Róna Péter az MSZP történelmi bukásáról
3 perc olvasásA Magyar Szocialista Párt történelmi bukásának oka abban keresendő, hogy hátat fordított a társadalomnak – mondta Róna Péter közgazdász szombaton a Kossuth Klubban tartott előadásán, melyet a Magyar Szociális Fórum ismertetett.
A Magyar Szocialista Párt történelmi bukásának oka abban keresendő, hogy hátat fordított a társadalomnak – mondta Róna Péter közgazdász szombaton a Kossuth Klubban tartott előadásán, melyet a Magyar Szociális Fórum ismertetett.
Róna hamisnak minősítette az MSZP vezetésének, és általában a neoliberálisoknak azt az érvelését, hogy az ország azért nem tud növekedni, mert a deficit miatt nincs miből. A közgazdász szerint éppen ellenkezőleg, a deficitet a növekedés hiánya okozza. Összeomlott a végső fogyasztás, a végső hatékony kereslet, s a bajokat tetézi a nemzetközi tőke és az euró felé orientálódó politika. A Magyarországon működő külföldi tőke akadályozza az ország fejlődését azzal, hogy alacsony bért fizet, a megtermelt árut viszont nagy haszonnal értékesíti külpiacokon, az előállítási költség és az eladási ár közti különbséget pedig zsebre vágja, nem pedig a magyar nemzetgazdaság fejlesztésére fordítja.
A külföldi monopóliumoknak való kiszolgáltatottság megfosztja az EU közép- és kelet-európai tagállamait annak lehetőségétől, hogy felzárkózzanak a fejlettekhez, ugyanakkor a belső társadalmi nyomást újabb és újabb hitelek felvételével próbálják csillapítani – folytatta. Róna szerint Görögország esete mutatja, mennyire nem igaz, hogy az euró bevezetése segítene a periféria felzárkózásában. „A maastrichti feltételek teljesítése magát a fejlődést zárja el. Az euró a fejlettek érdekeit szolgálja, és még olyan országok is nyögik a közös valuta bevezetésének a következményeit, mint amilyen a nálunk sokkal fejlettebb, ám a centrumhoz képest kevésbé fejlett Olaszország" – vélekedett.
A közgazdász méltányos, igazságos társadalomban jelölte meg a követendő utat, és annak a meggyőződésének adott hangot, hogy ennek érdekében mérsékelni kell Magyarország kiszolgáltatottságán a nemzetközi tőkének, erősíteni kell a belső piacot, mindenekelőtt az adottságainkból fakadó olyan lehetőségekre építve, mint amilyen a föld és a víz.
Róna Péter előtt tartott előadásában Kollarik István közgazdász annak a véleményének adott hangot, hogy a rendszerváltás a helyett, hogy kiteljesítette volna az 1968-as Új Gazdasági Mechanizmus által elindított gazdasági demokráciát, eladta piacainkat, s a nemzetközi tőke ellenőrzése alá helyezte a nemzetgazdaságot. „Vissza kellene térni a józanészhez, hiszen a magyar gazdaságban még mindig komoly lehetőségek rejlenek" – mondta Kollarik.