Révay András: Piac, bazár – vagy valami más?
A Belváros egyik idegenforgalmi szempontból kiemelkedő övezetében – a Király utcát a Paulay Ede utcával összekötő Central Passage területén – júliustól vasárnaponként közösségi piac nyílik, a Budapesti Művészeti Bazár.
A Belváros egyik idegenforgalmi szempontból kiemelkedő övezetében – a Király utcát a Paulay Ede utcával összekötő Central Passage területén – júliustól vasárnaponként közösségi piac nyílik, a Budapesti Művészeti Bazár.
A rendezők terve szerint 2013. július 13-án itt eseménysorozat kezdődött, melynek nyitó rendezvénye, a Budapesti Művészeti Fesztivál, a közeli hetekben lezajlott árvíz nyomán jótékony célt is felvállalt. A Vöröskereszttel közösen – 400 forintért – támogatói jegyeket árulnak és ennek teljes bevételét most az árvízkárosultak, később majd mindig másik, kiválasztott szervezetek kapják meg. Látogatókban valószínűleg nem lesz hiány, mert a Király utca oldaláról érkezőket kellemes illatok csalogatják egyre közelebb. A sült csülök, a babos káposzta és még néhány más, ízletesnek ígérkező étel biztosan megteszi majd a magáét. Bent a passzázsban egy borszaküzlet is nyitva tart, így feltehetőleg szomjazni sem fognak a sétálgatók.
Odabent annyi már az első percekben világos, hogy a programként megjelölt három szóból a „bazár" feltétlenül igaz, a „művészeti" már megkérdőjelezhető. Felvonult egy sereg kistermelő, a házi lekvár- és sajtkészítőtől kezdve, az antikváriuson át a Swarowski kristályokat árusítóig. A rendezők úgy tervezték, hogy a Budapesti Művészeti Fesztivál, tehát a BUM július 13-án 11.00 órától veszi kezdetét és tart szombaton 19.00 óráig. Vasárnap 14-én 11.00 órától 19.00 óráig várja a közönséget. Napközben a közreműködők a Passage-on lépnek fel. A BUM egyik különlegessége, hogy a retro tárgyakat árusító kiállítók, az antikvitás, CD és bakelitlemez gyűjtők találhatnak itt kedvükre való ritkaságokat! A program a Gödör Klubban folytatódik este 9 órától hajnali 5 óráig! Később vasárnaponként az életmód tanácsadás, a gasztronómiai kultúra, a sport és az egészség témakörének jeles képviselői is részt vesznek majd. Délutánonként szórakoztató-zenei, és népzenei-táncos műsorokkal kedveskednek a látogatóknak.
A július 14-i vasárnap nem csak fesztivál lesz, hanem egyben a civil szervezetek napja is. Megjelennek például hetedik kerületi szervezetek, mint a Humán Bástya Egyesület (környezetvédelem) és a Kék Forrás Egyesület (természet és környezetvédelem). A nap folyamán környezetvédelmi kvízjátékot szerveznek nyereményekkel ösztönözve a részvételt. A Kék Forrás Egyesület gyerekeknek tart játékos környezettudatos nevelési bemutatót. Ez a szórakoztató civil fesztivál a közösségek és egyének együttműködésének, az egymásra figyelésnek fontosságára helyezi a hangsúlyt, lehetőséget és mintát ad szülőknek, gyerekeknek, a szabadidő hasznos eltöltésére, miközben új dolgokkal és egymással ismerkednek a játékok közben.
Bár lehet, hogy ez később változni fog, a nyitáskor felvonult árusok között csak egy volt, amelyik ötletességével, újszerűségével fel tudta hívni magára a figyelmet. A Karácsony Emília és Szűcs Endre keramikus házaspár asztalánál mindig állt néhány érdeklődő. Ők a Tavaszi és a Karácsonyi Vásárnak is jól ismert résztvevői. Minden darabjuk egyedi, kézzel készített dísztárgy, némelyik – mint a fogvájó-tartó süni – még praktikus is. Közülük is kitűnik a hagymatartó kerámia. Régi, mondhatni az ősidőkből származó, népi, háztartási eszköz nyert egy kicsit korszerűbb alakot azzal, hogy korsó helyett tyúkformát adtak neki. Igen hasznos, mert szárazon tartja a hagymát, szellőzik benne és sokáig friss marad. Ha nem a kamrában dugják el, szépen díszíti is a konyhát.
A rendezők szeretnék a Budapesti Művészeti Bazár programjaival elvarázsolni, szórakoztatni a hazai és külföldi látogatókat, mert az a céljuk, hogy igazi európai közösségformáló eseménnyé nője ki magát a budapesti belvárosban!