2011. márciusában: újra kávé kiállítás
5 perc olvasás2010. november 18-án adták közre a hírt a szervezők: 2011.március 25-27. között megrendezik a II. Csodálatos Kávé Szakkiállítást és a VII. Magyar Barista Bajnokságot a Hungexpo Budapesti Vásárközpont „B" pavilonjában.
2010. november 18-án adták közre a hírt a szervezők: 2011.március 25-27. között megrendezik a II. Csodálatos Kávé Szakkiállítást és a VII. Magyar Barista Bajnokságot a Hungexpo Budapesti Vásárközpont „B" pavilonjában.
Az elmúlt évben közel ötven cég állított ki az első Csodálatos Kávé Kiállításon, melyet a kávépiac első önálló szakkiállításként szervezett meg a Magyar Kávétársaság. A kezdeményezés sikere már akkor érezhető volt: a rendezvény elismerést aratott a szakma kereskedői köreiben, s a szervezők számára is kedvező tapasztalatokat hozott. Az „ismétlés" során az alapgondolat megtartásával vezetnek be szervezési újdonságokat.
A második alkalommal jelentkező Csodálatos Kávé a Vásárközpont „B" pavilonjában kap majd helyet, ami logisztikai könnyebbséget, s egyben nagyobb felhasználható kiállítói területet is jelent. A szervezők ötvennél is több kiállítóra számítanak, ami várhatóan a tavalyihoz hasonló, kb. 60%-os, vagy még jobb piaci részesedét takar majd. A kedvező fogadtatásnak és a külföldre is kiterjedő hírverésnek köszönhetően a külföldi érdeklődés is megnőtt.
A következő eseményen elsősorban a szomszédos országok; Szlovákia, Románia és Szerbia vállalkozásaira számítanak, de a bécsi kávésok sem maradnak ki a meghívottak közül. A kávékiállítást továbbra is támogatja a SCAE, azaz a Különleges Kávé Európai Szövetsége. A segítség nem anyagi természetű, elsősorban a szervezésre irányul, s növeli a kiállítás presztízsét, de emellett a kiállítás kísérő eseményeként megrendezett VII. Magyar Barista Bajnokság lebonyolításában is érvényre jut.
A Csodálatos Kávé és a Barista Bajnokság továbbra is szakmai rendezvénynek számít, de a szervezők jövőre a nagyközönség felé még jobban nyitni kívánnak. A kiállítás eredeti indításakor is deklarált cél volt a kávéfogyasztás kultúrájának terjesztése, jövőre a pénteki és szombati szakmai napok után a záró vasárnap a közönségé lesz, bár a szakemberek akkor is ott lesznek a háttérben, hogy a kiváncsi kérdéseket megválaszolják. A kiállítás tematikája is bővül, a kisebb kapacitású, akár házi használatra szánt berendezések, és a kávéautomaták is megjelennek a standokon. A profi kávéfőző berendezéseket ki is próbálhatja mindenki, olyan is aki még csak közelébe sem jutott korábban.
A programok között további újdonságnak számít majd az első magyar amatőr barista verseny, amelyen bárki indulhat, aki betöltötte a 18 éves kort, és saját bevallása szerint soha még hivatalos barista képzésben nem részesült.
Idézett statisztikák szerint, Európában a kávéfogyasztási listát Svédország vezeti. Bár hazánk lakosságának 80 százaléka rendszeres kávéfogyasztó, a közhiedelemmel szemben mégsem tartozunk kávé-ivó hatalomnak, még a szomszéd országokban is nagyobb az egy főre jutó kávéfogyasztás mint a hazai 2,8-3 kg /fő/ év. Pl. Bosznia-Hercegovinában 5 kg, Horvátországban 5,4 kg. Oroszországban ez 6,5-7 kg, Franciaországban 8 kg, Németországban 10 kg, Amerikában 9 kg.
A beszámoló szerint, a tavalyi barista világbajnokságon a magyar versenyzők jól szerepeltek, az első 20 helyezett között, így a versenyzők első harmadában voltak. Az első helyet az amerikai, a másodikat guatemalai, a harmadikat ír versenyző szerezte meg.
A vetélkedés több fejezetéhez tartozik
az „ibrik" török kávé párban való készítése színpadi körülmények között,
az alkoholos kávé-italok versenye,
a tej kávés művészete,
a 3 kávéból való kóstolás-felismerés vetélkedő,
majd a legfontosabb; a barista bajnokság.
A versenyek Angliából indultak 1998-ban, s így a bírák jó része is onnan való, hegemóniájukat nehéz megtörni.
A verseny, s a fogyasztás alapanyagát adó termék, a kávébab termelésének világpiaca sokat változott, sajnos előnytelenül. A kávé ára többszörösre emelkedett, nem utolsó sorban a kínai és az indiai megnövekvő fogyasztás következtében. Mindkét ország termelőként is jelen van, de fogyasztásuk túlnő saját termelésükön.
Az elmúlt évben a világon megtermelt 128 millió zsák kávé kapóssá vált, vélhetően ebben spekuláció is közrejátszik.
Jellemző adatok:
Még a kávé-hombárok kiürítetésekor összesöpört szemek kilogramm-ára is a korábbi 15-20 dollár-centről 2 dollárra emelkedett. A vietnámi kávé 75-80 centről 1,5 dollárra. Számolhatunk tehát kedvenc kávénk áremelkedésével is.
A következő évi hazai kávé-esemény várhatóan tovább növeli a kávé-ivási kultúránkat, de ezt várjuk a piacra érkező külföldi kávé-láncoktól is.
Harmat Lajos