A PANNON FILHARMONIKUSOK ISMÉT MEGLEPTÉK A BUDAPESTI KÖZÖNSÉGET
A Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében már állandósultak a Pannon Filharmonikusok estjei. Mint mindig, most is szinte „a csilláron lógtak" a hallgatók. Az együttes a Pécs2010-es programok nagykövete a világban.
A Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében már állandósultak a Pannon Filharmonikusok estjei. Mint mindig, most is szinte „a csilláron lógtak" a hallgatók. Az együttes a Pécs2010-es programok nagykövete a világban.
A szeptember 19-i estre olyan sztárvendégeket sikerült megnyerniük, mint Kocsis Zoltánt, ezúttal karmesterként, valamint a világhírű Paul Badura-Skoda zongoraművészt. Az előadás csupán előzetes volt 2009. szeptember 19-én a 2010-es, öt részből álló bérletes koncertsorozathoz. (Jegyek kaphatók a http://www.jegymester.hu/ és a http://www.jegyelado.hu/ hálózaton.) A jelen műsoron felhangzott Wagnertől A nürnbergi mesterdalnokok csodálatosan vidám nyitánya (1868), Beethoven 1800-ban bemutatott I. (C-dúr) zongoraversenye és Bartók 1943-ban írt Concerto-ja.
Hogy egyik mű szebb, mint a másik, nem vitás, bár különböző korokban keletkeztek. Ami közös bennük, hogy az előadók számára mindegyik mű nagyon nehéz, mindegyik remekmű, s a három tételes Beethoven zongoraverseny még hosszú is. Nos, a csodagyerekből lett zongoraművész és karmester, Kocsis éppúgy kotta nélkül, fejből vezényelt, mint ahogyan a világhírű, idős Badura-Skoda is játszott a Bösendorferen.
A közönség tetszése határtalan volt, az idős mesternek két ráadást kellett még adnia. A szünet után került sorra az öt tételes Concerto nagyzenekarra. Ez valójában szimfónia, de Bartók az 1944-es bemutató előtt azért nevezte barokkosan concerto-nak, mert a különböző hangszerek és csoportjaik szólószerű, virtuóz fellépése tarkítja. Az akkor már négy éve meg nem szólalt magyar zseni felgyűlt mondanivalója árad ki a műből. „A mű hangulata – eltekintve a tréfás második tételtől – egészében a gyászos siratóénekek sötétségéből az utolsó tétel életigenléséhez vezető fokozatos átmenetet valósítja meg" – írta Bartók Béla a bemutatóra szánt magyarázó szövegében. A Pannon szólistái remekül oldották meg a nem csekély feladatot.
Paul Badura-Skodát nem először élvezhette a magyar közönség. Az évtizedekkel korábbi fellépései éppoly emlékezetesek maradtak, mint amilyen lesz ez a fiatalos mostani. Ő az a művész, akinek elmélyült zongorajátékáról a legtöbb lemez készült. Kétszáznál is több felvétele őrzi Mozart, Beethoven és Schubert összes zongoraszonátáját. Bachtól a mai zeneszerzőkig szinte minden eljátszott – ráadásul az általa divatba hozott korabeli hangszereken. Furtwänglertől kezdve a világ legjobb karmesterei kérték fel közreműködőnek. A bécsi zeneakadémia nyugalmazott tanára.
Dobi Ildikó