Mostantól még jobbak lesznek az építőjátékok
4 perc olvasásA Formatex Legoval kompatibilis, építőjátékokra ragasztható tematikus matricákat vezet be Magyarországon Brick Stix néven a Játéksziget bolthálózatban és webáruházban.
A Formatex Legoval kompatibilis, építőjátékokra ragasztható tematikus matricákat vezet be Magyarországon Brick Stix néven a Játéksziget bolthálózatban és webáruházban.
Évek óta az építőjátékok a legnépszerűbb játéktípus, mely 31-38%-ban teszi ki a 10 év alatti gyermekek szabadidős tevékenységét egy több, mint 400 szülő és 600 gyermek bevonásával készült felmérés szerint. A Játéksziget kiskereskedelmi hálózatán belül az összforgalom 17%-át jelentik az építőjátékok, ezen a kategórián belül a Lego a forgalom közel 80%-át adja, a tavaly Ország Játéka szavazás győztes Geomag mágneses építőjáték pedig a bevétel 19 százalékát teszi ki.
Az építőjátékok nemcsak a logikát, matematikai készségeket, a finommotorikát fejlesztik, hanem a kreativitás fejlődését is elősegítik minden életkorban. Az idén bevezetésre kerülő 12 témakörben készülő matricák még egyedibbé teszik az építményeket és elmélyültebbé, kreatívabbá a gyermekeket.
„ Kutatásaink is rámutattak arra, hogy az építőjátékok a legnépszerűbb és leggyakrabban vásárolt játéktípus, a Játéksziget teljes forgalmának körülbelül egy hatodát teszik ki, többek között ezért is vezetjük be a játékot még színesebbé, egyedibbé és kreatívabbá tevő új, építőkockákra ragasztható matricákat. A Formatex célja, hogy tartalmasabbá és értékesebbé tegye a családok együtt töltött idejét, valamint a kreatív fejlesztő játékok és a közös családi játék jelentőségének hangsúlyozásával hozzájáruljon a gyermekek szociális, intellektuális és érzelmi fejlődéséhez" – mondta el Borhi János, a Játéksziget bolthálózatát tulajdonló Formatex ügyvezetője.
Az építőkockákra ragasztható matricákkal tucatnyi új világ nyílik meg a gyerekek előtt, például kastélyokhoz, életmentőkhöz, különleges alakulatokhoz, városokhoz, bevásárláshoz, a világűrhöz, mesevilághoz, házi állatokhoz, otthonokhoz, apokalipszishoz, a II. világháborúhoz vagy zombikhoz kapcsolódó tematikával, ahol fiúk és lányok egyaránt megtalálják a nekik tetsző csomagokat.
A Formatex-szel évek óta együttműködő klinikai gyerek-szakpszichológus, Vásárhelyi Kriszta, aki a családok játszási szokásait vizsgáló kutatásban is részt vett, úgy gondolja, hogy az építőjátékok nem csupán az örömteli, szabad játék során kifejtett egyéni fejlesztő hatásuk miatt jók, hanem mert minden korosztályt meg tudnak szólítani. Különösen izgalmas a Lego, ami a mai felnőtteket is gyerekkoruk óta kíséri, így a Legózás a közös játékot, tartalmas időtöltést, ezáltal a jobb szülő-gyerek kapcsolódást is elősegítheti. A matricák további finom szem-kéz koordinációt igényelnek, és több gyereket is megszólíthatnak, nem és korosztály tekintetében is. A változatos helyszínek és szereplők még több kreatív szerepjátékot inspirálhatnak.
A fent említett tanulmány több mint 400 szülő közreműködésével készült, összesen 668 gyerek szabadidős tevékenységeit mérte fel, a magyar családok játszási szokásait és a legnépszerűbb játékokat vizsgálva. A kutatás feltárta, hogy milyen típusú játékokkal mennyit játszanak a gyermekek, milyen társaságban telik a játékidő, illetve hogyan változnak a játszási szokások a gyermekek nemétől, korától és a testvérek számától függően.
A felmérésből többek közt az is kiderült, hogy az építőjáték a legnépszerűbb játéktípus, mely 31-38%-ban teszi ki a szabadidős tevékenységeket. A játék második legkedveltebb formája a babás, állatos szerepjáték, mely 15-28%-os gyakorisággal fordul elő a vizsgált korcsoportoknál. A szerepjátékok szintén fontosak: a szociális szerepek gyakorlását teszik lehetővé, továbbá a mindennapos konfliktusok játékban való megjelenítése segít feloldani a belső konfliktusokat, szorongásokat. Ezek népszerűségét tinédzserkorban a számítógépes játékok váltják fel, mellyel párhuzamosan a szülők egyre kevesebb időt töltenek gyermekeikkel.
Lantai József