Diákok a XXI. század környezetkultúrájáért
3 perc olvasásAz Óbudai Egyetem jogelődje, a Budapesti Műszaki Főiskola Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara 2009-ben ismét pályázatot hirdetett középiskolás diákok számára.
Az Óbudai Egyetem jogelődje, a Budapesti Műszaki Főiskola Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara 2009-ben ismét pályázatot hirdetett középiskolás diákok számára.
A kiírásban kollázs illetve plakát tervek látványos megfogalmazásai szerepeltek olyan újrahasznosítható anyagok segítségével, melyek az eredeti rendeltetésükre már nem alkalmasak, de egy új kreációban más értelmezést nyerhetnek! Felhasználható volt bármilyen textil, bőr, műanyag, fém, vagy papír. Az A/3-as méretben komponált, színtudatos pályaművek a környezettudatosságra irányuló reklámok kiváló figyelemfelkeltő megoldásai lehetnének.
A beérkezett pályaművek jól példázzák a közép- és szakközépiskolai tanulók kreativitását és környezettudatos szemléletmódját. 11 különböző szakiskola 16 diákja vett részt ezen a pályázaton is, ami azt jelzi, hogy már a legfiatalabbak is szívükön viselik a szennyező hulladéktömegek csökkentését, illetve újrahasznosítását.
A változatos alapanyagokat a tanulók más-más értelmezésben kreálták újjá. Tea-filteres zacskók, műanyag flakon darabok, sörös kupakok és nyitók, szövött ruhacímkék, különböző papírminőségek, műanyag evőeszközök, de még üvegszilánkok is szerepeltek az izgalmas képekké formálódó műalkotásokon. Sokféle ötlet került kivitelezésre, amit 2010. január 29-én az egyetem aulájában megrendezett kiállításon mutattunk be.
A mezőny egyenletesen magas színvonala miatt a zsűri az első helyet megosztotta két pályázó között. Mindketten ötletességükkel, kompozíciójukkal, és gazdag részletmegoldásaikkal érdemelték ki a díjat: Csatári Alexandra a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolából, Budapestről illetve Anderlik Imola a Széchenyi Ferenc Középiskolából, Barcsról. Második helyezést is két diák nyert el látványos grafikai terveikkel: Gedei Júlia és Pataki Boglárka, mindketten a jászberényi Lehel Vezér Gimnázium tanulói. A III. helyezett egy harmonikus természeti témát fogalmazott meg, épp az oda nem illő színes, tört üvegdarabokból: Nánási Alexandra a Baktay Ervin Gimnázium és Szakközépiskola tanulója, Dunaharasztiból.
A Környezetvédelmi különdíjat és Közönségdíjat egyaránt egy diák kapta, aki igényes látványtervével és annak tartalmas mondanivalójával érdemelte ki a díjat:
Ludányi Erika Lilla a Bolyai János Gimnázium és Kereskedelmi Szakközépiskolából, Ócsáról.
Szívből gratulálunk a nyerteseknek és természetesen valamennyi résztvevőnek, hisz a játéknak tűnő készülődésben bizonyára megerősödött bennük az a fajta környezettudatos szemlélet, mely az igazán XXI. századi, a jövő biztonságról gondoskodó emberek sajátja kell, hogy legyen.