Elkészült az új trafikok első kasszarendszere
Az új trafikrendelet követelményeit teljesítő kasszarendszert fejlesztett ki a ProgAdat Kft., amely az első működő online kasszát is bemutató Laurel Cégcsoport tagja. A trafikok esetében a pc-alapú, a NAV mellett a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt.-nek is online jelentő pénztárgépeknek a jövedéki szabályokat is követniük kell.
Az új trafikrendelet követelményeit teljesítő kasszarendszert fejlesztett ki a ProgAdat Kft., amely az első működő online kasszát is bemutató Laurel Cégcsoport tagja. A trafikok esetében a pc-alapú, a NAV mellett a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt.-nek is online jelentő pénztárgépeknek a jövedéki szabályokat is követniük kell.
A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. (NDN Zrt.) koncessziós kiírásában meghatározta, milyen feltételeknek kell eleget tenni a trafikokban üzemelő pénztárgépeknek. Csak olyan kassza jöhet szóba, amely napra pontos készletnyilvántartást vezet és alkalmas arra, hogy az illetékes hatóságok, valamint a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. részére a forgalmi adatokat online továbbítsa. Az információk online továbbítására képes első kasszát a Laurel a múlt héten zárult siófoki kereskedelmi konferenciáján mutatta be több száz hazai üzleti vezető előtt. A prototípus megfelelt a nyilvános teszten, a bevitt adatokat sikerrel továbbította a NAV szerverére, így az már csak a hatóság engedélyére vár – mondta el a ProgAdat Kft. ügyvezetője.
Végh Ferenc hangsúlyozta, a dohányboltok esetében a feladat összetettebb, mert az online adatkapcsolatot nemcsak az adóhatósággal, hanem az NDN Zrt.-vel is meg kell valósítani, valamint a pontos, napi szintű készletnyilvántartást is vezetni kell. Emellett figyelembe kell venni a jövedéki és adójegyes termékek forgalmazására előírt szabályokat is.
A vezető elmondta, a ProgAdat fejlesztőinek sikerült az előírásoknak mindenben megfelelő megoldást kidolgozni, amelynek révén egyszerű és gyors bevezetést ígérnek, valamint a biztonságos üzemeltetést, szervizt és szakmai támogatást is nyújtani tudják. A vállalat a kialakított koncepcióban az elmúlt 20 év tapasztalatát sűrítette egybe, a lehető legoptimálisabb megoldást ajánlva a nemzeti dohányboltok hatékony működtetéséhez.
A szakember hozzátette, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. feltételei részben egyértelműek, de még tisztázásra vár néhány kérdés. Ilyen például az, hogy pontosan mennyi, milyen jellegű információt kell továbbítani a Zrt.-hez a forgalmi adatokról, és azokat milyen fájlformátumban kérik.
Az ügyvezető elmondta, a fejlesztés pc-alapú pénztárgépeken működik, és ezen belül kétféle csomagot készítettek. Az egyik a Trafik Standard, amely pc-kasszát tartalmaz integrált Adóügyi Ellenőrző Egységgel (AEE), egy adóügyi nyomtatót elektronikus naplóval, egy LCD monitort, lézeres vonalkód olvasót, valamint szünetmentes áramforrást és A4-es lézernyomtatót. A Trafik Prémium megoldás érintőképernyős monitorral működik.
A csomagok nemcsak a hardvereket és a szoftvert tartalmazzák. A vevő komplett szolgáltatást kap: beüzemelik a gépet, telepítik a szoftvert, technikai segítséget nyújtanak és vállalják a kezelők oktatását is – mondta Végh Ferenc. Az ügyvezető hozzátette, nemcsak önálló trafikok számára kínálják a rendszerüket, hanem azoknak is, akik több bolt üzemeltetésére nyertek koncessziót. Sőt, több jogi személy trafikjait is képesek egyetlen közös irányító rendszer alatt üzemeltetni.
A törvény deklarált célja a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítása, illetve az, hogy a dohányosok ne jussanak hozzá mindenhol a cigarettához, szivarhoz, így többen szokjanak le. A törvényalkotók a 2012. évi CXXXIV. törvénytől várták a változást. Az eredeti koncepció szerint kizárólag dohányterméket árulhattak volna a kijelölt trafikokban, de ez nem lett volna elég egy üzemeltető eltartásához sem. Az árukör 2013 elején, törvénymódosítás után bővült szerencsejátékokkal, napilapokkal, alkoholos, és üdítő italokkal. A tervek szerint mintegy 7000 trafik működését engedélyezték volna a korábbi 40-45 ezer árushellyel szemben. Ez a keretszám sem telt be, 1417 településen nem volt érvényes pályázat. A kormány jelenleg tárgyal arról az előterjesztésről, hogy a dohánytermékek kiskereskedelmi árrését a jelenlegi 4-5 százalékról 10, vagy akár 12 százalékra emelje.