Légy jó mindhalálig
3 perc olvasás
Díszbemutató november 12-én a Békéscsabai Jókai Színházban. Előtte 18.30 órakor az előcsarnokban – Keleti Éva fotóművész alkotásaiból – KÁLLAI 90' fotókiállítás megnyitójára kerül sor.
Díszbemutató november 12-én a Békéscsabai Jókai Színházban. Előtte 18.30 órakor az előcsarnokban – Keleti Éva fotóművész alkotásaiból – KÁLLAI 90' fotókiállítás megnyitójára kerül sor.
Móricz klasszikus műve olyan üzenetet hordoz kicsiknek és nagyoknak egyaránt, melyeket időről időre elő kell venni, meg kell mutatni. – fogalmazott a darab rendezője, Seregi Zoltán. A regény színpadi változata olyan musical, Kocsák Tibor nagyszerű zenéjével, amely felnő az eredeti műhöz, és dallamaival, valamint Miklós Tibor kiváló dalszövegeivel elvarázsolja a nézőket.
„Előadásunkban a tanárrá lett Nyilas Misi visszaemlékszik debreceni diákéveire, örömeire, meghurcoltatásaira és megaláztatására. Ő volt a legjobb tanuló, a legtehetségesebb diák. Mikor szegénységben élő szüleitől pakkot kap, diáktársai nemcsak az összes ennivalót, de még a csizmakenőcsöt is felfalják. Valkay tanár úr magántanítványt szerez neki Doroghyéknál, később pedig felolvasást is vállal a vak Pósalaky úrnál, hogy fizetségéből nélkülöző szüleit támogathassa.
A léha és könnyelmű Török János Doroghy Bella kisasszonynak – akiért Misi kis diákszíve is megdobban – csapja a szelet. Mikor kilesi, hogy a kisdiáknál van Pósalaky úr nyertes lutriszelvénye, ellopja azt, majd megszökteti Bella kisasszonyt. Misi azt hiszi, elvesztette a szelvényt. A kollégium fegyelmi bizottsága sikkasztással vádolja, mert megtalálják a zsebében azt a tízforintost, amit Török János csempészett oda. Hiába derül ki végül Misi ártatlansága, az átélt csalódások, meghurcolások és megaláztatások örök nyomot hagynak a gyermek lelkében. Soha többé nem akar debreceni diák lenni…
1991-ben Miklós Tibor és Kocsák Tibor nagysikerű musicalt írt a debreceni Csokonai Színház felkérésére Móricz örökérvényű regényéből. Misi történetének zenés változata azóta meghódította nemcsak a hazai és a határon túli magyar színházak közönségét, de eljutott Finnországba, Japánba és az Egyesült Államokba is." (Seregi Zoltán igazgató)
Móricz Zsigmond – Kocsák Tibor – Miklós Tibor
Légy jó mindhalálig – musical
Az átkötő jeleneteket írta: Pinczés István
Nyilas Misi: Bolla Márton / cover: Árvavölgyi Patrik
Felnőtt Nyilas Misi, (filmen): Czitor Attila
Igazgató: Bartus Gyula Jászai-díjas
Valkay tanár úr: Katkó Ferenc
Gyéres tanár úr: Csomós Lajos
Sarkadi tanár úr: Tomanek Gábor
Báthory tanár úr: Mészáros Mihály
István bácsi, pedellus: Jancsik Ferenc
Nagy úr: Ragány Misa
Pósalaky úr: Vikidál Gyula Liszt Ferenc-díjas
Viola kisasszony: Liszi Melinda
Bella kisasszony: Köböl Lilla
Zenekar:
Karmester: Gulyás Levente, Hegedű: Benedekfi Zoltán/Hoffmann Ágnes,
Szomorné Budai Mariann, Fuvola: Kaczkó Gabriella, Oboa: Turbucz Lili, Klarinét,
Szaxofon: Bogdán Gábor, Trombita: Resetár Attila, Kürt: Bereczki Gábor, Harsona:
Szűcs Csaba, Zongora: Rázga Áron, Gitár: Cseh István, Basszusgitár: Pfeff Márton,
Ütőhangszerek: Halász Illés, Dob: Tímár Tamás
Díszlettervező: Juhász Katalin – Jelmeztervező: Vesztergombi Anikó
Zenei vezető: Gulyás Levente – Hangszerelte: Kemény Gábor
Koreográfus: Topolánszky Tamás Harangozó Gyula-díjas
Rendező: Seregi Zoltán
Lantai József