2024.december.03. kedd.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

A Fogyasztók érdekeinek alakulása 2024. december 13-tól: Az EU 2023/988-as általános termékbiztonsági rendelete (GPSR)

5 perc olvasás
A Fogyasztók Védelmében – Az Új Termékbiztonsági Szabályok 2024-től 2024. december 13-tól az Európai Unióban új, szigorúbb termékbiztonsági szabályok lépnek életbe, amelyek célja a fogyasztók védelmének erősítése. Az EU 2023/988 általános termékbiztonsági rendelet (GPSR) nemcsak a hagyományos üzletekben, hanem az online piactereken forgalmazott termékekre is vonatkozik, így még nagyobb biztonságot nyújt a vásárlóknak. Az új szabályok segítenek megakadályozni, hogy veszélyes termékek kerüljenek a piacra, valamint előírják a termékvisszahívások hatékonyabb kezelését is. Ezzel biztosítva, hogy a fogyasztók könnyebben és gyorsabban értesüljenek a problémás termékekről. Az új rendelet célja, hogy a digitális világban is garantálja a termékek biztonságát, és növelje a fogyasztói bizalmat az európai piacokon.
GPSR bevezetese euroastra hu

A Fogyasztók érdekeinek alakulása 2024. december 13-tól: Az EU 2023/988-as általános termékbiztonsági rendelete (GPSR)

  1. december 13-án lép hatályba az EU új Általános Termékbiztonsági Rendelete (GPSR), mely az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/988 rendeleteként ismert. Ez a jogszabály jelentős változásokat hoz a termékbiztonság terén az Európai Unióban, még inkább a fogyasztók érdekeit és biztonságát helyezve a középpontba. Az új szabályozás célja, hogy a gyorsan változó piacok, különösen az online kereskedelem és a digitalizáció kihívásainak megfelelő termékbiztonsági előírásokat biztosítson.

Miért fontos az új rendelet?

A termékbiztonság hosszú évek óta kiemelt fontosságú az EU számára. A gyorsan fejlődő technológia, az e-kereskedelem növekedése, valamint a globális beszállítói láncok kihívásai új megközelítéseket követelnek meg a termékbiztonsági jogszabályoktól. A GPSR korszerűsíti a meglévő szabályozásokat, hogy jobban illeszkedjen a modern piaci feltételekhez.

Az új rendelet fontos szerepet játszik az online piacok, digitális platformok és az e-kereskedelem terjedéséből adódó problémák kezelésében. Továbbá nagyobb felelősséget ró a gazdasági szereplőkre, mint például a gyártókra, forgalmazókra és online platformokra, hogy biztosítsák a termékek biztonságosságát a fogyasztók számára.

Melyek a fő változások?

  1. Online piacok szabályozása: Az online értékesítés és piacterek, mint például az e-kereskedelmi platformok felelőssége növekszik. Az új szabályozás értelmében az online piacok kötelesek fokozottabb figyelmet fordítani a kínált termékek biztonságosságára és visszavonására, ha egy termék veszélyesnek bizonyul.
  2. Termékvisszahívás és nyomon követhetőség: A termékvisszahívási eljárások átláthatóbbak és gyorsabbak lesznek, hogy minimalizálják a fogyasztókra leselkedő kockázatokat. A rendelet előírja a gyártók és forgalmazók számára, hogy biztosítsák a termékek nyomon követhetőségét, így gyorsan azonosíthatók és visszahívhatók a veszélyes termékek.
  3. Fokozott hatósági ellenőrzés: A tagállamok hatóságai nagyobb eszköztárat kapnak a termékbiztonsági ellenőrzésekre és beavatkozásokra. Szorosabb együttműködés lesz a nemzeti és európai hatóságok között a piacok ellenőrzése érdekében.
  4. Veszélyes termékek bejelentése: Az új szabályozás kötelezi a gyártókat, forgalmazókat és online piacokat, hogy gyorsan jelentést tegyenek a veszélyes termékekről és azok visszavonásáról a hatóságok és a fogyasztók felé. Ez csökkenti a veszélyes termékek piacra jutásának esélyét és növeli a fogyasztói tájékozottságot.
  5. Innovatív termékek és új technológiák kezelése: A GPSR új módszereket vezet be a digitalizáció és a mesterséges intelligencia alapú termékek szabályozására is. Ezek az eszközök gyakran nem voltak szabályozottak az előző rendeletekben, de az új szabályozás kiterjed ezekre is, hogy biztosítsa a megfelelő biztonsági szinteket.

Hogyan védi a fogyasztókat az új GPSR?

Az új rendelet több szempontból is védi a fogyasztók érdekeit:

  • Szélesebb körű tájékoztatás: A fogyasztók részletesebb tájékoztatást kapnak a termékek veszélyeiről, különösen akkor, ha egy terméket visszavonnak a piacról.
  • Közvetlen hozzáférés a panaszkezeléshez: A fogyasztók könnyebben élhetnek panaszaikkal, ha úgy érzik, hogy nem biztonságos terméket vásároltak, és nagyobb eséllyel érik el a megfelelő kártérítést vagy a termékek visszavonását.
  • Biztonságosabb termékek a piacon: A szigorúbb szabályozásnak köszönhetően a piacra kerülő termékek nagyobb valószínűséggel felelnek meg a legújabb biztonsági előírásoknak, így csökkentve a fogyasztókra leselkedő kockázatokat.

Miért jó ez nekünk akik az EU-ban élünk?

Az EU új Általános Termékbiztonsági Rendelete (2023/988) 2024. december 13-án lép életbe, és fontos lépést jelent a fogyasztói érdekek és biztonság védelmében az Európai Unióban. Az online piacok és az innovatív technológiák előretörése új kihívások elé állította a termékbiztonságot, amelyeket az új szabályozás hatékonyan kezel. A fogyasztók ezáltal biztonságosabb termékekhez juthatnak, miközben növekszik a piaci átláthatóság és felelősségvállalás.

Az új rendelet révén nemcsak a fogyasztók érdekei erősödnek, hanem a vállalkozások is tisztább iránymutatásokat kapnak a termékeik biztonságos piacra viteléhez.

Magyarország  az elsők között éli meg a kereskedelmi érdekérvényesítés előnyeit

Több mint 10 évvel ezelőtt több, Magyarorsázgról Angliába költözött és esetenként ingázó egyetemi oktató és üzletember, polihisztorok és pedagógusok, mérnökök és Ai kutatók álltak össze egy önszerveződő csapatba. Mára, kész termékként ismerheti meg a világ Adhoc.Support néven a világ első és jelenleg egyetlen kereskedelmi érdekérvényesítő rendszerét. Az Adhoc.Support rendszeréről bővebben itt olvashat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.