Prosperitás és logisztika
5 perc olvasásA Közlekedéstudományi Egyesület és a Magyar Közgazdasági Társaság logisztikai szakosztályai, a KTE Baranya megyei Területi Szervezetével összefogva közös konferenciát rendeznek „Prosperitás és logisztika?" címmel 2007. november 6-án, kedden Pécsett, az MTA nagytermében (Pécs, Jurisics Miklós út 44.).
A Közlekedéstudományi Egyesület és a Magyar Közgazdasági Társaság logisztikai szakosztályai, a KTE Baranya megyei Területi Szervezetével összefogva közös konferenciát rendeznek „Prosperitás és logisztika?" címmel 2007. november 6-án, kedden Pécsett, az MTA nagytermében (Pécs, Jurisics Miklós út 44.).
A konferencia központi kérdése az, hogy lehet-e a logisztika a híd, a kapocs a helyi adottságokra, termelési kultúrára épülő termelő, jövedelemszerző tevékenység, és az értékesítés lehetőségét biztosító ellátási láncok között? A szervezők célja az, hogy a választ tudományos megalapozottsággal, de konkrétan Pécs, Baranya, a Dél-Dunántúl területére, adottságaira, termelési tapasztalataira alapozva, építve keressék meg.
Czinkos Pál, a KTE Logisztikai Szakosztályának elnöke vitaindítójában felvillant néhány gyakori frázist, amelyeket a gazdaság szervezői, mint az alkalmazkodás eszközét kínálnak a gazdaság szereplői számára. Közülük a költözködésre biztatás és a logisztika viszonyát meg is világítja.
Dr. Hajdú Zoltán és Dr. Erdősi Ferenc, az MTA helyi tudományos intézetének két kiváló kutatója – Erdősi professzor hazánk első számú közlekedésgeográfusa – közös előadásában a térség gazdaságtörténetét és párhuzamosan közlekedéstörténetét mutatja be. A térség termékszerkezetét, termelési kultúráit prosperáló időszakaszaiban, valamint azt, hogy mindezek piaca milyen közlekedési kapcsolattal volt elérhető.
Vajon építhető-e sikeres jövő a hagyományos termelési kultúrákra? Erre a kérdésre ad választ Dr. Szegedi Zoltán, a Szent István Egyetem címzetes egyetemi tanára, az ellátási láncok elméleti és gyakorlati kutatásának autentikus tudósa. Előadásában az adottságokban rejlő termelési potenciál, és az ellátási láncok közötti kapcsolat kialakításának lehetőségeit mutatja be.
Az óvatosan és okosan kétkedők számára eredményekről, sikerekről számol be Dr. Kerepeszki István egyetemi docens külföldi példákkal, Dr. Nagy Zoltán vezérigazgató pedig egy ellátási lánc hazai, kecskeméti szereplője. A lehetőség e térségben is adott, amelyről Arnold Antal, a Mecsekfüszért Zrt. vezérigazgatójának előadása tanúskodik.
A szakmai-tudományos célkitűzést a konferencia a valós környezetbe helyezi. A lehetőségek csak együttműködésben hozhatnak eredményt. A hallgatóságnak a megye (Dr. Hargitai János) és a város (Tasnádi Péter), továbbá a kereskedelmi és iparkamara helyi vezetése (Dr. Kéri István) mutatja be a közigazgatási környezetet és várakozásokat.
Nem kerülhető meg logisztikai konferencián a közlekedési kapcsolatok jelenképe, amelyről a MÁV képviselőjeként Dr. Hanyecz Pál számol be, valamint Európa kulturális fővárosának személyközlekedési logisztikája, amelyről Balázs Dezső, a Pannon Volán vezérigazgatója értekezik. A konferencia térségi jellegét erősíti Komló és Mohács aktualitásainak ismertetése.
Zárszót a magyar logisztika doayenje, a hazai polgári logisztika tudományának megalkotója Dr., Dr. hc. Knoll Imre professzor emeritus mondja, kitekintve a tudománya határain túlra.
A konferencia hivatalos zárását követően az érdeklődők a térség sikereinek új helyszínén, Villányban folytatják a gazdaság és logisztika összefüggéseinek taglalását, ahol szállás lehetősége is adott.
A konferencia részletes programja és jelentkezési lapja a Magyar Közgazdasági Társaság honlapján, a http://www.mkt.hu/ internetes címen letölthető.
A konferenciával kapcsolatban bővebb felvilágosítással a KTE Logisztikai Szakosztályának elnöke, Czinkos Pál (czinkosp@mav.hu ; 06-30-919-69-54) és az MKT Logisztikai Szakosztályának elnöke, Dr. Szegedi Zoltán (zoltan.szegedi@ameropa.hu ; 06-30-931-59-56) szolgál.
A Közlekedéstudományi Egyesület és a Magyar Közgazdasági Társaság
logisztikai szakosztályainak,
valamint a KTE Baranya megyei Területi Szervezetének
közös konferenciája
Prosperitás és logisztika?
2007. november 6-án, kedden Pécsett, az MTA nagytermében
(Pécs, Jurisics Miklós út 44.)
Fővédnök: Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke
Program
Moderátor: Dr. Weidinger Antal, elnök, KTE Baranya megyei Területi Szervezete
10.00 – 10.10 Megnyitó
Szegedi Zoltán elnök, MKT Logisztikai Szakosztály
10.10 – 10.25 Pécs város régiós szerepe
Tasnádi Péter, Pécs polgármestere
10.25 – 10.40 Baranya gazdasági-társadalmi helyzete
Dr. Hargitai János, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke
10.40 – 10.50 Példabeszédek – vitaindító
Czinkos Pál elnök, KTE Logisztikai Szakosztály
10.50 – 11.05 Kávészünet
11.05 – 11.40 Baranya gazdaság- és közlekedés története, tanulságok napjainkra
Dr. Hajdú Zoltán, az MTA doktora, tudományos tanácsadó,
Prof. Dr. Erdősi Ferenc DSC, az MTA doktora, tudományos tanácsadó
11.40 – 12.00 Az ellátási lánc Ariadne fonala?
Dr. Habil Szegedi Zoltán, kandidátus, címzetes egyetemi tanár
12.00 – 12.15 Pécs – a Dél-Dunántúl gazdaságfejlesztési stratégiája
Dr. Kéri István elnök, Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara
12.15 – 12.30 A vasút, mint gazdasági potenciál
Dr. Hanyecz Pál főosztályvezető, MÁV Zrt.
12.30 – 13.30 Ebédszünet
Moderátor: Czinkos Pál
13.20 – 13.35 Kitekintés: hogyan lett más térség sikeres?
Dr. Kerepeszki István egyetemi docens
13.35 – 13.50 Hogyan lehet Kecskemétről egy világcég részévé válni?
PhD. Dr. Nagy Zoltán vezérigazgató, kandidátus, főiskolai tanár
13.50 – 14.05 Bekapcsolódás az ellátási láncba
Balázs Dezső vezérigazgató, Pannon Volán Zrt.
14.05 – 14.20 Kávészünet
Sikertényezők, kitörési pontok Baranya megyében
14.20 – 14.35 Van élet a szénbányászat után?
Páva Zoltán, Komló polgármestere
14.35 – 14.50 Hajózni kell?
Szekó József, Mohács polgármestere
14.50 – 15.40 Kérdések, válaszok, nyílt vita
15.40 – 15.50 Ajánlások elfogadása
15.50 – 16.00 Zárszó
Dr., Dr.hc. Knoll Imre professzor emeritus, az MTA doktor
18.00 – Villány – vacsora és borkóstoló
Közben: Beszélgetés a piacra kerülés logisztikai nehézségeiről