„Egri borok az Akadémián”
4 perc olvasásMinden várakozást felülmúlva az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsa szervezésében közel 30 borászat mutatkozott be 150 féle nedűvel az egész napon át tartó programon 2010. február 27-én, szombaton a Magyar Tudományos Akadémia impozáns épületében. Immár ötödik alkalommal került megrendezésre az „Egri borok az Akadémián", az egri borászok és boraik hagyományos ünnepe.
Minden várakozást felülmúlva az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsa szervezésében közel 30 borászat mutatkozott be 150 féle nedűvel az egész napon át tartó programon 2010. február 27-én, szombaton a Magyar Tudományos Akadémia impozáns épületében. Immár ötödik alkalommal került megrendezésre az „Egri borok az Akadémián", az egri borászok és boraik hagyományos ünnepe.
„Legfontosabb feladatunk, hogy olyan egyedi, minőségi borokat készítsünk, amik csak ezen a vidéken születhetnek meg." – nyilatkozta még az elmúlt évben Dr. Lőrincz György, akit a Magyar Bor Akadémia 2009-ben megválasztott az Év Bortermelőjének és 2008-ban az év egri borásza volt. Nos az idén megtapasztalhattuk és megízlelhettük, hogy a feladat teljesítése teljes mértékben sikerült.
Emlékeztetőnek megjegyezném, hogy a tavalyi seregszemlén 13 tagú borászválogatott vonultatta fel legkiválóbb termékeit, összesen mintegy hatvan félét, köztük 15 Egri Bikavért, ami Dr. Hirt Mihály megfogalmazásában az Egri Borvidék alfája és omegája. Az egri borok idei akadémiai bemutatóján komoly felhozatalra lehetett előzetesen is számítani, hiszen biztosra vehettük a Bakondi, Bolyki, Demeter, Dula, Gál, Csutorás, Korona, Hagymási, Hangácsi, Ostoros, Pók, Thummerer, Tóth, a Varsányi és a St. Andrea Pincészet – hogy csak néhányat említsek – képviselőit.
A szemerkélő eső ellenére már a 10 órai kapunyitás után megtelt borbarátokkal és érdeklődőkkel az Akadémia. A jól megszervezett rendezvényre szinte perceken belül bejutottunk, díszes borrendi ruhába öltözött csinos hölgyek és urak fogadtak, több asztalnál lehettet jegyet venni és a belépő mellé egy elegáns kóstolópoharat is kaptunk ajándékba. A belépőt 2000.- Ft-ért válthattuk, a diák belépőt érvényes diákigazolvány felmutatásával 1.000.- Ft, azaz 50% kedvezménnyel kínálták és vele az egri borkultúra megismerésének lehetőségét. Az ünnepélyes 11 órai megnyitóig Herczeg Flóra és a Veszelka Kommandó a Kárpát-medence népzenei kincséből merített a mai ember fülére idomított átdolgozásait hallgathattuk.
Borbás Mária, a borünnep háziasszonya bevezetőjében óvatos kóstolást kívánt mindenkinek. Habis László, Eger Megyei Jogú Város Polgármestere köszöntőjében elmondta, hogy Eger városa mindig jó döntéseket hoz, többek között azt, hogy 2010-t a Bor évének nyilvánította. Nagyon fontos számukra, hogy az egri szőlőtermelők és borászok sikeresek és eredményesek legyenek, ezért különösen nagy öröm volt, hogy az év borásza Dr. Lőrincz György lett és ez az elismerés megkoronázta eddigi pályafutását. Egy sikeres ember egy sikeres várost jelképez.
Dr. Lőrincz György megköszönte az elismerést, majd az egri borbarát-hölgyek egyesületének két új tagja tett esküt látványos ceremónia kíséretében. Megfogadták, hogy legjobb tudásuk szerint előmozdítják a kulturált borfogyasztást és minden helyzetben oltalmazzák az egri bor hírét. A megnyitó után rövid szimpózium keretében az Egri Bikavérrel és aktuális kérdésekkel ismerkedhettek a szakmabeliek, a vendégsereg pedig belemerülhetett a borok szemlélődésébe és természetesen a kóstolásba.
Dr. Lőrincz György mögött komoly szakmai múlt áll. Pontosan tíz évvel ezelőtt egy titokzatos St. Andrea nevezetű bor, melyről a díjátadóig mást nem is igen lehetett tudni az Egri Borversenyen, nagy aranyat kapott. Az elismeréskor természetesen megkerült a bor büszke gazdája, aki ugyanebben az évben, 1999-ben az Év Egri Bortermelője is lett! 7 év elteltével a borász neve azonban már nem csak hazánkban, de a határokon túl is nagy népszerűségnek örvendett. Közel 40 ha-os szőlőbirtokuk az Egri történelmi borvidéken fekszik. Egerszalókon, az Öreghegy oldalába építették meg pincészetüket, így dűlőik klimatikus és talaj-jellemzői sajátos borkarakter kialakítását teszik lehetővé. A szőlőfajták megválasztásánál legfőképpen az Egri borvidék hagyományait követték, szem előtt tartották a vidék borászati és történelmi hagyományait is, melyek sajátosan, ezen területhez és kultúrához kötődnek. Az Egri Bikavér és az egri borok jellegének újra fogalmazására irányuló törekvésük konzekvens szőlészeti és borászati munkát követel meg.
A borászatok között természetesen ott volt a Kovács Nimród Winery, amely sikeres évet tudhat maga mögött. Termékskálájában azokra a borokra koncentrálnak, amelyek az egri terroir értékeit jelenítik meg és minőségben, ár- érték arányban nemzetközi szinten is megállják a helyüket. A céltudatos építkezés egyik kimagasló eredménye, hogy két boruk a Chardonnay Battonage 2007 – amely a Pannon Bormustra csúcsbora is lett – és az NJK 2006, Prestige Reserve díjat nyert (az EU 25 országában bejegyzett Prestige Reserve Védjegy viselésének jogát). A díjat, amely kizárólag a minőség presztízséről szól, méltán érdemelte ki a fogyasztók körében is népszerűvé vált két bor. E két kiváló bor mellett, a pincészet bemutatta azokat a borait is – Pinot Noir 2007, Syrah 2007, NJK 2005, Rhapsody 2006 – amelyek minőségben, ár- érték arányban nemzetközi szinten is megállják a helyüket. Sőt, a fiatal látogatók érdeklődésére számítva a magas, csúcsminőségű és díjazott borok mellett megkóstolhatók voltak az egri pincészet új és elérhető árú, a mindennapi fogyasztásra ajánlott borai – az Egri Fehér, az Egri Vörös, az Egri Rose, az Egri Kékfrankos 2006 – is.
Az „Egri borok az Akadémián" szakmai partnere a Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. Volt.
A bor nem tud gyűlölni, csak szeretni, s az emberek közti igaz barátságot erősíti – vallja Kaló Imre a kiváló borász. A mellékelt képeken talál érzékelhető a jó hangulat és a barátokra-barátnőkre találás örömteli pillanata.
(Köszönöm László Ágnes és Oláh Rita információs segítségét.)
Lantai József