EuroAstra

A 2012 év természetfotósa

A „GDF SUEZ – Az Év Természetfotósa 2012" pályázat legjobb képeiből készült kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeum Kupolacsarnokában 2012. december 31-ig ingyenesen látható az intézmény nyitva tartási ideje alatt. Az Alexandra Kiadó pedig már a megnyitó ünnepségre díszes kötetben megjelentette az idei díjnyertes képeket.

 

A „GDF SUEZ – Az Év Természetfotósa 2012" pályázat legjobb képeiből készült kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeum Kupolacsarnokában 2012. december 31-ig ingyenesen látható az intézmény nyitva tartási ideje alatt. Az Alexandra Kiadó pedig már a megnyitó ünnepségre díszes kötetben megjelentette az idei díjnyertes képeket.

 

Radisics Milán, a naturArt Magyar Természetfotósok Szövetségének elnöke a megnyitón elmondta, hogy idén húszéves Az Év Természetfotósa kiállítás. Először akkor rendezték meg, amikor éppen százéves lett a Magyar Madártani Intézet. Ugyanakkor 13 magyar természetfotós hívta életre a fotográfia legnehezebb válfajának tartott természetfényképezés versenyét. Az elmúlt húsz év alatt a magyarok e területen is Európa egyik meghatározó fotósnemzetévé váltak. A jubileumi évre rekord számú fotós jelentkezett, összesen 315 (tavaly 240) pályázó 3401 fotóval. Tizennégy kategóriában lehetett nevezni, idén először fekete-fehér fényképekkel is. Saját online szavazórendszert építettek ki, hogy a technikai lebonyolítás a világ élvonalába emelje a megmérettetést. Nehéz dolga volt az elismert szakemberekből álló zsűrinek (Kármán Balázs, Bánkuti András, Berta Béla, Dombovári Tibor, Forrásy Csaba, Novák László és Vizúr János) kiválasztani három körben azt a 104 képet, amelyiket most a kiállításon bemutatnak.

 

Ez a vállalkozás sem mehetett támogatók nélkül, s kezdettől fogva a Dunapack Rt. állt a pályázat mellé. A másik a névadó szponzor, a GDF SUEZ Energia Zrt., szintén a természeti környezet megőrzése mellett elkötelezett cég. A Dunapack jelenlévő két vezérigazgatója, Rafael Sieben és Galambos Attila elmondták, hogy környezetbarát technológiával gyűjtik be a használt papírt, majd hasonló módon készítik belőle a csomagolóanyagokat, évi 268 millió négyzetméternyit. Árbevételük 31 milliárd forint. 50%-os részesedésük van a magyarországi piacon. A Dunapacknak is van saját természetfotósa, amatőr fényképész, akinek fotóival az ajándékba adott naptáraikat díszítik. 10 éve lépett a támogatók közé az Nemzeti Kulturális Alap (NKA). Időközben belépett a sorba a Hamburger Hungária, a Canon és sokan mások is.

 

Az összesített eredmény alapján Az Év Természetfotósa címet 2012-ben Daróczi Csaba (második alkalommal) nyerte, akinek Szeánsz című képéért egyúttal Az Év Természetfotója-díjat is odaítélték. Fődíjként átvehette Kiss Jenő, makói szobrász madarat ábrázoló kisplasztikáját, pénzjutalmat és a támogatók ajándékait. Az Év Ifjú Természetfotósa címet Kurucz Ádám, 1990-ben született soproni diák kapta. A legjobb búvárfotós elismerésben Pohl András részesült különleges víz alatti fotóival. A támogatók által felajánlott díjak értéke összesen kétmillió forint. A Canon a rendezvénynek technikai támogatást nyújtott, a kiállításon megjelent képek nyomtatásával támogatta az eseményt.

 Daróczi Csaba: Szeánsz

 

A 20. jubileumra meglepetés a kor kihívásainak megfelelő digitalizált alkalmazás iPad-re Pameran alkalmazásban, illetve a magyar felhasználók részére ingyen letölthető az Apple iBook store-ról. A szervezők a naturArt Facebook-oldalán vadonatúj alkalmazással is megtekinthető mind a 104 kép. Ezekre még lehet szavazni. A legtöbb szavazatot elérő fotó lesz a pályázat közönségdíjasa (http://www.facebook.com/naturart.hu).

 

A kiállítást feltétlenül nézzük meg, mert gyönyörű és tanulságos. A fotósok rendkívül szellemes címeket adtak a képeknek, amelyek soha vissza nem térő pillanatokat ábrázolnak.

Képek letölthetők innen: https://plus.google.com/photos/102033820148455858523/albums/5806197786318645249?banner=pwa&authkey=COXdmNfQo8PjTg

 

DOBI ILDIKÓ

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük