Révay András: Új évjárat, új ígéret
5 perc olvasás
A 2011-es év kiemelkedő évjáratnak ígérkezik – mondják a borászok. Hogy ez valóban így van-e, arról inkább csak két-három év múlva fogunk meggyőződni, de egy betekintést feltétlenül kaphatunk már idén is, november 26-27-én, Budapesten, a Vajdahunyad Várban a 8. Újbor és Sajt Fesztiválon.
A 2011-es év kiemelkedő évjáratnak ígérkezik – mondják a borászok. Hogy ez valóban így van-e, arról inkább csak két-három év múlva fogunk meggyőződni, de egy betekintést feltétlenül kaphatunk már idén is, november 26-27-én, Budapesten, a Vajdahunyad Várban a 8. Újbor és Sajt Fesztiválon.
A borászok a fesztivál előtt két héttel már 180 bort neveztek be az újbor-versenyre és az is biztos, hogy legalább húsz sajttermelő is jelen lesz – mondta el a fesztiválról szóló tájékoztatón Ferenc Vilmos főszervező. A nagyfokú érdeklődés egyik oka, hogy a rendezők az idén ismét egy különleges ötlettel álltak elő. A díjnyertes borok házasításával egy újabb bor jön majd létre: „A Magyar Nemzet Újbora – 2011" néven. Három különféle: egy fehér, egy rosé és egy vörös cuvée megalkotását tervezik a kárpát-medencei borászok összefogásának eredményeként. Akik a Fesztiválon ezekből fognak kóstolni, a pohár bor árával egyben a dévai árva gyerekeket is támogatják. Tavaly – hasonló gyűjtés eredményeként – a fesztivál rendezői a Wekerle Sándor szobor felállításához járultak hozzá Móron és a vörösiszap-károsultakat is segítették.
A különleges borokat szombaton, november 26-án a magyarországi borkirálynők fogják kínálni a vendégeknek. Ezen a napon látványosságban sem lesz hiány. Az ünnepélyes megnyitón díszruhában jelenek meg Magyarország Borrendjei, a Fehér Asztal Lovagrend és a Sajtlovagrend tagjai. Díszoklevelet kapnak az éppen fennállásuk évfordulóját ünneplő rendek és – ahol erre igény van – új tagokat is avatnak. Az újbor verseny igazi nemzetközi eseménnyé nőtte ki magát. Sokan jelentkeztek rá Szlovéniából, Horvátországból, Szlovákiából, Erdélyből is. Rangját az is jelzi, hogy az eredményhirdetésre a Magyar Bor Akadémia gálaestjén kerül sor, ahol „Az év Bortermelője" díját fogják átadni.
A fesztivál jelentőségét és hasznosságát növeli, hogy együtt mutatkozhatnak be a bor- és sajttermelők. Így például, aki úgy dönt, hogy egyszer ellátogat Izsákra borokat kóstolgatni, mindjárt programjába iktathatja Kocsis Pál műhelyének felkeresését is. Az Alföldi Garabonciás Kft. a Bugac környéki puszták háztáji gazdaságaiból felvásárolt – valamint saját farmján tartott, mintegy hatszáz kecskétől származó – tejet dolgozza fel. A sajtokat a hagyományos receptek alapján, de a legkorszerűbb technológia alkalmazásával állítják elő. Sok közülük jogot szerzett a „Kiváló Magyar Élelmiszer" védjegy viselésére. Az érlelt, félkemény sajtokhoz a testes, magasabb alkoholtartalmú, savakban gazdag fehérborokat, a lágy kecskesajtokhoz a tanninban szegény, burgundi típusú vörösborokat ajánlják.
A saját két kezével, szó szerint a semmiből építette fel sajtműhelyét Kapuváron Cserpes István. Most ő is ott lesz a fesztiválon. Az első liter tejet 1991. április elsején vitték be hozzá és fokozatosan fejlődve eljutottak a napi 13 ezer liter tej feldolgozásáig. Majd 1996-ban jött a „nagy ötlet" a rikotta készítés, amihez ma már napi százezer liter tejsavót használnak fel. Megtapasztalták, hogy bizonyos érdekköröknek útjában álltak a kis és közepes tejipari cégek és egy szakmai (?!) szervezeten keresztül igyekeztek azokat tönkretenni. Ismét váltottak. Termékeik azóta is friss tejből készülnek, felesleges anyagokat nem tartalmaznak. Nem használnak előállításukkor sem tartósítószert, sem mesterséges színezéket, aromát vagy stabilizáló-, állományjavítókat. Összes termékük gluténmentes és a rájuk jellemző szavatosságot hordozzák.
A fesztivál idején ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját az Ordo Vini Venatorum, a Vadász Borrend. Azért is különleges – hívta fel rá a figyelmet nagymestere, Komáromi Attila – mert az egyetlen olyan borrend, amelyik nem kötődik az ország egyetlen borvidékéhez sem! Mindenhonnan fogadnak tagokat, akik aktív vadászok és a természetvédelem, az állat és növényvilág védelme, megőrzése mellett a jó minőségű magyar bor hírnevének öregbítésére vállalkoznak. Azt tervezik, hogy – miután ők is avattak új tagokat – igazi vadász ebéden, vaddisznópörköltre látják vendégül a résztvevő borrendek képviselőit.
Az Újbor és Sajt Fesztiválra a belépőjegy 2000 forintba kerül, mely magába foglalja a pohár és a kóstolójegy árát, valamint a Mezőgazdasági Múzeum kiállításainak megtekintésére is jogosít. A rendezők mindenkit óvatos, mértéktartó kóstolásra intenek, mert az idei évjárat – egyébként kedvező – sajátosságai következtében az újborok alkoholtartalma általában magasabb a megszokottnál! Segíthet az alkohol leküzdésében, hogy a Magyar Pékszövetség is tart kóstolóval egybekötött termékbemutatót és megvásárolhatók lesznek a Pápai Hús Kft. termékei is. A Fesztivál mindkét napon 10-től 18 óráig tart nyitva.