Nyílt nap a Kodály Központban
Nyílt napot tart a Kodály Központban a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. május 22-én (kedden). A régió legnagyobb, országos és nemzetközi viszonylatban is egyedülálló zenei központjának megtekintésére 10 és 18 óra között, óránként indulnak vezetett csoportok. A részvétel ingyenes.
Nyílt napot tart a Kodály Központban a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. május 22-én (kedden). A régió legnagyobb, országos és nemzetközi viszonylatban is egyedülálló zenei központjának megtekintésére 10 és 18 óra között, óránként indulnak vezetett csoportok. A részvétel ingyenes.
A Kodály Központ nemzetközi összevetésben is jelentős akusztikai tervezéssel készült, korszerű háttértechnikát alkalmazó, multifunkcionális épület, amely hangversenyteremként és konferenciaközpontként is működik, mintegy 11.144 négyzetméteren. A 2010-es átadása óta több építészeti elismerést begyűjtő épület nemcsak a süttői mészkőlapokkal borított külseje miatt lett híres: Magyarországon egyedülálló, égerfa borítású hangversenyterme az egyik legjobb akusztikájú és legszebb hazai koncertterem, amely világszínvonalával minden igényt kielégít. Nemzetközileg elismert zenekarok és zenészek, neves komoly- és könnyűzenei előadók rendszeresen fellépnek a Kodály Központban.
A nyílt napon építészeti, hang- és fénytechnikai érdekességekkel ismerkedhet meg a látogató, miközben elkalauzolják a központ rejtett zugaiba: a 999 fős nézőtérre, a színpadra és a színpad mögé, a nagyközönség számára rejtett, hangfelvételek helyszínéül szolgáló stúdióterembe, mely a mindennapokban a rezidens zenekar, a Pannon Filharmonikusok próbatermeként működik. A körülbelül 40 perces vezetett séták óránként indulnak a Kodály Központ jegypénztárától.
A programon résztvevők a POSZT alábbi 3 eseményére 20% kedvezményre jogosultak:
– EAST koncert
– L'art pour L'art Társulat
– Cseh Tamás emlékest
Néhány érdekesség a Kodály Központról.
Tudta-e?
– Az első stúdiólemez felvétel Steven Mercurio saját szerzeményeiből, a karmester részvételével és a Pannon Filharmonikusok közreműködésével készült 2011 áprilisában.
-A hangversenyterem borítása eredeti pécsi megoldás, az országban itt használták először. A falat hat centiméter vastag égerfa panelek borítják. A beléjük mart, eltérő mélységű és nagyságú hasítékoknak az akusztika szabályozásában jut szerep.
– Az épületet 2011-ben az először kiosztott hg.hu Design Award építészet kategóriájában első díjat nyert, a badacsonytomaji Bazaltbor Laposa Pincészet épületével megosztva.
– A központ elnyerte a Média Építészeti Díja 2011 elismerést.
– A központ internetes megjelenését az Év Honlapja 2011 díjjal ismerték el.
– A pécsi Kodály Központ belsőépítészeti munkájáért "Az év belsőépítésze – 2010" díjat vehette át a Rádóczy László-Tolnai Zsolt István tervezőpáros.
– A 13. alkalommal megrendezett Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton
II. díjat nyert: Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. a Kodály Központ Pécsi Konferencia- és Koncertközpont ingatlanfejlesztéséért.
-Különdíj, I. helyezett a pályázók szavazata alapján: Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. a Kodály Központ Pécsi Konferencia- és Koncertközpont pályaműért.
„A Kodály Központ:
(tervezéskori elnevezései: Pécsi Konferencia- és Koncertközpont Opus.2010) egy 2010-ben épült központ a pécsi Balokány városrészben az Építész Stúdió Kft.tervezésében.
Az intézmény a dél-dunántúli régió legnagyobb befogadóképességű, multifunkcionális hangversenyterme és konferenciaközpontja. Az intézmény otthont ad a Pannon Filharmonikusoknak és a Pécsi Kulturális Központnak.
Nevét Kodály Zoltán háromszoros Kossuth-díjas magyar zeneszerző, zenetudós, zeneoktató és népzenekutatóról kapta." (wikipedia)
Lantai József