1848 március 15
3 perc olvasás„… Ugye a kokárda úgy készül, hogy egy nemzeti színű szalagot meghajlítunk. Hogyha azt akarjuk, hogy kétoldalt piros-fehér-zöld jöjjön ki belőle, bizony itt a zöld kerül kívülre és a piros belülre. A kokárda mindig belülről kifelé olvasandó. De már 1848-ban a kokárdák többsége fordított volt. Kívül volt a piros, mert úgy csinosabb. Az olasz kokárda amit mi hordunk, mert ugye az osztrák fekete-sárga kokárdát is úgy hordták, hogy a katonának a csákóján egy sárgaréz lap volt és a közepén egy fekete gomb. Fekete-sárga. Tehát így kellene kinéznie a kokárdának." (részlet Katona Tamás előadásából)
„… Ugye a kokárda úgy készül, hogy egy nemzeti színű szalagot meghajlítunk. Hogyha azt akarjuk, hogy kétoldalt piros-fehér-zöld jöjjön ki belőle, bizony itt a zöld kerül kívülre és a piros belülre. A kokárda mindig belülről kifelé olvasandó. De már 1848-ban a kokárdák többsége fordított volt. Kívül volt a piros, mert úgy csinosabb. Az olasz kokárda amit mi hordunk, mert ugye az osztrák fekete-sárga kokárdát is úgy hordták, hogy a katonának a csákóján egy sárgaréz lap volt és a közepén egy fekete gomb. Fekete-sárga. Tehát így kellene kinéznie a kokárdának." (részlet Katona Tamás előadásából)
http://egyszervolt.hu/napocska/cimbora/katonatamas.doc
A történészek nem szeretik ha az ember azt mondja mi lenne ha… Hiszen a történelem csak egyféleképpen történhetett meg. Csak éppen az aktuális hatalom az eseményeket mindig a saját érdekei szerint magyarázta.
1848 márciusa pedig éppen az az eseménysértozat, amivel Magyarországon eddig egytelen hatalom sem tudott valójában mit kezdeni. Ünnepelték, mert ünnepelni kellett. De mindig a maguk módján. És az emberek is. Mást ünnepelt a polgár, mást a hatalom.
Azon viszont nem gondolkodtak el: Nem jártunk volna-e jobban ha forradalom helyett Szechenyi fontolva haladását, é nem az európai forrdalmi minták másolását választjuk? Talán. Egy biztos – és ez már a távlatok miatt látszik: A forrdalom vezetett a kiegyezéshez, a Boldog Békeévek időszakáháoz, amikor a magyar kultúra és a gazdaság megtáltosodott, az élet szinte minden társadalmi réteg számára emberivé vált.
De a 48-as forradalmak okozták azt is, hogy a Monarchia az első világhaborúval harakirit követett el, ami elvezetett Trianonhoz ezzel elrejtve a következő háború magvait. Viszont lerombolta az az eredményesen működö gazdasági politikai kultúrális egységet, ami az emberi életet eredményezte a Kiegyezés után.
"Pillanat szép vagy, maradj velem…"
Olvasóink figyelmébe ajánljuk Katona Tamás történész linkekkel hivatkozott előadás-leiratát, mely 1848 márciusi napjairól ad "helyszini közvetítést".