Vállalkozóképzés : Cisco Magyarország + Central European University Business School (CEU)
7 perc olvasás
Közösen indít különleges vállalkozásfejlesztési programot Cisco Vállalkozói Akadémia címmel a hazai kis- és középvállalkozások vezetői számára a Cisco Magyarország és a CEU.
Közösen indít különleges vállalkozásfejlesztési programot Cisco Vállalkozói Akadémia címmel a hazai kis- és középvállalkozások vezetői számára a Cisco Magyarország és a CEU.
A 2007. november 28-án tartott tájékoztatón a két szervezet vezetői elmondták;
a vállalkozásfejlesztési programmal a kis- és középvállalatok alapításához és irányításához szükséges szakismeret oktatását, valamint a képzésben résztvevő cégvezetők és a piac tapasztalt szereplői közötti kapcsolatok építését kívánják szolgálni. Az Akadémiát működtetők elképzelése szerint az első oktatóhelyet számos másik követi, melyek akár országos hálózattá válva, a vállalkozásfejlesztés, a vállalkozási és vállalkozói kultúra helyi központjaivá válhatnak. A kis- és közepes vállalkozások versenyképességének növelése érdekében létrehozott Cisco Vállalkozói Akadémia széleskörű összefogáson alapszik, a Cisco és a CEU Business School inkubátor parkokkal, kockázati tőke társaságokkal, kereskedelmi kamarákkal, vállalkozói szövetségekkel, kormányzati programokkal is együttműködik annak érdekében, hogy a kis- és középvállalati szegmens a lehető legtöbb segítséget kaphassa a megerősödéshez. A CEU Business School, regionális oktatóközpontként a régióban hasonló vállalkozói akadémiákat fog szervezni. A fejlesztési célterületet elsősorban a hazai egyetemi városok jelentik, de az ipari parkok is fontosak a program számára.
Szigorú minősítéssel, csak olyanok oktathatnak, akik már résztvettek fejlesztői programon. A minősítésért a Cisco és a CEU felelős. A Cisco minősítést a már működő 10 ezer Cisco akadémia háttere garantálja, ezekre a feladatokra külön központi Cisco team alakult. A részvevők kiválasztása személyes lebeszélgetés révén történik.
A végzés során egyfajta oklevelet is kapnak a résztvevők, de a hangsúly a gyakorlatilag hasznos ismereteken van, nem kívánnak a szabványosan működő képzésekkel konkurálni.
Az Akadémia alappillérei azok az oktatási intézmények, melyek az oktatókat, oktatási anyagokat és az oktatási hátteret biztosítják és ahol a program lokalizálása, fejlesztése, kiegészítése történik. Kapcsolódhatnak a kezdeményezéshez befektető és finanszírozó intézmények, kockázati és magántőke befektetők mentoring, üzleti tervek értékelése, tanácsadás révén. A kereskedelmi bankok részéről hitelkonstrukciók, finanszírozási lehetőségek ismertetése, biztosítása lesz fontos, míg a kormányzati oldalról a támogatások finanszírozása lehet eredményes.
A Cisco Vállalkozói Akadémián tehát a stratégiai üzleti tervezést oktatják, bemutatják a finanszírozási források megfelelő alkalmazását, az infokommunikációs technológiák használatát. Az újszerű, web 2.0-ás eszközökkel is támogatott, csoportmunka formájában zajló képzés során, a hazai gazdaság kiemelkedő szereplői a legkorszerűbb elméleti és gyakorlati üzleti tudást adják át.
A kurzust elvégző vállalatvezetők olyan megvalósítható üzleti tervet, „diplomamunkát" állítanak össze, amely a gyakorlatban segíti cégük versenyképességének növelését.
Az első fecskék
Az első 15 fős csoport 40 órányi képzésén részt vesznek, többek között, a Közép-magyarországi Innovációs Központ vezetői is. Ebben a központban kapott helyet az innovatív projektek és vállalkozások fejlesztésével, technológiák és találmányok piacra juttatásával foglalkozó ValDeal Innovációs Zrt. is. Ez a vállalat feladatának tekinti az innovációs piac szereplőinek egymásra találását, a hasonló területeken tevékenykedő kutatók és feltalálók együttműködési lehetőségeinek feltárását, a nemzetközi piaci igények és a hazai kutatói kapacitások össze-illesztését.
A 2006 júliusában alapított cégben olyan vállalkozások és magánszemélyek vesznek részt, akik jelentős tapasztalattal rendelkeznek az egyetemi technológia-transzfer, illetve a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak nyújtott innovációs szolgáltatások terén és régóta keresik a formáját annak, miként lehet az értékes ötletekkel, találmányokkal piaci sikereket elérni.
A képzés rendje, a tananyag
A Cisco Vállalkozói Akadémia résztvevői a tananyagot a Cisco által kifejlesztett interaktív, „Learning Management System" e-learning keretrendszeren keresztül érhetik el. Az anyagot nem csak elsajátítani lehet, de ki is lehet egészíteni, a jó ötleteket folyamatosan rögzítik, majd mások számára is elérhetővé teszik.
A résztvevők betekintést nyerhetnek olyan multimédiás tananyagokba is, amelyeket világhírű egyetemek (Stanford, Cornell) bocsátanak az Akadémia rendelkezésére. A képzésre jellemző a pragmatikus, lényegre törő, a gyakorlati kérdéseket megvilágító szemlélet.
A tananyag egyenlőre angol nyelvű, de rövidesen magyarul is elérhető lesz, az órákat magyarul tartják.
A résztvevőktől minimális értékű anyagi hozzájárulást kérnek, amely nem éri el az önköltség szintjét sem.
A modulok:
Az „I-Exec – Business Essential" elnevezésű modul Cisco által fejlesztett pilot-programjait Lengyelországban, Szerbiában, Egyiptomban és a Dominikai Köztársaságban már tesztelték. Lényegük; az alapvető üzleti, vállalkozói ismereteken túl az infokommunikációs technológiák stratégiai felhasználásának megismertetése.
A Cisco Internet Business Solutions Group (IBSG) részlege a modern gazdasági ismeretek terjesztésére, a kapcsolódó piaci igényre dolgozta ki ezt az e-learning alapú tananyagot. Ezt ötvözték vezető nemzetközi üzleti iskolák és non-profit szervezetek oktatási anyagával, így jött létre a Cisco Vállalkozói Akadémia képzési rendszere.
A „My own businessTM" modul kifejezetten kis- és középvállalkozók számára készült, összefogja a vállalkozás sikeres beindítására, menedzsmentjére, egy cég hatékony működtetéséhez vonatkozó, a világ bármely pontján használható ismereteket. Minden esetben komplex üzleti terv hozható létre vele. Ezt a modult egy közismert amerikai vállalkozó fejlesztette ki, az ebben összefoglalt ismereteket a Világbank is széles körben átvette. A CEU Business School-on működő Cisco Vállalkozói Akadémián Magyarországon első alkalommal használják ezt a non-profit szervezet által kifejlesztett és a Világbank által is elismert tananyagot. A modulhoz minden országban egy-egy partner tartozik, Magyarországon ez a CEU Business School, amely az adott gazdaság folyamatainak ismeretében a helyi viszonyok közt legjobban hasznosítható elméleti és gyakorlati tudást át tudja adni.
A Cisco nem tekinti befejezettnek idevágó fejlesztéseit, további együttműködés kialakítására törekszik a világ legnagyobb, vállalkozástudományt oktató intézményeivel, ennek eredményeként további kezdő, illetve növekvő vállalkozások menedzsmentjét támogató anyagok kerülnek kialakításra.
Cisco részről ismertetést adott: Hajdú Péter.
A partnerül választott CEU Business School segítségével az oktatási anyagokat regionálisan és lokálisan testre szabják, amely nemcsak a magyar fordítást, de a jogszabályi, üzleti gyakorlati különbségeket is magában foglalja, így például nagy súlyt fektetnek az EU-csatlakozásban és finanszírozásban rejlő lehetőségek bemutatására.
A program gazdája a CEU-nál: Bőgel György.
Összegezve: az úttörő non-profit vállalkozás a hazai KKV-k felkarolására, üzleti ismereteik fejlesztésére jött létre!
A CEU Business School-ról
A Közép-európai Egyetem (CEU) Üzleti Iskoláját 1988-ban sikeres üzletemberek, (például Soros György), tudósok és közéleti személyiségek alapították.
A CEU Üzleti Kar Kht. (CEU Business School) volt az első olyan közép-kelet európai oktatási intézmény, amely a legmagasabb szintű üzleti ismereteket nyújtó amerikai MBA diplomát kínálta a régióban, így hazánkban is.
A diplomás képzések (IMM, Executive MBA, MBA, MSc in IT, BSc, BA, HR menedzsment) mellett Vezetőképző – fejlesztő programok, tréningek segítik az üzleti világban való sikeres részvételt.
Harmat Lajos