Révay András: Jelentős kezdeményezés
5 perc olvasás
Először, de a tervek szerint nem utoljára rendeznek országos hagyományőrző és kulturális várfesztivált Budapesten a városligeti Vajdahunyad várban. Várhatóan olyan esemény lesz, amit a hazai és a külföldi turisták is szívesen látogatnak majd, többek között azért is, mert a belépés ingyenes.
Először, de a tervek szerint nem utoljára rendeznek országos hagyományőrző és kulturális várfesztivált Budapesten a városligeti Vajdahunyad várban. Várhatóan olyan esemény lesz, amit a hazai és a külföldi turisták is szívesen látogatnak majd, többek között azért is, mert a belépés ingyenes.
A Vajdahunyad vár a Budapestre látogató turisták kedvenc célpontja. Korábban – az elmúlt hét évben – itt rendezték meg a „Kaland-Vár" játékkiállítást és vásárt. Az idén sor kerül majd a nyolcadikra, ám a program jelentősen kibővül. Dr. Fehér György, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatója büszke rá, hogy őket talán többen keresik fel, mint a Nemzeti Múzeumot. Várhatóan a jövőben ez még inkább így lesz, amint május 18. és 20. között, a „Miénk a vár!" program helyet kap a turisztikai látványosságok sorában. A népszerűségre nagy szükségük van, mert a gondok náluk is jelentősek.
Az épületegyüttes a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő tulajdonában van, a fenntartója a Vidékfejlesztési Minisztérium. A baj pedig az, hogy sem az állam, sem a Magyar Turizmus Zrt. az épületfenntartás költségeihez nem járul hozzá. Erre a célra állami támogatást 2006 óta egyáltalán nem kapnak. A komoly értéket képviselő épületek állapota pedig koránt sem megnyugtató, 1983 óta itt nem volt átfogó építészeti rekonstrukció. Az nagyon jó, hogy az utazási irodák, a Magyar Turizmus Zrt, ide ingyen hozhatja a vendégeket, de egyszer valakinek a karbantartás költségeit meg kell fizetni! A közterületen is lehetetlen állapot alakult ki. Az utak tele vannak mindenféle árussal. Ellenőrizetlen élelmiszert, hihetetlenül gyenge minőségű emléktárgyakat próbálnak agresszív módon a turisták nyakába sózni. Számlát sem adnak semmiről, az ellenőrzésükre pedig jogszabály hiányában nem vállalkoznak a hivatalok.
Meglepő, hogy a történelmi értékeinket őrizni kívánó egyesületnek még a bejegyzéséért is harcolnia kell a bürokráciával – folytatta a panaszok sorát dr. Rezi Kató Gábor, az Esztergomi Vármúzeum igazgatója, a Magyarországi Történelmi Várak Egyesületének alelnöke. A hivatali eljárás november óta tart és még nem fejeződött be! Az egyesület ernyőszervezet szeretne lenni azoknak a váraknak a képviselői, fenntartói, üzemeltetői és használói számára, melyeknek nagyon hasonló problémái vannak a jelenükkel és a jövőjükkel kapcsolatban. Lehetőséget kívánnak adni a civil szervezeteknek, hogy a történelmi hagyományokat őrző helyszínek sorsába beleszólhassanak, azt alakíthassák. A budapesti rendezvényen Esztergom önállóan is bemutatkozik, felelevenítve Árpád-kori hagyományait.
Magyarország története leírható a magyar várak történetével. Dr. Hermann Róbert, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnok-helyettesének megállapításával aligha lehet vitatkozni, bővebb ismereteket viszont szerezni lehet majd e témában május 18-án, a „Várak és erődök – múlt, jelen, jövő" című tudományos konferencián a Mezőgazdasági Múzeum tanácstermében, melyet ugyancsak a Miénk a vár! rendezvény keretében tartanak. Programjának első felében a magyar várak történetét tárgyalják a honfoglalás korától egészen a XIX. század első feléig, amikor a várakból erődök lettek. Bizonyára kevesen tudják, hogy Komárom utolsó ostroma például nem a Szabadságharc idején volt, hanem 1919-ben! A magyarok próbálták visszaszerezni a csehszlovákoktól. A konferencia második felében arról lesz szó, hogy milyen problémákkal kerülnek szembe azok, akik belevágnak egy rekonstrukcióba, tenni próbálnak a műemlékek védelme érdekében úgy, hogy valami közhasznú funkciót is kapjanak a várak.
A szórakoztatás mellett a tudományos igényű ismertterjesztés is célja a rendezvénynek – erősítette meg Nagy Gyula István fesztiváligazgató. Lehetőséget és ebből hagyományt kívánnak teremteni ahhoz, hogy váraink turisztikai és programkínálatukat az ország egyik legszebb történelmi emlékének falai között mutassák be. A bemutatkozás módja sokféle lesz: hagyományőrző haditornától, zenén, táncon, játszóházon át a kiállításokig, filmekig terjed az élmények sora. A pünkösdi rendezvény helyszíne a budapesti városligeti Vajdahunyad vár, melynek történelmi épületcsoportja ismert helyszíne családi és szakmai eseményeknek. Egyik legnagyobb családi rendezvénye, a Kaland-Vár Játékkiállítás és Vásár, mely – bátran mondhatjuk – a gyerekek kedvence. E tapasztalatokat és ismertséget felhasználva tervezik a rendezvénysorozatot ismét a pünkösdi hétvégére. Távlati céljuk, hogy a Kárpát-medence minél több várát bemutathassák, ezzel is megteremtve egy értékes, a határokon átívelő kulturális együttműködést, mely a jövőben Budapest és az ország kiemelt, értékes fesztiválja lenne.