XVII. Duna Karnevál Nemzetközi Multikulturális Fesztivál, 2012. június 9-17. Budapest.
A Duna Karnevál egy különleges programsorozat a néptánc és a népzene, a világ- és kortárs tánc, a fúvós-, szimfonikus- és világzene ötvözetével, a fellépő országok sokszínű kultúrájával. Nemzetközi fesztivál a tánc és zene számos műfajával, változatos programokkal.
A Duna Karnevál egy különleges programsorozat a néptánc és a népzene, a világ- és kortárs tánc, a fúvós-, szimfonikus- és világzene ötvözetével, a fellépő országok sokszínű kultúrájával. Nemzetközi fesztivál a tánc és zene számos műfajával, változatos programokkal.
A külföldi vendégek között egyaránt megtalálhatók a határon túli magyar hivatásos és hagyományőrző, Európából és Ázsiából érkezett egzotikus társulatok is.
Az idei évben 10 külföldi együttes közel 300 művésze érkezik a Duna Karneválra.
Meghívott országok:Azerbajdzsán, India, Kína, Törökország, Ukrajna, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Románia.
A Duna Karnevál napjainkra Budapest fesztiválváros és Európa kulturális életében a nemzeti és nemzetközi hagyományok méltó képviselőjévé vált. Az elmúlt években a nemzetközi minőségellenőrzési rendszerben, a rendezvény elnyerte a megtisztelő Europe Top 500
elismerő címet, az Euro-Mediterránpartnerség „1001 Actions for Dialogue" kampányának hivatalos résztvevője volt. A Karnevál számos Európai Uniós (Kaleidoscope, Kultúra 2000)
és V4-es kulturális projektet kezdeményezett és integrált programjai közé. A rendezvény a magyarországi fesztiválok minősítési rendszerében a legmagasabb fokozatú „Kiváló Fesztivál" címet nyerte el.
Az idei Karnevál fő témái: a Kelet, és a Táncház.
A helyszínek: Vörösmarty tér, Margitszigeti Szabadtéri Színpad, Duna Palota, Hagyományok Háza, Mátyásföld – Erzsébetligeti Színház, Budafok – Záborszky pince, Üröm.
A Duna Karnevál rendezője a Duna Művészeti Társaság, igazgatója Mucsi János, a Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett Harangozó Gyula – díjas koreográfus.
A programsorozat fővédnöke: Bogyay Katalin, UNESCO Közgyűlés Elnöke, Nagykövet.
Június 16-án, szombaton Karneváli Felvonulás köszönti a rendezvénysorozatot.
Közel 1000 táncos és zenész teremt valódi karneváli hangulatot Budapest szívében. Az együttesek a Szent István Bazilikától Vörösmarty térre érkezve késő estig tartó táncgálával és táncházzal köszöntik a Karnevált.
A Duna Karnevál gálaműsorán, június 17-én a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon a külföldi és hazai táncegyüttesek közel 300 művészének közös előadását élvezheti a közönség a Magyar Állami Népi Együttes és a Duna Művészegyüttes közreműködésével.
III. LÁNCHÍD Nemzetközi Néptáncverseny
Erzsébetligeti Színház – Mátyásföld (Bp., XVI. Hunyadvár u. 43/d)
Június 14. csütörtök 18 óra.
A Duna Karnevál nemzetközi hálózatának több éves biztatása alapján 2009-től LÁNCHÍD
elnevezéssel díjazásos versenyt rendez. A verseny célja a kultúrák közötti párbeszéd erősítése, új magas művészi színvonalú produkciók inspirálása a magyar koreográfiai iskola példáján.
A versenykiírás a hagyományőrzés és a korszerűség egyidejű megjelenítését hangsúlyozza az innováció és kreativitás jegyében. A nemzetközi társulatok magyarországi megjelenésük során szakavatott zsűri előtt, téttel bíró versenyrendszerben mérethetik meg magukat. A nemes vetélkedő a közönség számára rendkívül vonzó, az együtteseknek szakmai kihívást
jelent. A táncegyüttesek bemutatóit nemzetközi zsűri értékeli. Az elbírálás alapelve, hogy az autentikus vagy történeti táncok, táncszínházi akár folk-kortárs szellemben színpadra állított produkciók egyenlő eséllyel induljanak. A sorrend kialakításánál a lényeg, hogy a versenyprodukció a maga által választott kategóriában milyen érdemeket mutat fel. A versenyművek ideje 10 perc.
Díjak:
Arany Lánchíd – Ezüst Lánchíd – Bronz Lánchíd
Különdíjak:
Zórándi Mária emlékdíj a legjobban képzett szólisták számára, a Magyar Táncművészeti Főiskola rektora, a verseny alapító zsűritagja – védnöke emlékére,
Legjobb koreográfia – Legjobb zenei összeállítás – Közönség díj.
Kiemelt programok:
Június 11. hétfő l9 óra – Hagyományok Háza, I. ker. Corvin tér 8.
II. Senior Tánckarnevál
Június 12. kedd 19 óra – Duna Palota, V. ker. Zrínyi u. 5.
Azerbajdzsáni est
Június 14. csütörtök 18 óra – Mátyásföld, Erzsébet-ligeti Színház
III. LÁNCHID Nemzetközi Néptáncverseny a meghívott vendég együttesek részvételével, melynek célja a kultúrák közötti párbeszéd erősítése a hagyományőrzés és korszerűség jegyében.
Június 15. péntek 15 óra – Budafok Borváros, Záborszky pince
Borvárosi Karnevál, nemzetközi fesztivál, táncház
Június 12-16. 16 óra – Vörösmarty tér
szabadtéri koncertek, külföldi valamint hazai néptánc és a népzene, világ- és kortárs tánc, fúvós-, és világzenei produkciók, népművészeti kiállítás és vásár
Június 16. szombat 15 óra – Karneváli felvonulás
Közel 1000 táncos és zenész teremt valódi karneváli hangulatot Budapest szívében. Az együttesek a Szent István Bazilikától a Vörösmarty térre érkezve késő estig tartó táncgálával és táncházzal köszöntik a Karnevált.
Június 17. vasárnap 20 óra – Margitszigeti Szabadtéri Színpad
XVII. Duna Karnevál Gála, a külföldi és hazai táncegyüttesek közel 300 művészének közös előadását élvezheti a közönség a Magyar Állami Népi Együttes és a Duna Művészegyüttes közreműködésével.
Lantai József