Válság és új kormány Romániában: Verespatak újra kezdődhet…
3 perc olvasás2009. január 30-31-én Keresztény Környezetvédelmi Csúcsot tartott Csíksomlyón a Márton Áron Társaság és az RMDSZ kereszténydemokrata platformja a Hargita Megyei Tanács multifunkcionális központjában A jövő kihívása! Környezetvédelem, klímaváltozás címmel. A VIII, keresztény tanulmányi napokon Magyarországról előadóként Kádár Béla közgazdász akadémikus, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke és Olajos Péter az MDF európai parlamenti képviselője, a Környezetvédelmi és az Éghajlatváltozási Bizottság tagja is részt vett.
2009. január 30-31-én Keresztény Környezetvédelmi Csúcsot tartott Csíksomlyón a Márton Áron Társaság és az RMDSZ kereszténydemokrata platformja a Hargita Megyei Tanács multifunkcionális központjában A jövő kihívása! Környezetvédelem, klímaváltozás címmel. A VIII, keresztény tanulmányi napokon Magyarországról előadóként Kádár Béla közgazdász akadémikus, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke és Olajos Péter az MDF európai parlamenti képviselője, a Környezetvédelmi és az Éghajlatváltozási Bizottság tagja is részt vett.
Olajos Péter két előadást is tartott A környezetvédelem új szempontjairól és kihívásairól a XXI. században , illetve A III-ik ipari forradalom címmel.
Olajos külön megbeszélést folytatott Korodi Attila volt környezetvédelmi miniszterrel, jelenlegi parlamenti képviselővel a Verespataki bányanyitás lehetőségéről, valamint az erdélyi falopások és illegális erdőkivágások elleni fellépés uniós vonatkozásairól.
A 2009-es év kritikus lesz a verespataki beruházás szempontjából, mivel a frissen kormányra került jobboldali Demokrata-Liberális Párt (PD-L) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) koalíciója révén olyan pártok kerültek hatalomra, melyek eddig is elkötelezett hívei voltak a verespataki bányanyitásnak. Az RMDSZ kiszorulása a kormányból pedig az utolsó féket is kihúzta a rendszerből – fogalmazott Olajos a találkozót követően.
Az MDF képviselője szerint a gazdasági válság és az emelkedő aranyár szintén nyomást gyakorolhat a bukaresti döntéshozókra. Ezért különösen fontosnak nevezte, hogy Brüsszel és a civil szervezetek az eddiginél is jobban figyelemmel kísérjék a projekt állását, és mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy Verespatak ne jelenthessen hasonló veszélyt, illetve ne okozhasson hasonló katasztrófát mint a nagybányai bánya 2000-ben.
Az illegális fakitermeléssel és az erdőlopással kapcsolatban Korodi Attila és Olajos Péter sajnálkozva állapították meg, hogy nem sikerült az elmúlt években ennek a folyamatnak véget vetni Kelet-Európában, sőt az továbbra is maffia-módszerekkel tovább virágzik. Olajos, mint az Európai Parlamentben jelenleg tárgyalás alatt álló, illegális fakivágással és annak kereskedeleméről szóló új uniós jogszabály előkészítője felajánlotta segítségét és együttműködését, annak érdekében, hogy egy olyan uniós rendszert hozzanak létre, amely az egész Kárpát-medence jellegében hasonló illegális tevékenységeire különös figyelmet fordítana.
(MDF)