Emelkednek a kelet-közép-európai tőzsdék, Ázsia megtorpant
8 perc olvasásAz egyre bőségesebb likviditásnak köszönhetően ismét javul a befektetői hangulat a kelet-közép-európai piacokon, ami a befektetők kockázati étvágyának növekedését jelzi. A tőzsdék lendületét a növekedési részvények adják, míg az eszközérték növekedését támogató hatások kezdenek kifulladni.
Az egyre bőségesebb likviditásnak köszönhetően ismét javul a befektetői hangulat a kelet-közép-európai piacokon, ami a befektetők kockázati étvágyának növekedését jelzi. A tőzsdék lendületét a növekedési részvények adják, míg az eszközérték növekedését támogató hatások kezdenek kifulladni.
Az ázsiai és dél-amerikai piacok látszólag megpihentek, s ebből a kelet-közép-európai régió feltörekvő piacai végső soron tőkét is kovácsolhatnak. A világgazdasági növekedés motorjának szerepét betöltő Kína beletaposott a fékbe a hitelezés túlburjánzásának megakadályozása érdekében, s ez meg is látszik a pénzmozgások mértékén. Kelet-Közép-Európa ugyanakkor sok mindent visszahozott a 2009 negyedik negyedévi állapothoz képest. A régió összes piaca tovább menetelt a pozitív tartomány felé. Oroszország és Törökország marad a legkelendőbb piac – a magas olajárnak köszönhetően az orosz börzével az élen[1]. Az alapvető kelet-közép-európai piacokat továbbra is Magyarország vezeti, mintegy a költségvetési kiigazítás terén elért komoly eredmények igazolásaképpen, ugyanakkor azt is jelezve, hogy még mindig a térség legtörékenyebb gazdaságának számít. Románia a tőkebeáramlás sztárja mostanában, emellett erőteljes teljesítményről számolt be, igaz, meglehetősen alacsony bázisról indult. Csehország és Lengyelország ismét egészséges képről adott tanúbizonyságot, az osztrák részvénypiaci görbe kissé ellaposodott újabban.
A Kelet-Közép-Európára vonatkozó pozitív hangulatot a februári visszaesés után ismét megerősítette a ZEW, a német gazdaságkutató intézet és az Erste közös konjunktúraindexe. A bizakodó gazdasági várakozások is újból erőre kaptak, nem is akárhogy, és a kelet-közép-európai régió ezen a téren is jóval felülmúlja az euróövezeti átlagot, hiszen a pozitív tartományban közel háromszoros növekedést produkált. Pillanatnyilag a legnagyobb mértékű rali Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban jelentkezik, ugyanakkor a lengyel piac az egyetlen, ahol az elemzői vélemények egyenlege máris pozitív képet mutat. A gazdasági várakozásokat illetően a legnagyobb javulás Magyarországgal, Romániával és Horvátországgal kapcsolatban jelentkezett. Ezzel párhuzamosan a részvénypiaci teljesítményre vonatkozó előrejelzések is jelentősen javultak április hónapra vonatkozóan.
A részvényelemzések eredményei alapján jól látható, hogy Kelet-Közép-Európában a befektetők átlag feletti összes megtérülést realizálhattak, ha a konszenzust adó elemzők ajánlásaival kapcsolatos fundamentum-elemzéseket követték. – „Ennek nyomán a célárfolyam-növekedés jelöli ki a követendő stratégiát a szimpla vétel/eladás aránnyal szemben. A nagy kockázatokat rejtő részvények hasonlóan izmos teljesítményt nyújtottak az elmúlt hónapok során (a Beta a Stoxx 600-szal szemben, 12 hónapos volatilitás, összes forrás/eszköz). Ez is jelzi, hogy a befektetők kockázati étvágya a jelek szerint nem csökken" – jelentette ki Henning Esskuchen, az Erste Group kelet-közép-európai részvényelemzői csoportjának társvezetője.
Az elmúlt időszak egyik érdekes fejleményeként a befektetők érdeklődése megnőtt a nagyfokú növekedési potenciált és komoly lendületet ígérő részvények iránt. Az Erste Group elemzői szerint a szóban forgó részvények továbbra is pozitív teljesítményt nyújtanak azzal párhuzamosan, hogy Kelet-Közép-Európa gazdasági növekedése egyre erőteljesebbé válik. Míg az alacsony árazású részvények egyértelműen túlteljesítők voltak 2009 jó részén, ez a tendencia megváltozott 2010 első negyedévében: csak az alacsony ár/könyv szerinti értékkel (P/BV-vel) bíró részvények voltak képesek tisztán túlteljesíteni az átlagot. A nagy kapitalizációjú papírok ismét relatív alulteljesítők maradtak.
Kilátások
A jelenlegi környezet nem nyújt egyértelmű iránymutatást a hagyományos stratégiák – úgymint a defenzív vagy növekedési részvényekbe eszközölt befektetések – számára. Az elmúlt időszak szektor szerinti teljesítményadatai azt jelzik, hogy az ingatlanszektor profitált a diszkontok eltűnéséből. Más ciklikus szektoroknak is előnyére váltak a gazdasági kilábalást jósoló várakozások, emellett az ital- és élelmiszeripar is jól teljesített. Összességében az Erste Group elemzői továbbra is úgy látják, hogy egyes szektor teljesítményében vegyesen jelenik meg a fellendülés vezette növekedés és a korábbi túlzó diszkontok ellensúlyozása. A világgazdaság talpra állása és Kelet-Közép-Európa növekedése továbbra is törékeny lábakon áll. Ennek megfelelően a ciklikus részvények (valamint a bankpapírok) továbbra is heveny reakciót mutatnak bármely pozitív hírre, viszont a legnagyobb esést szenvedik el az ellenkező előjelű hírek esetén.
A főbb gazdasági régiók esetében az áthúzódó trend a jelek szerint az, hogy a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok hatásának fakulásával a hitelnövekedés lassulása következik be ahogy egyre inkább előrehaladunk a 2010. évben. Ráadásul Kína is visszafogja a további hitelnövekedést. Mivel a főbb nyugati gazdaságokban az állami hitelezés lendülete visszaesik 2010 folyamán, a befektetők jobb ha felkészülnek arra, hogy az összes hitelnövekedés negatívba fordulhat 2010 során. Ha az összes hitelnövekedést az eszközérték növekedésének megbecsülésére használjuk, akkor azt kell mondanunk, hogy a befektetők nem nagyon számíthatnak az eszközértékek további emelkedésére.
Országallokáció
- Románia igazolta az Erste Group elemzőinek a bikába vetett hitét (hiszen a BET index produkálta az Erste regionális színterének legnagyobb növekedését). A maga 11-es P/E rátájával a román részvénypiac továbbra is a legolcsóbbak közé tartozik a térségben, pont a spektrum ellenkező végét foglalva el, mint a 17-es P/E értéket felmutató Horvátország. A várható további alapkamat-csökkentések és a legalacsonyabb árazási szint okán a román részvénypiacban még van növekedési potenciál, jóllehet minden valószínűség szerint nem akkora, mint az első negyedévben.
- Ausztria pozícionálása semlegestől túlsúlyozásig tartó allokációs modellt mutat. Az EPS-re vonatkozó konszenzus trendje nem jelez meredek emelkedést, de legalább stabilnak mondható a növekedési ütem. A konszenzus szerint 2010-ben 19 százalékos, 2011-ben 34 százalékos, és 2012-ben pedig 24 százalékos EPS-növekedés várható.
- Törökország és Oroszország egyaránt túlsúlyozásra vett. Az orosz piacon az olajárak (és más nyersanyagok) törékeny, ámde járható szcenáriót jeleznek. A pénzáramlás alapján a növekedés némiképp lassulhat. A régió második legnagyobbjaként számon tartott török piac megszenvedte az elmúlt időszak politikai viharait, ennek ellenére az Erste Group elemzői Oroszországgal szemben továbbra is az isztambuli börzét preferálják.
- Lengyelország (közepes túlsúlyozás) és Csehország (stabilan semleges) a konszenzus szerinti növekedés és az elemzések által előrejelzett árazás tetszetős elegyét kínálja (hiszen mindkét tényező mintegy 10 százalékosan alulértékelt jelenleg). Mindkét piacon változatlan marad a kamatláb, talán még az idei esztendő hosszabb időszakában is, mint ahogy eredetileg számítottuk.
- Magyarország – a lehetséges további kamatvágás szólhat a (stabilan semleges) magyar részvény piac mellett. A növekedési sztori és (ennek nyomán) a talpra állás beárazása kérdéses marad, az árazási javaslatok inkább stagnálást jeleznek.
EVA[2] szektorok szerint
A média szektor egyértelmű lendületet kap a minimális eszközbázison. Az ipari termékek és szolgáltatások szektora igazolja az elemzések által előrejelzett növekedési potenciált, hiszen vonzó EVA ütemet produkálnak.
[1] A legfrissebb adat csak 2010 januárról származik
[2] EVA (gazdasági hozzáadott érték) a vállalat pénzügyi teljesítményét kifejező mutató, úgy kapjuk meg, hogy a tőkeköltséget levonjuk az üzemi nyereségből.
A Value Creation Spread azt mutatja meg, hogy a vállalat a működésével mekkora plusz megtérülést tud generálni a tőkeköltség felett.
Az EVA ütem az EVA változásának mértéke elosztva az előző időszak értékesítési árbevételével.