Magyarország gyorsabban és kedvezőbb feltételekkel juthat uniós forrásokhoz
3 perc olvasásMolnár Ágnes, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkára a kormány és a szaktárca nevében üdvözli az Európai Bizottság döntését, amely hat tagállam számára lehetővé tenné, hogy kisebb arányban, kevesebb önerővel járuljanak hozzá az Európai Unió által társfinanszírozott projektekhez. Az előzetes becslések szerint az intézkedés – elfogadása esetén – mintegy 300 millió eurónyi összeget szabadíthat fel a magyar költségvetésben.
Molnár Ágnes, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkára a kormány és a szaktárca nevében üdvözli az Európai Bizottság döntését, amely hat tagállam számára lehetővé tenné, hogy kisebb arányban, kevesebb önerővel járuljanak hozzá az Európai Unió által társfinanszírozott projektekhez. Az előzetes becslések szerint az intézkedés – elfogadása esetén – mintegy 300 millió eurónyi összeget szabadíthat fel a magyar költségvetésben.
A döntés értelmében az uniós hozzájárulás mértéke 10 százalékkal, legfeljebb 95 százalékig emelkedne. A lépés nem jelent új vagy többletforrásokat a 2007-2013-as költségvetési időszakra, de lehetővé teszi a kohéziós, vidékfejlesztési és halászati alaphoz hozzárendelt összegek gyorsabb kifizetését, a növekedésösztönző és munkahelyteremtő programok fokozottabb ütemű beindítását. Várhatóan enyhül az érintett országok költségvetéseire nehezedő nyomás is.
Az alacsonyabb nemzeti finanszírozási szükséglet és a gyorsabb forráshoz jutás jelentős segítség lenne Magyarország számára is a gazdaság növekedése és a versenyképesség erősítése szempontjából kiemelkedően fontos projektek finanszírozásában. A bizottsági kezdeményezés sikere elsősorban az Új Széchenyi Terv esetében hozhat kedvező változást – hangsúlyozta Molnár Ágnes.
Magyarország azért férhet hozzá a kedvezményes rátához, mert 2008-ban – Romániával és Lettországgal együtt – pénzügyi támogatást kapott a nem euróövezeti tagállamok részére fenntartott Fizetési Mérleg Mechanizmusból. A magyar kormány a válságkezelésben uniós szinten is elismert, hatékony és példamutató intézkedéseket hozott, amelyeknek köszönhetően a korábbi kritikus helyzet megszűnt. A könnyítés további lehetőségeket nyit hazánk számára az uniós pénzek felhasználásában.
A Bizottság a Tanácstól és az Európai Parlamenttől a javaslat gyorsított – lehetőleg 2011 végéig megtörténő – elfogadását kéri annak érdekében, hogy a gazdaságélénkítés és a válságkezelés szempontjából legfontosabb projekteket a tagállamok mielőbb megvalósíthassák. A Bizottság kész együttműködni az érintett tagállamokkal az esetleges akadályok elhárítása, az adminisztratív kapacitások erősítése, a végrehajtás gyorsítása érdekében.