33 éve utazik a világban és több, mint húsz évvel ezelőtt járt először Magyarországon. Sokat látott, tapasztalt. Felismerte, hogy közös jövőnk attól függ, hogyan oktatjuk gyermekeinket. Ma az oktatást a kereskedelemi személetű tudás és annak nyelvezete határozza meg. Valljuk – mondta, hogy a lélek folyamataiban való jártasság elterjedésével javítani lehet a jelenlegi helyzetet, és témává tehető az élet értelmes volta. E gondolatrendszer azon alapszik, hogy a lélek logikája különbözik az intellektus logikájától: az intellektus elemez, a lélek természetéből fakadóan olyan válaszokat ad, amelyek az egész közösség javát szolgálják. Csakis akkor vagyunk képesek magunkat teljesen átadni egy emberi tevékenységnek, ha előtte megismertük belső világunk értelmét.
A lélek ebben az összefüggésben nem vallási fogalomként jelenik meg. Tágabb perspektívát jelent, amiben magunkat a társadalom részeként látjuk! Az alapítvány itt, a kolostorban egy Oktatási Központot hoz létre, amely oktatók és nemzetközi diákkörök fórumaként szolgál, megfelelő alapot ad a lélek folyamatairól való gondolkodáshoz és annak tanulmányozásához, mit is jelent embernek lenni? Egy dokumentumfilm is készül, amelynek témája a világ aktuális helyzete, egyfajta „csendes forradalom", amely az emberi lelkekben zajlik és összhangban van az alapítvány küldetésével. A filmbemutatóra ősszel, Genfben kerül sor. Rendezvényeket terveznek Sopronbánfalván, amelyeken döntéshozók, politikusok, a gazdasági élet meghatározó szereplői és további befolyásos személyek bővíthetik tudásukat, illetve terjeszthetik ki annak megértését, hogyan érdemes megújítani értékszemléletünket.
Az alapítvány elnöke, Lady Montagu szerint a céljuk az együttműködőbb világközösség. Ennek érdekében három tevékenységi körben dolgoznak. Díjak és Elismerések: olyan egyének és szervezetek erőfeszítésének felismerése, elismerése, amelyek munkája összhangban van az alapítvány küldetésével. Oktatás és Bátorítás: tanfolyamok és előadások különböző területek vezető képviselőinek, tanároknak és oktatóknak, valamint a fiatal generáció tagjainak. Kreativitás és Kapcsolat: kommunikációs hálózat működtetése, melynek kettős célja, hogy összekösse a különböző közösség-jobbító kezdeményezések szervezőit, valamint közvetítse azok tevékenységét egy széles körű közönségnek az egész világon.
Tizenkét évig volt Genf polgármestere Pierre Muller. Sok nemzetközi szervezettel került kapcsolatba. Segítségével a WSF olyan helyi vagy regionális alapítványokat fog életre hívni, amelyek saját felépítésük szerint fognak működni, és amelyek az adott országok saját intellektuális és gazdasági tőkéjét mozgósítják a célok elérésének érdekében. A helyi szervezetek összekötésével az alapítvány járulékos célja az is, hogy támogatást, elismerést és médianyilvánosságot szerezzen, ezzel ágyazva be az elvégzett munka fontosságát a köztudatba.
A jogász, Shahram Dini, az alapítvány kincstárnoka is. Beszámolt arról: Genfben fórumot létesítenek, ahol kapcsolatba léphetnek a nemzetközi élet fontos személyiségeivel, és akiket Sopronbánfalvára is meghívnak, az együttműködés kialakítása érdekében. A Kuratórium mellett működik az Alapkezelő Bizottság (Fund Committee), melynek munkáján keresztül az alapítvány további finanszírozók és támogatók részvételét ösztönzi, ezzel biztosítva a működéshez szükséges pénzügyi hátteret. A pénzeszközöknek pozitív változások előmozdítása érdekében történő használata tulajdonképpen befektetés az emberiség jövőjébe annak érdekében, hogy kibontakozhasson az emberi jóakarat, és előtérbe kerüljenek az emberek közötti harmonikus viszonyok.
A nemrég még romos állapotú kolostort, mely az alapítvány tevékenységének színhelye és most részben szállodaként is működik, Kovács Gábor megvásárolta, saját költségén tökéletesen felújította. Újságírói kérdésekre válaszolva elmondta még: A World Servers Foundation felkutatja és elismeréssel jutalmazza a globális, regionális, vagy helyi szinten működő „világszolgáló" kezdeményezéseket, embereket vagy csoportokat, melyeknek tevékenysége összhangban van az alapítvány küldetésével. A WSF által odaítélt – díjanként 500 000 eurós – World Servers Award-ot évente három díjazott kapja. A Világszolgálók Díja a Közösségi Eredményért: olyan kezdeményezéseknek, személyeknek vagy csoportoknak adható, melyek előtérbe helyezik a közös felelősségvállalást, gyakorlati és fenntartható megoldásokat valósítanak meg egy adott csoport vagy helyi közösség érdekében. A Világszolgálók Díja a Társadalom Jobbá Tételéért: olyan kezdeményezéseknek, személyeknek vagy csoportoknak adható, melyek eredményesen voltak képesek rendezni egy korábban feszültséget okozó társadalmi kérdést, illetve amelyek az együttműködés és az együttes cselekvés új útjait jelölték ki országukban. A Világszolgálók Díja a Nemzetközi Együttműködésért: olyan kezdeményezéseknek, személyeknek vagy csoportoknak adható, amelyeknek sikerült együttműködést teremteniük nemzetek vagy vallási csoportok között, és ezáltal olyan, a kölcsönös megértés pillérein nyugvó hidat építeni, amely korábbi konfliktusok megoldásához vezetett.