Budapesten a közbeszéd témájává kell tenni a hajléktalanellátás ügyét
5 perc olvasásBudapesten a közbeszéd témájává kell tenni a hajléktalanellátás ügyét és azt, hogy a terheket miként osszák meg arányosan a kerületek között – így indokolta többek között az általa vezetett Józsefvárosban tervezett népszavazást Kocsis Máté, Budapest nyolcadik kerületének fideszes polgármestere.A politikus szerint kerülete aránytalan terheket visel és nem győzi tovább a mai számú hajléktalan ellátását. Kocsis, aki országgyűlési képviselő és a parlament rendészeti bizottságának is elnöke, az általa is kezdeményezett Gyöngyöspata-bizottságról azt mondta: az nem eső után köpönyeg, nagyon is fontos megállapításokat és javaslatokat kell megtennie a vizsgálat eredményeként.
Budapesten a közbeszéd témájává kell tenni a hajléktalanellátás ügyét és azt, hogy a terheket miként osszák meg arányosan a kerületek között – így indokolta többek között az általa vezetett Józsefvárosban tervezett népszavazást Kocsis Máté, Budapest nyolcadik kerületének fideszes polgármestere.A politikus szerint kerülete aránytalan terheket visel és nem győzi tovább a mai számú hajléktalan ellátását. Kocsis, aki országgyűlési képviselő és a parlament rendészeti bizottságának is elnöke, az általa is kezdeményezett Gyöngyöspata-bizottságról azt mondta: az nem eső után köpönyeg, nagyon is fontos megállapításokat és javaslatokat kell megtennie a vizsgálat eredményeként.
Azért kell kerületi népszavazás a budapesti hajléktalanok ellátásáról, mert Józsefvárost – a főváros nyolcadik kerületét – jelenlen pillanatban ez a probléma sújtja leginkább. Másfelől pedig azért, mert rendkívüli módon megosztja nem csak a politikai pártokat, hanem a kerületben élőket is az "ennek tárgyában folytatott gondolkodás" – mondta Kocsis Máté, fideszes kerületi polgármester a Közbeszéd stúdiójában. "Egy ilyen vitatott és nagy súlyú témában itt az ideje, hogy Józsefvárosban először helyi népszavazást tartsunk" – tette hozzá.
Józsefváros súlyosan túlvállalta magát
Józsefváros egyébként az elmúlt tíz-tizenöt évben jelentősen és mértéktelenül túlvállalta magát a hajléktalanellátás kérdésében, az egész népszavazási kezdeményezés is végső soron ide vezethető vissza – hangzott az interjúban. "Már-már tarthatatlan a hajléktalansággal kapcsolatos helyzet a kerületben" – mondta a polgármester.
A kerület egyfelől nem tudja a korábbi színvonalon ellátni a fedél nélkül élőket a megnövekedett létszámuk miatt. Másfelől olyan közbiztonsági-köztisztasági problémákat okoznak, amit a kerület már nem tud önmagában kezelni.
A tervezett népszavazás egyik kérdése – amelyik a kukázás és a kukák kiborogatásának tilalmára vonatkozik – egy már hatályban lévő kerületi rendelet megerősítését célozza, amely már most is tiltja a kérdésre bocsátott tevékenységeket, orvoslandó az előállt rendkívül súlyos köztisztasági porblémákat – hangsúlyozta Kocsis Máté.
A terheket márpedig meg kell osztani
Budapesten az is a közbeszéd tárgyát kell képezze – tette hozzá Kocsis Máté -, hogy miként osszák el a hajléktalanok ellátásának feladatait arányosan a kerületek között. "A főpolgármester úr ebben partner és előremutató javaslati is vannak" – tette hozzá.
A józsefvárosi népszavazási kezdeményezés harmadik kérdése egyébként éppen ezt tudakolja, azaz, hogy támogatják-e a polgárok, hogy a kerület polgármestere tárgyalásokat folytasson a Fővárosi Önkormányzat vezetésével a hajléktalanellátás színvonalának emeléséről és a feladat fővárosi kerületek közötti arányos elosztásáról.
Mik a helyes eszközök?
Ha megtiltják a kukázást, azt, hogy a hajléktalanok ott keressenek maguknak élelemet, akkor a másik oldalon minden nélkülöző kap ingyen ételt? Hogyan oldanánk meg erről az oldalról a problémát? – vetette fel a Közbeszéd.
Józsefvárosban minden nap ezerötszáz ember kap élelmet – ennél többet nem tudunk nyújtani ebben a kerületben, viszont ennél jóval magasabb az itt élő hajléktalanok száma – érvelt a kerületi polgármester. Az elmúlt tizenöt évben ugyanis vonzóvá vált a kerület a hajléktalanok számára, mivel széles körű szolgáltatásokat nyújtott számukra – a tüdőszűréstől a jogsegélyszolgálaton át a népkonyháig – hangoztatta Kocsis Máté.
Fontos munka vár a Gyöngyöspata-bizottságra
A Gyöngyöspatán történteket vizsgáló eseti parlamenti bizottsággal kapcsolatban – melynek felállítását egy másik képviselőtársával közösen kezdeményezte Kocsis – a politikus kérdésre válaszolva azt mondta:nagyon is szükség van a bizottság tevékenységére és egyáltalán nem igazak azok a hangok, amelyek "eső után köpönyegnek" minősítik a bizottság várható munkáját.
"A bizottság célja az, hogy százötven napos fennállása végén egy jelentést készítsen, melyben javaslatokat tesz arra vonatkozóan, hogy miként ne fordulhassanak elő többé a Gyöngyöspatán történtek" – hangsúlyozta a politikus.
Gyöngyöspata ügye és az ott kialakult helyzet ugyanis alapvetően nem közbiztonsági kérdés volt -tette hozzá Kocsis Máté. Sokkal inkább arról volt szó, hogy az amúgy is meglévő indulatokat politikai célokból egyik-másik ellenzéki párt tovább gerjesztette, majd utána külföldön rontották Magyarország hírét azzal, hogy a kialakult helyzetet egyfajta polgárháborús helyzetként állították be – állította a kormánypárti képviselő.
Kocsis Máté a bizottság fontos céljának tartja megállapítani, hogy mely politikai pártok állították elő a gyöngyöspatai helyzetet, másfelől pedig mely párthoz köthető személyek "kürtölték tele valótlanságokkal a világot, ezzel lejáratva Magyarországot". "Ezt politikailag tisztázni kell, nem lehet megkerülni a kérdést" – nyilatkozta Kocsis Máté a Közbeszéd stúdiójában.
Szöveg: Pintér Attila/Duna Televízió.