Mindszenty József mellszobrot állítanak a Szent István Bazilika főkapujánál Budapesten
2 perc olvasásIsten Szolgája Mindszenty József bíboros emlékére szobot helyeztek el a budapesti Szent István-bazilika főkapujánál. A Rieger Tibor által készített mű megáldására 2009. június 14-én kerül sor.
Isten Szolgája Mindszenty József bíboros emlékére szobot helyeztek el a budapesti Szent István-bazilika főkapujánál. A Rieger Tibor által készített mű megáldására 2009. június 14-én kerül sor.
Palágyi Natália szociális testvér beszámolója szerint Mindszenty bíboros egyetlen elődje sem végzett annyi főpapi szertartást a Szent István-bazilikában, mint ő. „A negyvenes évek vége felé én is ott szorongtam egy alkalommal a bazilikában, amikor a hercegprímás beszélt. … Megemeltem egyik lábomat, hogy kissé jobban helyezkedjem a minden oldalról nyomó tömegben, s a beszéd végéig nem tudtam többé visszaállni helyemre: kénytelen voltam egy lábon maradni végig. Szó szerint minden talpalatnyi hely el volt foglalva" – írja.
Követségi félrabsága idején, 1965-ben, a hercegprímás kérte VI. Pál pápát, hogy „az esztergomi főegyházmegye neveztessék – pápai deklarációval – budapest-esztergomi főegyházmegyének". A kérés teljesítésére azonban csak a rendszerváltozást követően, 1993-ban kerülhetett sor. Mindszenty bíboros emlékének bazilikai megörökítése a kilencvenes években merülhetett fel először; a Hercegprímás utca nevét ez a szándék ihlette – olvasható Palágyi Natália írásában.
A buadpesti szoborállítás kezdeményezője a nyolcvanhét éves Komár Ibolya, aki ezt megelőzően Pesterzsébet köztereit Széchenyi-, Kölcsey- és Petőfi-emlékművekkel gazdagította.
A szobor alkotója, Rieger Tibor szerint Mindszenty József arcáról „mélységes derű árad". „Szeretet és szenvedés tükröződik rajta és szigorúság. De nem a hadvezér, hanem a megvásárolhatatlan lélek szigorúsága."
Mindszenty Alapítvány/Magyar Kurír