Az Európai Unió 2008. évi tevékenységéről szóló általános jelentését közzétette
5 perc olvasásA Bizottság közzétette az Európai Unió tevékenységéről szóló éves jelentést, amely azt tükrözi, hogy miként alakult az élet az Unióban 2008 során. Az elmúlt tizenkét hónap kiemelkedő eseményei közül a nemzetközi pénzügyi válság, az éghajlatváltozás és több nemzetközi konfliktus nyomán gyors és hatékony európai intézkedésekre került sor, amelyek révén az Unió központi szerephez jutott a világpolitika színterén. Intézményi szinten év eseményét az írországi elutasító népszavazás miatt tavasszal megtorpant, majd az Európai Tanács decemberi ülésén ismét lendületet vett Lisszaboni Szerződés megerősítésének folyamata jelentette.
A Bizottság közzétette az Európai Unió tevékenységéről szóló éves jelentést, amely azt tükrözi, hogy miként alakult az élet az Unióban 2008 során. Az elmúlt tizenkét hónap kiemelkedő eseményei közül a nemzetközi pénzügyi válság, az éghajlatváltozás és több nemzetközi konfliktus nyomán gyors és hatékony európai intézkedésekre került sor, amelyek révén az Unió központi szerephez jutott a világpolitika színterén. Intézményi szinten év eseményét az írországi elutasító népszavazás miatt tavasszal megtorpant, majd az Európai Tanács decemberi ülésén ismét lendületet vett Lisszaboni Szerződés megerősítésének folyamata jelentette.
A 2008. évi általános jelentés közzététele alkalmából Barroso elnök kiemelte, hogy „ötven év fennállás után az európai intézmények bizonyítottan gyorsan képesek reagálni a hasonló világszintű kihívásokra, mint amilyeneket 2008-ban átéltünk. A létrehozásának idén tizedik évfordulóját ünneplő Gazdasági és Monetáris Unió szintén bizonyságát adta, hogy milyen védelmet nyújt az euró egy világméretű pénzügyi válsággal szemben."
Az általános jelentés kiterjed az Unió valamennyi intézményének és szervének munkájára, és célja, hogy átfogó képet adjon az EU életét 2008-ban jellemző figyelemre méltó tényekről és kulcsfontosságú tendenciákról.
2008 kihívásokban bővelkedő év volt, és e kihívásokra a tagállamok és az intézmények közösen adtak választ. Az Európai Unió magára vállalta az irányító szerepet a nemzetközi pénzügyi rendszer valós és teljes reformját illető erőfeszítések érdekében. A pénzügyi válság európai gazdaságokra gyakorolt hatásainak kezelésére sürgősségi intézkedéseket fogadtak el, amelyek célja a világszintű válsággal szemben tett európai fellépések összehangolása. A rövid távú intézkedéseket szorgalmazó európai gazdaságélénkítési terv a kereslet ösztönzését szolgálja, ily módon segítve a munkahelyek megóvását és a bizalom helyreállítását. Másfelől gyors, célirányos és ideiglenes gazdaságélénkítő intézkedéseket helyez kilátásba mintegy 200 milliárd EUR értékben, ami az Unión belüli bruttó hazai össztermék (GDP) 1,5%-ának felel meg.
Az intézmények ezen felül a 2008-as évben elkötelezték magukat az év másik nagy feladata, az éghajlatváltozást szem előtt tartó új európai energiapolitika kidolgozása mellett is. Az Európai Tanács decemberi találkozóján sikerült megegyezésre jutni az energiával és az éghajlattal kapcsolatos, nagyra törő intézkedéscsomag tekintetében, amely biztosítani kívánja az Unió számára a megfelelő eszközöket ahhoz, hogy 2020-ra az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását legalább 20%-kal csökkentse, valamint 20%-ra emelje a megújuló energiaforrásból származó energia arányát az energiafogyasztáson belül.
2008 további fontos fejleménye, hogy folytatódott a Lisszaboni Szerződés megerősítésének folyamata. Írországban, az egyetlen olyan tagállamban, ahol az ügyet népszavazásra bocsátották, a június 12-i népszavazáson 53,4%-os arányban elutasították a szerződést. Mindazonáltal sikerült megtalálni a kivezető utat: az Unió jogilag kötelező nyilatkozatokban tisztázza a szerződés azon pontjait, amelyek Írországban aggodalomra adtak okot, ahol 2009-ben – még a jelenlegi Bizottság hivatali idejének lejárta előtt – új népszavazásra kerül sor.
A külpolitika kiemelkedő helyet foglalt el a 2008-as európai színtéren, kezdve a Mediterrán Unió projektjével, a fekete-tengeri szinergia fejlesztésén át egészen a kelet-európai országokkal való keleti partnerségig. Ezenfelül a Grúziában kirobbant nyílt konfliktus, illetve az energiaellátás biztonságával kapcsolatos problémák megoldása is az Unió elsődleges feladatává vált.
A jelentés tevékenységi területekkel foglalkozó része – mintegy 250 oldal terjedelemben – a Bizottság által a megbízatásának kezdetén meghatározott négy stratégiai célkitűzés szerint tagolódik. Ezek nevezetesen: a gazdasági fellendülés, a szolidaritás, a biztonság, valamint az Unió globális partnerként betöltött szerepe. Ezenkívül a jelentés három további fejezetet szentel az uniós intézmények és szervek működésének, a költségvetésnek és a pénzügyi tevékenységeknek, illetve a közösségi tevékenységek általános politikai és gazdasági keretének. Ez utóbbi fejezet kiemeli többek között a 2008-ban az olyan alapvető területeken elért eredményeket, mint a jogalkotás minőségének javítása és a vállalkozásokra nehezedő adminisztratív terhek csökkenése.
Az Unió huszonkét hivatalos nyelvén közzétett általános jelentés az interneten az Europa-szerveren keresztül érhető el: http://europa.eu/generalreport/fr/welcome.htm.