Díjazták a Kis Virtuózokat
8 perc olvasásA Zeneakadémia Solti termében Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere átadta a Kis Virtuózok Alapítvány első hangszertámogatását, egy „Bárány Dezső mesterhegedűt" Kiss Zoltánnak, aki a Virtuózok kicsik korcsoportjának döntősei között szerepelt. Az ünnepélyes átadáson Batta András moderálása mellett a Kis Virtuózok Alapítvány ösztöndíjait is átadták.
A Zeneakadémia Solti termében Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere átadta a Kis Virtuózok Alapítvány első hangszertámogatását, egy „Bárány Dezső mesterhegedűt" Kiss Zoltánnak, aki a Virtuózok kicsik korcsoportjának döntősei között szerepelt. Az ünnepélyes átadáson Batta András moderálása mellett a Kis Virtuózok Alapítvány ösztöndíjait is átadták.
A Kis Virtuózok Alapítvány legfontosabb célja, hogy ösztöndíjrendszer segítségével, tehetséggondozással, hangszerek vásárlásával, hazai és nemzetközi koncertek szervezésével, mentor programmal, kiváló tanárok oktatók bevonásával támogassa a tehetséges gyermekeket, rendszeres anyagi és szakmai segítséget, vagyis erős, megtartó hátteret biztosítson számukra. Az Alapítvány tiszteletbeli elnöke Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere, elnöke, Szabó László Zsolt, a kuratórium tagjai: Peller Mariann, Batta András, Vizler Viktória és Lengyel András.
A Kis Virtuózok Alapítvány nemcsak azoknak a pályáját követi és segíti, akik a TV műsorban feltűntek és sikert arattak, hanem felelősséget érez az egész magyar zeneoktatás iránt. A Virtuózok brand immár nemcsak egy műsort jelent, hanem mindazt, amit magyar zenei tehetségnek és képzésnek nevezünk. A Virtuózok a magyar zene jövőjének jelképévé vált. Éppen ezért a Kis Virtuózok Alapítvány támogatni kíván minden olyan fiatalt, aki elkötelezetten foglalkozik a zeneművészet elsajátításával, és aki később a magyar zene sikertörténetének szereplője lehet.
Az alapítvány legfontosabb küldetése, hogy a gyermekek zenei képzését segítse. Ehhez elengedhetetlen, hogy megfelelő minőségű hangszer álljon rendelkezésükre. Azon gyerekek számára, akiknek családja nem tudja vállalni a hangszer vásárlás költségét, az alapítvány igyekszik segítséget nyújtani.
Az ösztöndíjasok személyét és összegét a kuratórium tagjai választották ki, szakmai és szociális alapon. Az ösztöndíjak egy éven át, havonta kerülnek átutalásra, és az összeget a fiatalok zenei tanulmányaikra és hangszervásárlásra fordíthatják.
A Kis Virtuózok Alapítvány ösztöndíjasai:
Gyöngyösi Ivett – zongora, a Kis Virtuózok Alapítvány karitatív nagykövete
Gyöngyösi Ivett hétéves korában kezdett zongorázni Antalovszky Erzsébet növendékeként. Négy évvel később felvételt nyert a Zeneakadémia Kivételes Tehetségű Gyermekek Képzőjébe, majd 2011-ben a zongora tanszakra, ahol Dráh Kálmán tanítványa. Kamarazenét Devich Jánostól tanul.
Boros Misi – zongora
Szülei a Pécsi egyetemen tanítanak. Misi 3 éves korától mutatott hangsúlyozott zenei és ritmikai érdeklődést, amikor az óvodai dalokat saját ritmusban és mozgással különféle módon elénekelte. Ehhez 3 éves korában Karácsonyra gitárt kért. 5 éves korában kapott bátyjával közösen zongorát, azóta szabad idejének nagy részét a zongora mellett tölti. Az első pillanattól hangzásokat kísérletezett a zongorán, saját dallamokat talált ki, amit aztán újra meg újra eljátszott, variációkkal. 6 éves korától tanul zongorát és hegedűt a pécsi Liszt Ferenc Zeneiskolában, tanára Megyimóreczné Schmidt Ildikó. 8 éves kora óta minden korosztályos Országos versenyt megnyert. 2014-ben a legfiatalabbak korosztályában megnyerte a Magyar Televízióban közvetített Virtuózok versenyt.
Borka Ráhel – csello
„Az életben mindenütt van ZENE, így hát mikor focizom, úszom, biciklizem, kirándulok, olvasok, nem tudom kikapcsolni. Matematikus lennék szívesen, ha nem lenne a kezemben hangszer."
Felkészítő tanára Varga István, Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskola (Budapest)
Az álma, hogy nagy előadó művész és zeneszerző legyen. Példaképe Maria Callas.
Demeniv Mihály – harmonika
Demeniv Mihály Ukrajnában született. Zenei tanulmányait öt éves korában édesapja irányításával kezdi meg. Nyolc évesen már első helyezett az ungvári „Ezüst harang nemzetközi harmonikaversenyen. 2007-2011 között a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Gimnáziumban tanul Ernyei László osztályában. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem negyedéves hallgatója. Demeniv Mihály az M1 „Virtuózok" komolyzenei tehetségkutató műsorában elnyerte a zsűri különdíját, mely egy fellépés volt, a Los Angeles-i The Walt Disney Concert Hall-ban hatalmas sikert aratott. A próbán a zenekar, a koncerten a közönség tapsolt állva Misi előadása után.
Lakatos Vivien – hegedű
Lakatos Vivien Szabadkán (Szerbiában) született. Zenei tehetségét édesapjától örökölte, aki szintén zenész. Vivien tehetsége 1,5 évesen lett felfedezve, amikor odahaza játék közben eldúdolta az egyik kedvenc rajzfilmje az Óz, a nagy varázsló betét dalát – Over the Rainbow. 3,5 évesen kezdett el hegedülni édes apjától tanulva. Első koncertje 4 éves korában volt, ahol előadta a Hull a pelyhes és az Over the Rainbow darabokat. 5 éves korában már több komolyabb műveket is játszott, pl. Nikolic koncert, Handel téma variációkkal, Schindler listája és Brahms. 2014-ben felvették a szabadkai zeneiskolába, mint rendkívüli diákot. Szabadkán több alkalommal adott koncertet, illetve vett részt versenyeken több fajta zenei stílust képviselve – kamara felállításban és zongora kísérettel is. 2014 szeptemberétől felvételt nyert a Bécsi J.S. Bach Zeneiskolába ahol jelenleg Mag. Lucia Hall hegedű tanárnőnél tanul.
Kiss Zoltán – hegedű
„A hegedű nagyon a szívemben van… Elképzelni sem bírom, hogy mivel foglalkoznék, ha nem lenne zenélés, mert úgy érzem, hogy a hangszerem hozzám nőtt"
Kiss Zoltán 13 éves, a Józsefvárosi Zeneiskolában tanul. Felkészítő tanára Szászné Réger Judit. Tehetségét legelőször 2013-ban a Koncz János hegedűversenyen mutatta meg, ahol döntősként a zsűri elismerésével térhetett haza. Álma, hogy híres hegedűművész legyen, és híres zenekarokkal léphessen fel szólistaként a világ legkülönbözőbb pontjain. Példaképe Jascha Heifetz. A Virtuózok műsorában csodás hegedűjátékával nyűgözte le a közönséget és a zsűrit.
Szalai Lotti – gitár
1999-ben született Veszprémben. Zenei tanulmányait 9 évesen a balatonalmádi Kósa György Zeneiskolában kezdte Fekete Gábornál. 11 éves korától Dr. Eötvös Józsefnél a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professzoránál tanul, 2014-től rektori engedéllyel az Egyetem Kivételes Tehetségek Előkészítő Tagozatán. Közismereti tanulmányait a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskolában végzi. 2014 óta az Eötvös Zenei Alapítvány illetve a MOL Tehetségtámogató Program támogatottja. Gyakran vesz részt neves művészek mesterkurzusain és a hazai vagy külföldi gitárfesztiválokon.
Rigó Ronald – zongora
7 évesen kezdett zongorázni. 10 évesen felvételt nyert a pozsonyi konzervatórium különleges tehetségek osztályába. 17 évesen átjelentkezett a budapesti Bartók Béla Konzervatóriumba, majd felvételt nyert a győri Széchenyi Egyetem Varga Tibor Zeneművészeti Intézetbe, ahol megszerezte a BA vörös diplomáját (tanárai Várayné Szüts Katalin, Choi Insu), majd tavaly lediplomázott zongoraművész szakon a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, Falvai Sándor és Eckhardt Gábor osztályában.
Sándor Zoltán – hegedű
Komoly ellenfeleket legyőzve jutott a döntőbe. Eleganciája, mely megjelenésében és játékában is megmutatkozik első pillanatban lenyűgözte a zsűrit. Már 12 éves korában felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre a különleges tehetségek osztályába. Virtuozitása mellé páratlan kitartás is párosul, így minden esélye meg van arra, hogy álmát valóra váltsa, és híres hegedűművész legyen.
Tóth Bettina – hárfa
Kesselyák Gergelyt már az első megjelenésükkor lenyűgözték a szegedi hárfás lányok. Tőle és később másoktól is gyakran elhangzott a műsorban: I love hárfa. Tóth Bettina finom személyisége és játéka sokakat tett a hárfa elkötelezett hívévé. A szegedi fiatal lány nehezen választ a vegyészet és a hangszer között, de azt mondja, hogy a hárfa által teremtett atmoszféra, mely kevés hangszer sajátja olyan élmény, mely meghatározó az életében.
Váradi Gyula – hegedű
„Ha jó kedvem van, ha rossz, nekem a hegedülés a minden."
Felkészítő tanára Kállai Ernő, Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium (Budapest)
Az ünnepélyes díjátadáson Szabó László Zsolt, az MTVA és a Kis Virtuózok Alapítvány elnöke, Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország Nkft. ügyvezető igazgatója, Peller Mariann és Dr. Vadász Dániel, a Virtuózok producerei, Miklósa Erika operaénekes, és Szenthelyi Miklós hegedűművész gratulált a kis Virtuózoknak.
Lantai József