2024.november.23. szombat.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Szomorú vasárnap

3 perc olvasás

a_hanglemez.jpg

A dal a Columbia Records hanglemezén

Ha valaki hall a Szomorú vasárnapról, Seress Rezső zeneszerző, a pesti Kispipa Vendéglő tapőrje (bárzongorista) jut az eszébe. Pedig a szövegíró Jávor László nélkül nem lett volna világsláger az „öngyilkosok balladája”, nem adták volna ki tizenöt nyelven, hetven országban a hanglemezt, nem tartozott volna a képzeletbeli slágerlistán a XX. század öt leghíresebb dala közé. Olyan szupersztárok énekelték lemezre, mint Louis Armstrong, Stan Kenton, Josephine Baker, Maurice Chevalier, Tom Jones, Oscar Peterson, Bing Crosby. 

   De ki volt Jávor László? 1935-ben Szomorú vasárnap címmel verseskötete jelent meg 200 példányban. A verset olvashatta Seress Rezső, megtetszett a tartalma, ritmusa és dalt komponált hozzá. A dal arról szól, hogy egy ifjú vőlegényt otthagyta a menyasszonya, nem jött el a templomi esküvőre. A hoppon maradt vőlegény öngyilkos lett és búcsúlevelében meghívja hűtlen kedvesét a temetésére, ahol pap is lesz, virág is lesz, mint egy templomi esküvőn. A dal befejező sora: „Nyitva lesz szemem, hogy mégegyszer lássalak. Ne félj a szememtől, holtan is áldalak…” Egy fővárosi bulvárlap megírta, hogy állítólag öten is öngyilkosok lettek a dal hatására. (menyasszonyok, vőlegények? – nem tudom.)

   Meglepetésre néhány nap múlva svájci, olasz, francia, német újságok vegyesen cikkeztek a „Szomorú vasárnap”-ról. A világmédia már „öngyilkos himnusznak” nevezte. A hangulat Európából átterjedt Amerikába is, ahol a The New York Times arról számolt be, hogy Budapesten tömegek ugrottak a Dunába, lőtték főbe magukat, mérget ittak a dal hatására. Valójában egyetlen bizonyított eset sem volt. Az egész ügy iróniája, hogy Magyarországon  ekkor még alig volt híre a Seress-Jávor műnek. Így amikor egy francia úr Pesten meg akarta venni a kottáját, nem tudták a hanglemez boltban, miről van szó. Végül csak kiderült és az úr nemcsak meghallgatta, hanem magával vitte a kottát a párizsi Olimpia színpadára. A bemutatót követve a dal világhírűvé vált, a nagyvilág megismerte a szerzők nevét is.

   Jávor László aztán újságíróként zűrös ügyekbe keveredett, többször beperelték sajtó útján elkövetett rágalmazás vétsége címén. 1938-ban Nyugatra költözött a növekvő antiszemitizmus miatt. A világháború és Franciaország német megszállása alatt maquisard (partizán) volt. A németek elfogták, a börtönből megszökött. 1947-ben kitüntették  a Francia Akadémia Pálmája díjjal. Néhány évig New Yorkban „Az Ember” című lap szerkesztőbizottságában működött, a folyóirat publikálta írásait. Majd visszaköltözött  Dél-Franciaországba. Kitűnően festett, egy párizsi templomban avatták fel triptichonját, amelyet a második világháború áldozatainak emlékére festett. Nyolcvanegy éves korában, 1984-ben hunyt el.

   A Kispipa Vendéglő helyén Erzsébetvárosban, az Akácfa utca 38. alatt vendéglő nyílt MALTer Sörétterem (sic!) névvel. Én megtartottam volna az eredeti nevet.

Láng Róbert

EZ IS ÉRDEKELHETI

szexualpszichologus 18 perc olvasás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.