Áremelés helyett fejlesztés a BKV jegyrendszerében
3 perc olvasásA Budapesti Közlekedési Központ és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sikeres tárgyalásainak eredményeképpen 2011. január 1-jétől az árak szinten tartása mellett bővül egyes budapesti jegyfajtákkal elérhető szolgáltatások köre. A dr. György István főpolgármester-helyettes által benyújtott előterjesztés szerint az utasok 2011-től a Budapest-bérleten túl a BKV 24 órás jegyét, a 72 órás jegyet és a hetijegyet is használhatják az elővárosi vonatokon és a Volánbusz járatain, Budapest határain belül. A Fővárosi Közgyűlés december 15-i ülésén dönt a kérdésben.
A Budapesti Közlekedési Központ és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sikeres tárgyalásainak eredményeképpen 2011. január 1-jétől az árak szinten tartása mellett bővül egyes budapesti jegyfajtákkal elérhető szolgáltatások köre. A dr. György István főpolgármester-helyettes által benyújtott előterjesztés szerint az utasok 2011-től a Budapest-bérleten túl a BKV 24 órás jegyét, a 72 órás jegyet és a hetijegyet is használhatják az elővárosi vonatokon és a Volánbusz járatain, Budapest határain belül. A Fővárosi Közgyűlés december 15-i ülésén dönt a kérdésben.
2009. január 1-jén vezették be a Budapest-bérletet: ezzel a főváros közigazgatási területén a bérletes utasok a BKV járatain kívül az elővárosi vasúti és a helyközi autóbusz-hálózat megjelölt járatain is utazhatnak. A főváros vezetése és a Budapesti Közlekedési Központ a kedvező tapasztalatok alapján, a kereslet élénkítése és az utazási lehetőségek bővítése, a tarifaközösség felé történő előrelépés érdekében tartja indokoltnak, hogy a BKV 24 órás jegyének, háromnapos jegyének és hetijegyének használatát is kiterjesszék a sikeres mintára. A tarifaváltozások nyomán – a Közgyűlés támogató döntése esetén – a Budapesti Turisztikai Hivatal által kibocsátott 48 órás és 72 órás Budapest-kártyák érvényessége is kiterjed a helyközi járatok határon belüli szakaszaira. Ez azt jelenti, hogy a turisták által kedvelt jegytípusokkal például a Nyugati pályaudvar és a Ferihegy 1 vasúti megálló között is lehet majd utazni vonattal, ahogy az ilyen jegyeket megváltó budapesti utasoknak is számos új utazási lehetőség nyílik meg a városon belüli vasúti és Volánbusz-kapcsolatok segítségével.
A jegyekkel igénybe vehető szolgáltatások körének bővülése ellenére nem emelkednek az árak: az így létrejövő Budapest 24 órás jegy, Budapest 72 órás jegy és a Budapest-hetijegy ára a jelenlegi szinten marad. A 24 órás jeggyel – tehát kevesebb mint 5 jegy áráért – 1550 forintért nemcsak a BKV járatai, hanem a városhatáron belül az elővárosi vonatok és a Volán-járatok is igénybe vehetők 24 órán át korlátlan alkalommal.
A rendeletmódosítási javaslat mindemellett tartalmazza azt is, hogy a jövőben a Közterület-felügyelet, a Tűzoltóság és a Rendőrség szolgálatban lévő, egyenruhát viselő hivatalos tagja a BKV járatain hatósági szolgálati igazolvánnyal díjmentesen utazhasson. A változtatás azért vált szükségessé, mert az Országgyűlés a hét folyamán a belügyminiszter javaslatára, a Főváros és a BKK felvetése nyomán módosította a közterület-felügyeletről szóló törvényt, lehetővé téve, hogy a közterület-felügyelők a tömegközlekedési járműveken is intézkedhessenek a jövőben a jegyellenőrök munkáját segítve, az utazási feltételek betartatása (rongálások megakadályozása, utazási jogosultság ellenőrzése stb.) érdekében.