Világújdonság és remek ötletek – díjkiosztó tizenéveseknek
2012. június 11-én került sor a 21. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny díjkiosztó rendezvényére és a kapcsolódó kiállítás megnyitójára a budapesti Csodák Palotájában. A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ), az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Duna Televízió által meghirdetett verseny díjazottjai között több mint 2,5 millió Ft ösztöndíjat osztottak ki, az elismeréseket a fiatalok Dr. Hoffmann Rózsa államtitkártól, a verseny fővédnökétől vehették át.
2012. június 11-én került sor a 21. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny díjkiosztó rendezvényére és a kapcsolódó kiállítás megnyitójára a budapesti Csodák Palotájában. A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ), az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Duna Televízió által meghirdetett verseny díjazottjai között több mint 2,5 millió Ft ösztöndíjat osztottak ki, az elismeréseket a fiatalok Dr. Hoffmann Rózsa államtitkártól, a verseny fővédnökétől vehették át.
Az államtitkár asszony és Pakucs János MISZ elnök, a Szervezőbizottság elnöke, a díjazottak érdemeinek méltatása során egyaránt hangsúlyozta a műszaki értelmiség kiemelt szerepét, különösen napjainkban, ezen belül a nemzet „arany-tartalékának" tekintve a fiatal innovatív embereket. A díjazottak között is figyelemre méltók a határon túli magyar iskolákból érkezők, különösen a Kárpátaljáról első alkalommal szereplő fiatal alkotó.
A díjazott fiatalok ösztöndíjat, mellé oklevelet és iparművész által készített porcelán kisplasztikát kaptak.
A zsűri, a verseny 20 éves történetében először, fődíjat is kiosztott. A fődíjas a szegedi középiskolás Papp Gergely lett, aki új műszaki megoldásokat alkalmazva, a hagyományos hangszórók működési elvét meghaladó hangkeltő eszközt fejlesztett ki. Különleges, egyedi kialakítású mágnes-kört épített, két különálló lengőtekerccsel, ahol a légrés-indukció jóval meghaladja a szokásos hangszórók hasonló jellemzőjét. A megoldásban a visszamaradó (remanens) indukció minimális értéken tartható, ami jóval nagyobb érzékenységet, jobb hangminőséget, és nagyobb hangnyomást biztosít. A kapott hangminőség egyértelműen felülmúlja a legjobb hagyományos hangszórókét, frekvencia-átvitele sokkal szélesebb a szokásosnál; 65 Hz-től egészen 13 kHz-ig egyenletesen sugároz,
115 decibel legnagyobb értékű hangnyomás mellett. A magas hangok lesugárzására egyedi, un. „rezonanciális tölcsért" alkotott a pályázó. Túlterhelés esetén a tekercs képes megvédeni magát, különleges kialakítása révén önmagát tudja hűteni, meggátolva a leégést. A hangszóró minden egyes alkatrésze (pille, membrán, perem, tekercs, kosár, stb.) a fiatal feltaláló saját tervei alapján, egyedileg készült.
A zsűri kiemelkedő, eddig nem tapasztalt tehetségnek ismerte el a díjazottat, s kvalitásai alapján komoly szakmai életutat prognosztizál a frissen érettségizett fiatalembernek. A versenyző pályaműve már most felkeltette komoly világcégek érdeklődését. A fiatal szakember szakmai gondozója (konzulense) Vermes János volt.
Az Euroastra érdeklődésére Papp Gergely elárulta, további érdekes ötletek is rejlenek még tarsolyában…
Az elsődíjasok közül, a kaposvári Ludmány Balázs olyan egyedülálló üzenetkezelő rendszert dolgozott ki, amely figyeli a felhasználó szokásait, s ezek alapján módosítja a visszatérő üzenetek megjelenési formáját, így kelt újra és újra figyelem-felhívó hatást.
A budapesti HolIós Ádám új, optikai elven működő szeizmográfot fejlesztett. A lézeres pozícionálók elve alapján létrehozott szerkezet fő előnye, hogy a korábbi, mágneses-mechanikai elven működő földrengés-előrejelző berendezések lehetőségeit meghaladva, a mérési tartományt kiterjeszti a legalacsonyabb frekvenciákig, így egyforma érzékenység érhető el a mérés teljes sávjában.
Kovács Ádám és Berta Dénes sikeres pályázatukban a korábban Soós Tibor és kutatócsoportja által kifejlesztett katalizátor-reakció mechanizmusát kívánták felderíteni, működését megérteni és tulajdonságait molekuláris térszerkezeti okokra visszavezetni.
Második díjban részesült a paksi Kuti Lívia, aki olyan új segélykérő, ill. helymeghatározó alkalmazást hozott létre, amely a mobil telefonok alapfelszereltségébe tartozó térképprogramra épül.
A megoldás a Google Hungary különdíját is elnyerte.
A váci Minda Judit a nyelvi képességek és az idegélettan terén méréseket végzett az egynyelvűek és a két nyelvet beszélők un. munkamemória kapacitásának, ill. a kapacitás fejlesztési lehetőségének összehasonlítására.
A mérések azt mutatták; egy bizonyos tanult idegen nyelv magas szintű elsajátítása hasonló előnyökkel jár a kapacitás terén, mint két nyelv egyidejű ismerete. Megállapította azt is, hogy a nyelvérzék két eleme közvetlenül köthető a munka-memóriához, s memória-tesztekkel bizonyította, hogy a munkamemória fejlesztésével a nyelvérzék is javítható. A felismerésből kiindulva a nyelvtanulást memóriafejlesztő módszerként pozícionálta. További alkalmazása a diszlexiások kezelésben is előnyös lehet.
A szerbiai Zentáról érkezett Kopasz Tamás és Körmöczi Andor hallássérülteknek készített játék-konzolt, amely terápiás célokra is alkalmas, pl. agyvérzés és izomsorvadás esetén.
Harmadik díjat kapott a váci Kollár Richár Dávid számítógéppel vezérelt gyors, pontos marógépéért, amelyet olcsón, odahaza is meg lehet építeni.
A szolnoki Szalóki Csaba gyorsan bevethető, újra-felhasználható, nagyszilárdságú árvízvédelmi eszközt készített.
A Siemens Junior Ösztöndíjában részesült az ukrajnai Nagydobronyból érkezett Szanyi Kálmán pályamunkája, amely a légszennyeződésre érzékeny zuzmókkal térképezi fel egy település levegő-szennyezettségét.
A fentieken kívül, összesen 22 tehetséges fiatal munkája kerül bemutatásra a Csodák Palotájában, velük a kiállítás látogatói június 11-12-én, 10:00 és 18:00 óra között személyesen is találkozhatnak.
A kiállításon bemutatkozik Köpenczei Gergő és Énekes Péter is, akik a világ legnagyobb tehetségkutató versenyén (Intel ISEF) matematika kategóriában bekerültek a legjobb négy közé.
Papp Gergely, Ludmány Balázs és Hollós Ádám részt vesz szeptember 21-26. között Pozsonyban, az Európai Unió "Fiatal Tudósok Versenyén", melyen 35 ország fiataljai versenyeznek az értékes pénz- (3500-7000 euró) és külön-díjakért.
A tehetséges magyar fiatalok számos nemzetközi rendezvényen vehetnek még részt, többek között a tudományos versenyek olimpiáján az USA-ban (INTEL ISEF), a Nobel-díj átadási ünnepségen, a London International Youth Science Forum-on, ill. ellátogathatnak a Google zürichi központjába.
Harmat Lajos