Pünkösdi Sokadalom
Pünkösdi Sokadalom – II. Nemzetközi Szellemi Kulturális Örökség Találkozó balkáni ízekkel és hagyományokkal a szentendrei Skanzenben. Pünkösd vasárnapján és hétfőjén "világra szóló" seregszemlére kerül sor a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.
Pünkösdi Sokadalom – II. Nemzetközi Szellemi Kulturális Örökség Találkozó balkáni ízekkel és hagyományokkal a szentendrei Skanzenben. Pünkösd vasárnapján és hétfőjén "világra szóló" seregszemlére kerül sor a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.
Az UNESCO szellemi kulturális örökségének reprezentatív listáján, valamint Magyarország nemzeti jegyzékén szereplő hagyományőrző közösségek adják át tudásukat az érdeklődő kicsiknek-nagyoknak. A Pünkösdi Sokadalom elnevezésű rendezvényen – amelyet a Népművészeti Egyesületek Szövetségével évek óta közösen szervez a Skanzen – Magyarország 11 szellemi kulturális örökség-eleme, valamint 3 balkáni ország mutatkozik be; Albániából, Bulgáriából és Törökországból érkeznek zenész, énekes és táncos csoportok.
Május 27-én folytatódik a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban az év jeles napjaihoz kapcsolódó népszerű fesztiválsorozat, amelynek most sorra kerülő állomása a Pünkösdi Sokadalom. A kétnapos nagyrendezvényen – melynek fővédnöke Bogyay Katalin, Magyarország UNESCO nagykövete és az UNESCO Közgyűlés elnöke – a Skanzen Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága várja az idelátogató több ezer érdeklődőt a meghívott magyar és külföldi résztvevőkkel való közös ünneplésre. A találkozó kifejezett célja, hogy a közönség testközelből ismerje meg a kulturális sokszínűséget képviselő legkiválóbb magyarországi és balkáni közösségeket, alkotókat és hagyományőrzőket, közvetlen élményt szerezve a szellemi kulturális örökség változatos megnyilvánulásaiból.
A bemutatkozó közösségek házigazdaként programok kavalkádjával várják az érdeklődőket a Skanzen színpadán, házaiban és portáin. Idén a magyar hagyományőrző közösségeken kívül, a bolgár, török, és az albán csoportok bemutatkozása is színesíti a rendezvényt a népművészet, a folklór és a gasztronómia jegyében.
Tavaly három elemmel bővült a szellemi kulturális örökség magyar jegyzéke, a már meglévő 8 közösség mellé felkerült a mohai tikverőzés, az Emmausz Bólyban és a mendei templomdíszítés szokása is. A Szentlélek eljövetelének ünnepén, Pünkösdkor, a Pest megyei településen a templomot ünnepi díszbe öltöztetik a helyi evangélikus közösség tagjai. Nyolc nyárfát állítanak a templom két padsora közé, amelyeket szalagokkal, kézzel hímzett és horgolt kendőkkel díszítenek fel. Ezt a szokást is megismerik a fesztiválozók a Skanzenben, így sort kerítenek a pünkösdi templomdíszítésre zöldággal, virággal, hímzett pillangókkal, de bemutatják a solymászat, a mezőtúri fazekasság, a mesemondás és egyéb mesterségek legjobb ismerőit, bepillantást nyernek a halasi csipkevarrás titkába, lesz pünkösdölés házról-házra, valamint mohai tikverőző filcálarc készítése, sokacbab főzés agyagfazékban szabad tűzön és a híres karcagi birkapörköltből is lehetőség nyílik torkoskodni. A két nap során a kalocsai hímzés és a matyó rózsa kerül fókuszba: a nők legnagyobb örömére kalocsai népművészeti minták készülnek "nyakra-főre", az otthonról hozott személyes tárgyaikat dizájnossá varázsolhatják, bátran kísérletezhetnek különféle anyagokkal, de tippeket is kapnak, hogy a megunt ruhadarabjukat miként varázsolhatják izgalmassá egy-egy matyó mintával.
A program kiemelt vendégei a balkáni országokból érkező hagyományőrző csoportok, akik a bolgár nők beavatási szertartását, az albán többszólamú zene hagyományait, és török dervistáncot ismertetik meg a nagyközönséggel. Ha feldobnák valamivel a jól megszokott – és talán kicsit unalmas – menüt, ötleteket kapnak hozzá, hiszen a fesztiválon asztalra kerül a balkán ízvilága, többek közt a banitza, az ajvár, a baklava, a mogyoróból készült falatok és az olajban sült paprika is!
Pünkösdvasárnap a fesztiválszínpadon a napot Ferenczi György és a Rackajam, valamint a Buda Folk Band, pünkösdhétfőn az eseményt a Nemzetek táncháza zárja a programban résztvevő összes közösség vezetésével.
Programok a fesztiválszínpadon:
Pünkösdvasárnap
10:30 – 11:00 Kalocsai hagyományőrzők – pünkösdölő és kalocsai táncok
11:00 – 11:15 Népművészet Mestere mesemondó – András Jánosné Gergely Erzsébet „Erdei" és a Népművészet Ifjú Mestere- Nyitrai Marianna
11:15 – 11:45 Albánia – Többszólamú ének- és zenehagyomány, néptáncbemutatóval
11:45 – 12:00 Népművészet Mestere zenész – Gadányi Pál és a Népművészet Ifjú Mestere – Végh Andor
12:00 – 12:30 Bulgária – Bistritsa Babi – többszólamú ének és rituális lánctánc
12:30 – 12:45 Népművészet Mestere táncos Holecz Istvánné Kanyó Margit és párja
12:45 – 13:15 Matyó örökség – Matyóföldi táncok
13:15 – 13:30 Népművészet Mestere énekes – András Jánosné Gergely Erzsébet „Erdei" és a Népművészet Ifjú Mestere – Nyitrai Marianna
13:30 – 14:00 Mohácsi sokacok – krajlice (pünkösdölés) és mohácsi sokac táncok
14:00 – 14:15 Népművészet Mestere táncos Holecz Istvánné Kanyó Margit és párja
14:15 – 15:00 Törökország – Rituális táncok és dervistánc
15:30 – 16:00 Ferenczi György és a Rackajam
16:30 – 17:00 Buda Folk Band
Pünkösdhétfőn
11:00 – 11:30 Kalocsai hagyományőrzők – kalocsai táncok
11:30 – 11:45 Népművészet Mestere mesemondó – András Jánosné Gergely Erzsébet
„Erdei" és a Népművészet Ifjú Mestere – Nyitrai Marianna
11:45 – 12:15 Albánia – Többszólamú ének- és zenehagyomány, néptáncbemutatóval
12:15 – 12:30 Népművészet Mestere zenész – Gadányi Pál és a Népművészet Ifjú Mestere – Végh Andor
12:30 – 13:00 Bulgária – Bistritsa Babi – többszólamú ének és rituális lánctánc
13:00 – 13:15 Népművészet Mestere táncos Holecz Istvánné Kanyó Margit és párja
13:15 – 13:45 Matyó örökség – Matyóföldi táncok
13:45 – 14:00 Népművészet Mestere énekes – András Jánosné Gergely Erzsébet „Erdei" és a Népművészet Ifjú Mestere – Nyitrai Marianna
14:00 – 14:30 Mohács – krajlice (pünkösdölés) és mohácsi sokac táncok
14:30 – 14:45 Népművészet Mestere táncos Holecz Istvánné Kanyó Margit és párja
14:45 – 15:30 Törökország: Rituális táncok és dervistánc
16:00 – 17:00 Nemzetek tánca – táncház a programban résztvevő közösségek vezetésével
http://www.skanzen.hu/?fm=article&id=536
Lantai József