100 ÉVES A ZENEAKADÉMIA ÉPÜLETE
3 perc olvasásA Magyar Posta alkalmi bélyeget bocsát ki a Zeneakadémia épületének 100. évfordulója tiszteletére.A Zeneakadémia alapításának ötlete 1869-ben merült fel.
A Magyar Posta alkalmi bélyeget bocsát ki a Zeneakadémia épületének 100. évfordulója tiszteletére.A Zeneakadémia alapításának ötlete 1869-ben merült fel.
A magyar parlament 1873-ban szavazta meg az intézmény felállításának költségeit, bár az eredetileg tervezetthez képest jóval szerényebb keretek között. 1875 márciusában Liszt Ferencet nevezték ki a Zeneakadémia elnökévé, amely az év október 14-én nyitotta meg kapuit. Az intézmény igazgatója Erkel Ferenc lett.
A Zeneakadémia elsõ otthona egy bérház volt a Duna-parton, késõbb egy Sugár úti (mai Andrássy út) épületbe költözött. Végül 1907. május 12-én nyílt meg az a szecessziós épület, ami ma már a Zeneakadémia – Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetem intézménynek ad otthont. A Giergl Kálmán és Korb Flóris tervei alapján épült a 2600 nm-es palota.
Belépve a színes és gazdag ornamentikájú elõcsarnokba jutunk, amelynek tompított világítása is a szentélyek hangulatát idézi. A koncerttermek közül a Nagyterem a korai hazai vasbeton építészet kitûnõ alkotása. Koncertterme több mint 1200 hallgató befogadásra alkalmas, a szerényebb kiképzésû Kisteremben 400 ember élvezheti a zenei elõadásokat.
Liszt Ferenc (Franz Liszt) (1811-1886) a 19. század egyik legjelentõsebb romantikus zenésze, minden idõk egyik legnagyobb zongoramûvésze. 1875-ben alakult Zeneakadémia egyik alapítója és elsõ tanára is egyidejûleg. A róla elnevezett Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetem ma is világhírû zeneoktatási intézmény.A bélyegképen lent a Zeneakadémia épülete, felette az épület egyik jellegzetes részlete, a homlokzat látható. Az alkalmi borítékot az épület pompázatos belsõ terének néhány eleme díszíti: az elõtér Zichy István magyaros témájú freskójával, a koncertterem az orgonával a háttérben és Kõrösfõi-Krisch Aladár: A mûvészetek forrása címû faliképe.
Az alkalmi bélyegzõn a névadó Liszt Ferenc látható. Forrás: http://www.vendegvaro.hu/ http://www.wikipedia.org/ http://www.zeneakademia.hu/